Gmina Oleśnica kontynuuje realizację porozumienia podpisanego w lutym 2021 roku z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, a dotyczącego programu „Czyste Powietrze”. Program obejmuje dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła, spełniające najwyższe normy, oraz przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.
Kto i jak może skorzystać?
Z programu „Czyste Powietrze” może skorzystać każdy, kto jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub osobnego lokalu wydzielonego w budynku mieszkalnym z wyodrębnioną księgą wieczystą. Istotną kwestią w przyznaniu funduszy z programu jest dochód nieprzekraczający 135 tysięcy złotych i w takim przypadku osoba zainteresowana może skorzystać z dotacji lub dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego, czyli tak zwany Kredyt Czyste Powietrze. Wysokość dotacji, w zależności od dochodów miesięcznych, została podzielona na trzy warianty.
Jeden z nich umożliwia nawet 100-procentowe finansowanie prac termomodernizacyjnych, w tym audyt energetyczny, który pozwoli uzyskać kompletną informację o potrzebach budynku na ocieplenie, źródło ciepła oraz jaką maksymalną dotacje można uzyskać. Wsparcie finansowe może zostać przekazane na projekty, które nie zostały jeszcze rozpoczęte, na takie, które są w trakcie realizacji z zastrzeżeniem, że rozliczone zostaną koszty nie wcześniej niż na 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.
Dotacja może również dotyczyć prac zakończonych, z zachowaniem sześciomiesięcznego terminu rozliczenia poniesionych kosztów. Prace termomodernizacyjne, w zależności od wariantu programu, należy przeprowadzić od 18 do 30 miesięcy. Jeśli dokonano wymiany pieca dużo wcześniej i beneficjent nie może przez to być zakwalifikowany do pełnej termomodernizacji, wciąż może mieć szanse na uzyskanie nawet 40 tysięcy złotych na inne prace modernizacyjne.
Służymy mieszkańcom pomocą
W Urzędzie Gminy został uruchomiony Punkt Konsultacyjno-Informacyjny, który realizuje działania mające na celu promocję programu oraz wspiera mieszkańców w procedurach związanych ze złożeniem wniosku o dofinansowane oraz wniosku o płatność. Podpisanie porozumienia z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu umożliwiło składanie wniosków bezpośrednio w Urzędzie Gminy, bez konieczności przesyłania ich do Wrocławia przez wnioskodawcę, co znacznie usprawniło i przyśpieszyło proces aplikowania o dofinansowanie.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z Polskim Alarmem Smogowym publikują ranking pokazujący aktywność gmin w programie „Czyste Powietrze” na terenie województwa dolnośląskiego, według stanu na 31.12.2023 r. Z opublikowanego raportu wynika, że Gmina Oleśnica nadal utrzymuje pozycję lidera w powiecie oleśnickim w rankingu sporządzanym na podstawie liczby złożonych wniosków w 2023 roku oraz tym uwzględniającym liczbę złożonych wniosków od 2018 roku, kiedy rozpoczęto realizację programu.
W województwie dolnośląskim znajdujemy się na czwartym miejscu. Gmina Oleśnica w 2023 roku otrzymała 8.300 zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej za przekazanie 170 wniosków o dofinansowanie. Dodajmy, że od początku realizacji programu (na 31.12.2023 r.) Gmina Oleśnica złożyła 662 wnioski.
Mówią liczby
Punkt Informacyjno-Konsultacyjny w 2023 r. przeprowadził 319 konsultacji (w tym doradztwo bezpośrednie - 282, konsultacje telefoniczne - 37).
Mieszkańcy Gminy Oleśnica złożyli 170 wniosków o dofinansowanie, wymieniając źródła ciepła oraz korzystając z dodatkowych możliwości dofinansowania do fotowoltaiki, stolarki okiennej, stolarki drzwiowej, termomodernizacji oraz rekuperacji.
W 2023 roku przygotowano również 229 wniosków o płatność, na podstawie których beneficjentom zostały wypłacone dotacje. Wysokość wypłaconych dotacji według stanu na 31.12.2023 r. wynosi 5.646.546 zł. Łącznie w programie „Czyste Powietrze” w 2023 roku sporządzono 399 wniosków. W roku 2022 liczba ta wynosiła 368. Dane statystyczne jednoznacznie wskazują, że od 2021 roku liczba wymienionych starych źródeł ciepła na pompy ciepła powietrze woda o podwyższonej efektywności energetycznej wzrasta.
* Wszelkie szczegółowe informacje na temat programu „Czyste Powietrze” można uzyskać w Urzędzie Gminy Oleśnica, pok. nr 14, tel. 71/314-02-14, adres e-mail: [email protected].
Napisz komentarz
Komentarze