28 stycznia minęła 5. rocznica śmierci Pana Edwarda Niczypora - nauczyciela, przyjaciela biblioteki i nestora oleśnickiej fotografii.
Interesował się głównie fotografią reportażową i dokumentalną, dzięki czemu dziś w naszym Dziale Dokumentów Życia Społecznego mogą Państwo cofnąć się w czasie i na pięknych zdjęciach autorstwa Pana Edwarda zobaczyć historię Oleśnicy.
A to bjografia fotografa-dokumentalisty ze strony MOKiS-u Oleśnica:
Edward Niczypor urodził się 15 listopada 1931 r. w Bóbrce koło Lwowa. Od 1946 mieszkał w Oleśnicy.
W 1952 r. rozpoczął pracę jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Licborzu, dzisiejszym Krzeczynie, a następnie w Lucieniu. Ukończył Studium Nauczycielskim we Wrocławiu oraz w filii Instytutu Pedagogicznego w Jeleniej Górze.
Swoją przygodę z fotografią rozpoczął w 1949 r. Ponieważ nie działały wtedy żadne kółka fotograficzne, wszystkiego uczył się sam z podręczników fotografowania. Wykwalifikował się w fotografii reportażowej i prasowej.
W roku 1956 zaczął pracować popołudniami w Oleśnickim Młodzieżowym Domu Kultury jako instruktor fotografii. W 1978 r. zdał egzamin instruktorski we Wrocławiu otrzymując pierwszą kategorię. W Młodzieżowym Domu Kultury przepracował 33 lata. W 1975 r. rozpoczął współpracę z Działem Dokumentacji Życia Społecznego przy Bibliotece Publicznej w Oleśnicy. Wykonał w tym czasie ponad 3 tys. zdjęć. Współpracował również z kilkoma tytułami czasopism (m. in. „Gazeta Robotnicza”, „Słowo Polskie”, „Panorama Oleśnicka”).
W latach 90. XX wieku powstała grupa zaawansowanych fotografów amatorów, której członkiem był pan Edward. W 2001 r. grupa wykonała szczegółową dokumentację fotograficzną miasta. Odznaczony został m. in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim czy Nagrody Oleśnicy. Laureat kilku konkursów fotograficznych. Autor książki „Światłem malowane” przedstawiającej historię powojennej fotografii w Oleśnicy”.
Napisz komentarz
Komentarze