Samorządowiec, mający doświadczenie w przewodniczeniu Komisji Rewizyjnej Rady Miasta, przygotował swoisty poradnik dla nowych radnych. Analizę zmian ustawowych dotyczących samorządu opublikował na swoim autorskim blogu pawelbielanski.pl. Przypomina, że "wprowadzone modyfikacje regulujące pracę samorządowców w nowej kadencji wynikają z ustawy z dnia 11 stycznia 2018 roku o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych".
Radny przybliża kwestię imiennych głosowań w Radzie Miasta:
"W nowych przepisach zastrzeżono, że głosowania jawne na sesjach rady będą musiały odbywać się za pomocą urządzeń umożliwiających sporządzenie i utrwalenie imiennego wykazu głosowań radnych. Imienne wykazy głosowań radnych będą podawane niezwłocznie do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronie internetowej danej gminy. Dotychczas w protokole z sesji odnotowywana była jedynie liczba głosów oddanych "za", "przeciw" oraz "wstrzymujących się", bez wskazywania w jaki sposób oddał głos konkretny radny. Teraz każdy wyborca będzie mógł na bieżąco kontrolować swoich przedstawicieli i podejmowane przez nich rozstrzygnięcia na sesji Rady Miasta. W mojej ocenie to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż umożliwia mieszkańcom rozliczenie radnych m.in. z ich przedwyborczych deklaracji. W czasie kampanii każdy kandydat deklaruje, "że będzie słuchał głosu mieszkańców". Teraz łatwo będzie powiedzieć "sprawdzam", bo każdy wyborca będzie widział jak przy kolejnych uchwałach poszczególni radni głosują. Czy głos jest zgodny z oczekiwaniami mieszkańców, którzy ich wybrali".
W analizie Pawła Bielańskiego znajdziemy informacje o nowych uprawnieniach kontrolnych radnych, a także nowym obowiązku burmistrza - przedkładaniu corocznie raportu o stanie gminy. Obligatoryjne jest też funkcjonowanie komisji skarg, wniosków i petycji.
W podsumowaniu radny napisał:
"Wprowadzone nowe rozwiązania ocenić należy pozytywnie. Wyposażenie mieszkańców i radnych w dodatkowe narzędzia powinny zapewnić większą jawność i transparentność działań włodarzy miasta, co zawsze niesie pozytywne skutki dla lokalnej społeczności. Sami radni będą mieć większą odpowiedzialność przed wyborcami podczas imiennych głosowań. Nowe regulacje mogą pomóc również zmniejszyć nierównowagę władzy w samorządzie tj. słabą pozycję rady i nadmierną dominację organu wykonawczego nad stanowiącym, która skutkuje tzw. lokalnym prezydencjalizmem.
Dobrym rozwiązaniem jest też obowiązek przygotowywania przez burmistrza i przedstawiania do dyskusji na forum rady raportu o stanie miasta. Daje to szansę na regularną, rzeczową debatę na temat kluczowych wyzwań i problemów miasta, a także na rozliczanie władz samorządowych z ich dotychczasowej pracy. A co istotne, prawo do bezpośredniego udziału w debacie zagwarantowano samym mieszkańcom.
Pozostaje oczywiście pytanie na ile otrzymane narzędzia społecznej partycypacji i kontroli będą potrafili wykorzystać radni oraz sami mieszkańcy. Rola radnych to również aktywizacja mieszkańców by czynnie włączyli się w ważne dla miasta sprawy - to jedno z zadań, które będę chciał realizować w nadchodzącej kadencji".
Cały tekst można znaleźć pod tym linkiem:
http://bielanski.e-samorzadowiec.pl/tresc2/wyswietl/7112/nowe-narzedzia-dla-samorzadu
Napisz komentarz
Komentarze