Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 września 2024 07:52
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Żądamy! Rolnicze postulaty

Rolnicy z powiatu oleśnickiego poprosili portal olesnica24.com o publikację listy postulatów obejmujących poziom Europy:
Żądamy! Rolnicze postulaty

Autor: Grzegorz Huk

   ŻĄDAMY ustanowienia ceł i kontyngentów taryfowych w wymianie handlowej towarów rolno-spożywczych pomiędzy Unią Europejską, a innymi krajami! Towary sprowadzane na teren UE powinny spełniać normy UE. Powinny przechodzić badania na pozostałości substancji aktywnych. To co jesteśmy w stanie wyprodukować w UE podlega ochronie!
 
   ŻĄDAMY nowej strategii dla rozwoju rolnictwa UE!
 

  ŻĄDAMY zmiany zasad skupu interwencyjnego w UE oraz urealnienia poziomu cen których osiągnięcie umożliwia uruchomienie tego mechanizmu!

   ŻĄDAMY rewizji Wspólnej Polityki Rolnej. WPR powinna być spójną polityką regionów uwzględniającą specyfikę rolnictwa na danym terenie.
   Protestujemy przeciwko ograniczeniu produkcji roślinnej i zwierzęcej i nakładaniu kolejnych obostrzeń środowiskowych wynikających z Europejskiego Zielonego Ładu (ekoschematy, ugorowania). ŻĄDAMY zmian w ekoschematach i warunkowości: mniej biurokracji a więcej biologizacji.
 

 NIE dla gwałtownych i nieprzemyślanych zmian w produkcji rolnej. Nowe systemy należy wprowadzać najpierw w ośrodkach badawczych lub w gospodarstwach wdrożeniowych, demonstracyjnych na danym terenie. Podstawą powinien być zrównoważony rozwój, w którym zawierać się będą różne systemy produkcji i certyfikacji, jak produkcja integrowana, ekologiczna oraz w przyszłości produkcja zrównoważona po zdefiniowaniu jej na poziomie Komisji Europejskiej.

   WNIOSKUJEMY o większą ilość i możliwość zmian Krajowego Planu Strategicznego w ciągu roku i w całym okresie trwania perspektywy budżetowej 2023-2027.
   Środki europejskie i krajowe powinny być kierowane do wszystkich rolników, a punktacja powinna się opierać na rejonizacji, profilu produkcji, wieku oraz stażu pracy.

Pozostałe żądania rolników obejmują poziom polityki krajowej w podziale na poszczególne sektory.
 

   ŻĄDAMY rozdysponowania wśród rodzinnych gospodarstw rolnych ziemi powracającej do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa z tzw. trzydziestek. Zgodnie z prawem spółki, które nie wyłączyły dobrowolnie 30% dzierżawionych państwowych gruntów po upływie terminu umowy dzierżawy nie mają już prawa pierwokupu ziemi, ani prawa do przedłużenia dzierżawy.
 

Postulaty dotyczące hodowli

   ŻĄDAMY odejścia od pomysłów ograniczania lub zakazywania chowu i hodowli zwierząt w Polsce. Nie zgadzamy się na delegalizowanie sektorów, których działanie jest legalne na poziomie UE. Próby zamykania hodowli zwierząt futerkowych odczytujemy jako pierwszą barierę na drodze do wprowadzenia dalszych ograniczeń w produkcji zwierzęcej oraz brak zrozumienia kooperacji zachodzących pomiędzy sektorami w rolnictwie.   

   ŻĄDAMY ustanowienia sektora chowu i hodowli zwierząt, jako sektora strategicznego dla rozwoju gospodarki rolnej naszego kraju. Specjalizacją naszego kraju poza produkcją roślinną powinna być rosnąca produkcja zwierzęca która stanie się lokalnym rynkiem zbytu dla pasz w jakości innej niż konsumpcyjna.
   ŻĄDAMY opracowania i wdrażania sektorowych planów rozwoju poszczególnych działów produkcji zwierzęcej. Chcemy zapewnienia ciągu hodowlanego oraz ciągłości produkcji.
   ŻĄDAMY ułatwień w realizacji inwestycji na obszarach wiejskich. Wieś to miejsce to prowadzenia produkcji rolnej. Dziś blokowanie inwestycji na terenach wiejskich stało się normą.
   ŻĄDAMY rozdzielenia produkcji roślinnej i zwierzęcej przy szacowaniu strat w gospodarstwach hodowlanych (susza).

   ŻĄDAMY regulacji prawnych, które pozwolą chronić opłacalności w produkcji roślinnej i będą zabezpieczały gospodarstwa rolne przed gwałtownymi wzrostami kosztów produkcji oraz gwałtownymi spadkami cen skupów poniżej kosztów opłacalności.
   ŻĄDAMY sprzedaży za pośrednictwem Krajowej Grupy Spożywczej, w formie komisu, nawozów z polskich zakładów chemicznych.
   ŻĄDAMY deklaracji utrzymania dopłat do paliwa rolniczego na poziomie 2 złotych.

   ŻĄDAMY utrzymania w 2024 roku wysokości środków pomocowych do wszystkich zbóż, rzepaku, owoców oraz innych na poziomie z 2023 roku w związku z destabilizacją rynków spowodowaną napływem produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.
   ŻĄDAMY wypłaty środków pomocowych w związku z destabilizacją rynków w 2023 roku spowodowanym napływem zbóż i produktów rolno-spożywczych z Ukrainy gospodarstwom rolnym dokonującym sprzedaży produktów rolnych w systemie giełdowym.

   ŻĄDAMY zmiany terminu możliwości stosowania nawozów azotowych z 1 marca na 1 lutego.
   ŻĄDAMY ⁠Ustalenia terminu obowiązku utrzymania poplonów ozimych na 01 luty.
   ŻĄDAMY przywrócenia możliwości stosowania środków ochrony roślin zawierających chloropiryfos i dimetoat. Postulat wymaga konsultacji z branżą pszczelarską. Stosowanie i obrót tych śor winno być pod ścisłą kontrolą. 
   ŻĄDAMY uruchomienia pomocy suszowej dla gospodarstw rolnych za lata 2022 oraz 2023 oraz wprowadzenia możliwości odwołania się od wyników szacowania strat suszowych.
 
   ŻĄDAMY stałego zwrotu za materiał siewny, tak aby był on liczony do hektara a nie dzielony przez pulę środków przeznaczonych na ten cel.   
   ŻĄDAMY wsparcia gospodarstw rolnych, ogrodniczych oraz sadowniczych w związku z drastycznym wzrostem kosztów energii spowodowanych wojną na Ukrainie. 
   ŻĄDAMY doprecyzowania definicji zboża energetycznego i kontroli jego drogi (patrz: sytuacja ze zbożem technicznym).

Postulaty dotyczące przetwórstwa

   ŻĄDAMY działań ukierunkowanych na rozwój przetwórstwa rolno-spożywczego i jego powiązanie z polskim rolnikiem. 
   ŻĄDAMY rozwoju Krajowej Grupy Spożywczej (krajowych gestorów) w formule współpracy państwa i rolników.
   ŻĄDAMY powrotu Krajowej Grupy Spożywczej oraz spółek strategicznych dla rozwoju polskiego rolnictwa pod nadzór Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

   ŻĄDAMY wsparcia Państwa dla rozwoju spółdzielczości, w tym spółdzielni rodzinnych.
   ŻĄDAMY uwzględnienia w ramach Funduszu Ochrony Rolnictwa spółdzielni rolników.
   ŻĄDAMY ograniczenia rozmnażania i sprzedaży materiału szkółkarskiego - tylko licencja.

Postulaty dotyczące rynków rolnych

   ŻĄDAMY przepisów ułatwiających sprzedaż bezpośrednio od rolników oraz lokalnych przetwórców w sieciach handlowych.
   ŻĄDAMY mechanizmów chroniących rolnika przed nieuczciwymi kontrahentami.
   ŻĄDAMY wdrożenia systemu monitoringu produktów rolno-spożywczych. 
  
   ŻĄDAMY analizy i wynikających z niej działań dotyczących budowy strategicznych elementów zabezpieczających możliwości eksportowe, przeładunkowe, magazynowe takie jak: agroporty, magazyny, TLS, drogi w tym kolejowe i wodne.
   ŻĄDAMY utworzenia systemu zapewniającego rolnikowi dostęp do rzetelnych danych rynkowych. Dane dotyczące stanów magazynowych, spodziewanych plonów etc. powinny leżeć u podstaw decyzji rolnika.
   ŻĄDAMY rozwoju infrastruktury elektro-energetycznej na obszarach wiejskich. Rozwój OZE, biogazowni nie będzie możliwy bez odpowiedniej ilości przyłączy i odpowiednich regulacji prawnych.
   ŻĄDAMY deklaracji utrzymania i dalszego rozwoju udziału biokomponentów w paliwach.
   ŻĄDAMY poprawy w dostępności do kredytów i ubezpieczeń dla rolnictwa i przetwórstwa rolno-spożywczego.

Postulaty dotyczące środowiska

   ŻĄDAMY uregulowania kwestii odszkodowań z tytułu strat w uprawach wyrządzanych przez gatunki prawnie chronione oraz weryfikacji list gatunków chronionych. Rolnicy są największą grupą społeczną w Polsce zaangażowaną w ochronę przyrody. Problem w tym, że nas na to już nie stać. 
   Oczekujemy współpracy ze stroną rządową oraz kołami łowieckimi w zakresie ograniczania szkód łowieckich w rolnictwie.

   Oczekujemy podjęcia dialogu w temacie stosowania azotu w gospodarstwach. Rolnik posiada wiedzę i umiejętności rolnicze. Powinien decydować o stosowaniu azotu w produkcji rolnej. Dbałość o gospodarstwo rolne jest równoznaczne z dbałością o środowisko naturalne!
   Oczekujemy ułatwień w uzyskiwaniu decyzji środowiskowych.

Nie tylko żądania - rolnicy proponują też rozwiązania

Jak przekonują w swoim komunikacie rolnicy ich celem jest prowadzenie dialogu w oparciu zespoły sektorowe/problemowe. Mają w nich uczestniczyć rolnicy, strona rządowe i eksperci.
Protestujący dodają, że konieczna jest stała analiza wpływu umów o wolnym handlu zawieranych przez Unię Europejską na krajowe rynki rolne (sektory).

   Jeśli Unia Europejska wprowadza zmiany, to Polska powinna wypracowywać takie mechanizmy wsparcia krajowego, poza WPR, które współfinansowałyby polskie rolnictwo. Jako kraj musimy mieć plan działania i jasno określić, co jest naszą domeną - mówią.

Jako przykłady skutecznej współpracy wskazują  administracji ze stroną społeczną rolnicy wskazują tworzenie klastrów instytucjonalnych, tak aby wspierać współpracę sektorową/problemową na poziomie administracji, instytutów badawczych oraz instytucji okołorolniczych. Model ten pozwala na współpracę ze stroną społeczną i światem akademickim. Jako przykład klastra instytucjonalnego podają projekt  “ZIEMNIAK POLSKI Program dla ziemniaka”.

Protestujący podkreślają również, że bardzo istotne jest wykorzystanie potencjału środowiska i infrastruktury akademickiej (dop. w tym informatycznej) na poziomie regionalnym dla rozwoju regionalnej i krajowej współpracy w rolnictwie i sektorze przetwórstwa rolno-spożywczego oraz handlu z udziałem wszystkich interesariuszy.

W kwestii współpracy ze środowiskiem naukowym przytoczony został przykład Agrochmury, czyli pilotażu realizowanego we współpracy środowiska rolniczego z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zw-kowalski 18.02.2024 19:26
Chłopki. Zamiast utrudniać życie zwykłym obywatelom zajmijcie się blokadą centrum dystrybucyjnych marketów. W necie jest napisane, że chcą blokować centrum dystrybucyjne Biedronki. Warto pójść tym tropem. utrudnicie życie i zysk którzy najwięcej importują żywności z Ukrainy. A klienci nie stracą. Jak nie dotrze towar do marketu importującego żywność z Ukrainy to kupią w markecie który tego nie robi lub robi to w mniejszym stopniu. Nie wylewajcie dziecka z kąpielą.

Przedsiębiorca 17.02.2024 20:01
Nic tylko żądamy, dopłaty do paliwa- my przedsiębiorcy nie mamy dopłat, płacimy kolosalne podatki i składki. Nam nikt nie daje dotacji. Utrzymujemy z podatków gospodarkę. Niech rolnicy też płacą ZUS a nie śmieszny KRUS, niech płacą uczciwie podatki . Niech płacą zus i podatki za pracowników zatrudnionych na czarno...... ale Oni tylko zadają

zw-kowalski 18.02.2024 05:46
Przedsiębiorca 17.02.2024 20:01
Nic tylko żądamy, dopłaty do paliwa- my przedsiębiorcy nie mamy dopłat, płacimy kolosalne podatki i składki. Nam nikt nie daje dotacji. Utrzymujemy z podatków gospodarkę. Niech rolnicy też płacą ZUS a nie śmieszny KRUS, niech płacą uczciwie podatki . Niech płacą zus i podatki za pracowników zatrudnionych na czarno...... ale Oni tylko zadają
Zgadzam się. I cały czas o tym piszę. Rolnictwo to taki sam biznes jak pozostałe. Po jednej stronie przychody. Po drugiej stronie koszty. Wychodzi zysk lub strata. Jeśli nie macie dochodu a stratę to nie będziecie płacili podatku. Ale to musi wyjść z obliczeń a nie waszego żądania. Czy wy jesteście glupsi od rolnika w Szwecji który jest rozliczany jak przedsiębiorca ?

farmer 17.02.2024 02:30
PiS+da!

mal 16.02.2024 23:31
Żądamy, żądamy.... już nie mogę tego słuchać! Czego pazerne chłopki jeszcze żądacie? Ja pracuję na etacie, z Unii nie dostaję nic. Za to płacę wasz KRUS, dopłaty do paliwa, odszkodowania za suszę, pomniejszony vat. Gdzie jest k... granica waszej pazerności? Chcę pomidorów z Hiszpanii, czosnku z Egiptu i zboża z Ukrainy. Nie stać mnie dłużej utrzymywać tych szlachciców z Pierdziszewa!!!

zw-kowalski 16.02.2024 19:44
A ja żądam aby rolnicy płacili podatek na zasadach ogólnych. Żądam aby płacili taki ZUS jak każdy przedsiębiorca.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Prezydent Czech sam , bez obstawy, pojechał pomóc powodzianom. Natomiast polski prezydent w garniturze robi sobie focie z Beatą Kempą. Taka to różnica klas .Data dodania komentarza: 20.09.2024, 07:39Źródło komentarza: Działacze z Oleśnicy wspomagają StabłowiceAutor komentarza: ...i co mi zrobicieTreść komentarza: Ktoś jednak daj jej cynk, aby się ukryła w kancelarii Budynia przed prokuraturą?Data dodania komentarza: 20.09.2024, 00:02Źródło komentarza: Beata Kempa dołączyła do Kancelarii PrezydentaAutor komentarza: w pis+duTreść komentarza: Świrze gabrysiu, czy to czasem nie ty....ten sabotażysta który chodził po wałach i siał panikę?Data dodania komentarza: 19.09.2024, 23:26Źródło komentarza: Jest trzeci etatowy członek Zarządu Powiatu. Został nim Wojciech PaszkowskiAutor komentarza: zw=kowalski:-)Treść komentarza: A Pucio .... A gdzie ja napisałem, że Kopacz była super. Ja tylko napisałem, że jak jako minister zdrowia postawiła się koncernom farmaceutycznym to te wiadomymi mediami budowały jej czarny PR wydając na to miliony. A to różnica. Morawiecki nie postawił się koncernom a te wcisnęły Polsce każdą ilość szczepionek bez gwarancji. Ot tak to już jest.Data dodania komentarza: 19.09.2024, 23:17Źródło komentarza: Jest trzeci etatowy członek Zarządu Powiatu. Został nim Wojciech PaszkowskiAutor komentarza: zw=kowalski:-)Treść komentarza: Trzy miesiące aresztu . Prokuratura będzie uczyła się pisać i czytać ? W Danii Polak który uderzył premier, jako osobę prywatną, w ciągu miesiąca został skazany. To samo było w Ovik gdy Krzysztof K. pobił swoją partnerkę. W ciągu miesiąca został skazany na 10 miesięcy. Po czym wypuszczony na czas apelacji aby uporządkował firmę. Po apelacji dosiedział pozostałe 9 miesięcy. Oczywiście nie bronię owego przestępcy. takich procedur nie stosowano wobec syna byłego komendanta KPP.Data dodania komentarza: 19.09.2024, 23:11Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywacza. Idzie za kratkiAutor komentarza: 30 srebrnikówTreść komentarza: ""TW Anna. Niestety to prawda jeśli chodzi o dr Kociana. W gospodarce to norma." Wy zw! Zdradę interesów Polski przeciwstawiasz gospodarczej normie?? Zdrada Ojczyzny to zwykły interes gospodarczy?? Biedna ta Polska! To tak jak w tym wierszyku- Popatrz matko, Popatrz ojcze idą dwa folksdojcze! Co za hańba , co za wstyd, Jeden Polak, drugi Żyd! To ile płacą Śpiochom??Data dodania komentarza: 19.09.2024, 23:00Źródło komentarza: Jest trzeci etatowy członek Zarządu Powiatu. Został nim Wojciech Paszkowski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic