Tegoroczne hasło obchodów – „Zdrowe początki, pełna nadziei przyszłość” – podkreśla znaczenie dbania o zdrowie od najwcześniejszych lat życia oraz konieczność inwestowania w zdrową przyszłość kolejnych pokoleń. Zdrowie matek i dzieci stanowi podstawę zdrowia rodziny i społeczności. Kampania zwraca uwagę na priorytetowe traktowanie kobiet w okresie okołoporodowym i tuż po nim, tak aby zapewnić wsparcie fizyczne, emocjonalne oraz właściwą opiekę. Zdrowie matki oznacza zdrowie kobiety w czasie ciąży, porodu i okresu poporodowego. Każdy etap powinien być pozytywnym doświadczeniem zapewniającym kobietom i ich dzieciom osiągnięcie pełnego potencjału w zakresie zdrowia i dobrego samopoczucia.
Innym równie ważnym aspektem jest informowanie społeczeństwa o problemach zdrowotnych, które dotykają matki i noworodki, takich jak powikłania położnicze, choroby niezakaźne czy problemy ze zdrowiem psychicznym.
Mimo postępów w medycynie i technologii, co roku na całym świecie umierają miliony kobiet w ciąży oraz noworodków. Wiele z tych zgonów można by było uniknąć, gdyby w odpowiednim czasie zapewniono im odpowiednią opiekę medyczną, edukację, wsparcie społeczne oraz dostęp do zasobów zdrowotnych. Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że systemy opieki zdrowotnej muszą ewoluować, aby radzić sobie z wieloma problemami zdrowotnymi, które mają wpływ na zdrowie matek i noworodków. Należą do nich nie tylko bezpośrednie powikłania położnicze, ale także choroby psychiczne, choroby niezakaźne i planowanie rodziny.
Światowy Dzień Zdrowia 2025 oraz kampania „Zdrowe początki, pełna nadziei przyszłość” stanowią ważny krok ku lepszemu, zdrowszemu światu, w którym zdrowie matek i noworodków stanie się priorytetem.
Napisz komentarz
Komentarze