Oleśnicki Festiwal Cyrkowo-Artystyczny to impreza szerząca idee szeroko rozumianego Nowego Cyrku, który w swoim założeniu odchodzi od utartego obrazu klasycznego cyrku czerpiąc przy tym z jego tradycji. Oznacza to, że będą mogli Państwo zobaczyć serię przedstawień ulicznych i scenicznych, w których człowiek i jego historia odgrywają główną rolę, a techniki wyrazu którymi się posługuje to m.in. powszechnie znane akrobatyka, clownada czy żonglerka. Połączenie starego z nowym znacząco poszerza możliwości i pozwala wyjść ze skostniałej formy pokazów; podczas spektakli ulicznych dedykowanych szerokiej publiczności, widzowie często biorą czynny udział w przedstawieniu, mają wpływ na jego przebieg, statystują i wspierają artystę spontanicznym aplauzem. Zamknięte pokazy natomiast to złożone przedstawienia teatralno-cyrkowe, skupione na artystycznym przekazie performera, nierzadko wymagające specjalnej przestrzeni, aby w pełni oddać klimat inscenizacji.
Należy również pamiętać, że Nowy Cyrk zupełnie odchodzi od wykorzystywania zwierząt!
10. edycja festiwalu to okrągły jubileusz, który mamy zamiar świętować z należytym rozmachem!
W tym roku zaprosiliśmy aż 18 grup artystów z całego świata, którzy adaptują oleśnickie ulice na sceny i zabiorą nas w podróż po swoim świecie. Będziemy mogli podziwiać m.in. podniebne akrobatyczne ewolucje na specjalnych konstrukcjach, pokazy żonglerki i clownady. Podczas spektakli scenicznych zobaczymy:
· Jorge Zeta w „Victor&Brutus”, który wcieli się w postać weterana tresury zwierząt i z przymrużeniem oka zaprezentuje swoje zmagania z buntowniczą papugą,
· Ale Circus Dance Company w spektaklu „Gentlemen's Circus” jak zwykle zachwyci nas akrobacjami, choć tym razem w dość dystyngowanym klimacie,
· Compagnie WCS w „Perfect timing” zabierze nas do teatru absurdu, gdzie balansując dosłownie wszystkim zmierzy się z nieubłaganym upływem czasu,
· Soon Circus Company w „Gregarious” - wirtuozi akrobatyki na warsztat sceniczny wzięli sportowe zmagania i umiejscowili fabułę swego spektaklu gdzieś między kooperacją a rywalizacją.
Wyjątkową atrakcją jaką zaplanowaliśmy na tę edycję jest superwidowisko „Arrêt d'urgence” z muzyką na żywo w wykonaniu francuskiej grupy Akoreacro!
Program wydarzenia został skonstruowany tak by można było zobaczyć każdy spektakl i wycisnąć z festiwalu jak najwięcej. Przedstawienia nie są jednak jedynym sposobem na spędzenie weekendu – organizatorzy postarali się również o miejsce dla wypoczynku. Na festiwalowej mapie Oleśnicy znajdziemy strefę gastronomiczną i strefę chillout zlokalizowaną w Rynku. W ciągu dnia odpocząć też można na podzamczu na terenie Baru Żongler – klubu festiwalowego, który wieczorem staje się sceną dla koncertów i muzyki serwowanej przez zaproszonych DJ-ów. W trosce o przyjezdnych gości, zadbaliśmy również o pole namiotowe.
___________________________________________________________
Wstęp na większość koncertów, warsztatów oraz przedstawień jest bezpłatny (za wyłączeniem spektakli scenicznych).
Fot: Anna Kopeć, Szymon Aleksandrowicz
Napisz komentarz
Komentarze