Sprawcy oszustw to bezwzględni ludzie. Często wykorzystują osoby zaufania publicznego czy najbliższych z rodziny aby wyłudzić czyjeś pieniądze. Próbują wpłynąć na emocje osób starszych poprzez przekazywanie nieprawdziwych informacji np. o stanie zdrowia wnuczka, córki czy siostry. Bądź po prostu zwracają się o pomoc w złapaniu przestępców, którzy aktualnie chcą oszukać seniora. Niestety w dalszym ciągu pomimo różnych akcji, apelów czy spotkań dochodzi do przekazywania znacznych pieniędzy przez najstarszych mieszkańców naszego powiatu.
W dniu wczorajszym zgłosił się 79-letni mieszkaniec Oleśnicy, który poinformował, że przekazał nieznanym osobom swoje pieniądze. A zaczęło się tak, że odebrał dzwoniący telefon stacjonarny i usłyszał w swojej słuchawce mężczyznę podającego się za policjanta Komendy Powiatowej Policji w Oleśnicy. Rzekomy policjant poinformował seniora o obserwujących jego mieszkanie dwóch mężczyznach, którzy będą chcieli go oszukać. Ton rozmowy oraz powaga sytuacji skłoniła seniora do wyrzucenia swoich pieniędzy za okno. Rozmówca poinformował oszukanego, iż reklamówka zostanie podjęta przez policjantów nieumundurowanych a po zatrzymaniu przestępców prokurator odda mu całą gotówkę. W międzyczasie senior miał jeszcze przeliczyć wszystkie pieniądze aby był pewien ile przekazuje. Rozmowa telefoniczna trwała długo, rzekomy policjant nie pozwalał pokrzywdzonemu nawiązywać innej rozmowy telefonicznej, używał słów i nazewnictwa podkreślającego powagę sytuacji.
Apelujemy nie tylko do osób starszych ale również ich rodzin, sąsiadów. Rozmawiajmy wspólnie o usłyszanych przypadkach oszustw ku przestrodze.
Każdą podejrzaną rozmowę należy zweryfikować u źródła. Najwłaściwiej to rozłączyć się. Odłożyć słuchawkę i ponownie korzystając ze swojej książki telefonicznej tej papierowej lub tej w telefonie komórkowym zadzwonić na nr alarmowy 112 z zapytaniem czy polega na prawdzie, że policjant który się przedstawił pracuje w komendzie bądź czy taka akcja jest prowadzona.
Policjanci nie angażują do swoich akcji osób cywilnych.
Policjanci nie odbierają NIGDY ŻADNYCH PIENIĘDZY od nikogo.
Policjanci nie przyjmują pieniędzy na przechowanie i nie zabezpieczają ich na specjalnych kontach.
Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie dzwonią do osób postronnych wypytując ich o numer konta, hasło dostępu do niego czy oszczędności. Nigdy też nie proszą o przekazanie pieniędzy i nie dzwonią do mieszkańców by zaproponować im udział w prowadzonych przez siebie działaniach.
Nigdy też nie odbierają pieniędzy, jak również nie proszą o ich przekazywanie obcym osobom czy przelewanie na konta bankowe.
Ograniczone zaufanie to podstawa naszego bezpieczeństwa.
Napisz komentarz
Komentarze