Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 kwietnia 2025 13:57
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Historia dwóch wież ratuszowych

Przyjazd gościa i ciekawy wykład to inicjatywa oleśnickiej Fundacji Kachny.
Historia dwóch wież ratuszowych

Autor: Grzegorz Huk

"Do Poznania z Oleśnicy - niezwykła historia wież ratuszowych" - takie było motto ciekawego wykładu, którego w Zamku Książąt Oleśnickich w sobotnie popołudnie wysłuchało około 40 osób zainteresowanych mało znaną historią swojego miasta. 

O dwóch zabytkowych budowlach  w Oleśnicy i stolicy Wielkopolski opowiadał doktor Zygmunt Łuniewicz, architekt, wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, pasjonat historii i niestrudzony poszukiwacz  tajemnic związanych z zabytkową architekturą. 

Uzupełnieniem wykładu był wernisaż wystawy odnoszącej się do zawartej w akademickim przekazie tematyki. Wystawę będzie można oglądać w łączniku zamku z bazyliką (wejście przez bazylikę). 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

?? 24.09.2023 12:32
Szkoda że była skąpa informacja o spotkaniu

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ZkTreść komentarza: Kiedy będzie ogród japońskiData dodania komentarza: 3.04.2025, 13:55Źródło komentarza: Jaki będzie Ogród Japoński w Oleśnicy?Autor komentarza: Kalemba JanTreść komentarza: Konstytuta - Prostytuta! Tak brzmiała gniewna reakcja marszałka Józefa Piłsudskiego po uchwaleniu Konstytucji w dniu 17 marca 1921 r. Jej autorzy nawet nie próbowali kryć tego, że jej zapisy celowo sprowadzają nieomal do zera kompetencje głowy państwa, bo niewątpliwym był rychły wybór na tę funkcję twórcy Legionów, POW, Wojska Polskiego i Naczelnego Wodza w zwycięskiej wojnie z Rosją. Konstytucja i zamach na prezydenta Narutowicza spowodowały odsunięcie się Komendanta od polityki.   Na to tytułowe miano zasługuje niewątpliwie – jak napisał kiedyś pan dr hab. Antoni Dudek – konstytucja z 1952 r. Ten światły fundament polskiego (?!) prawa państwowego uchował się w archiwum w rosyjskojęzycznym oryginale z odręcznymi poprawkami Josifa Wisarionowicza Stalina. Fundament był tak solidny – może dzięki redaktorowi – że przetrwał ....."Data dodania komentarza: 3.04.2025, 13:32Źródło komentarza: Kto jedzie na "Wielki Marsz" do stolicy?Autor komentarza: AgitatorTreść komentarza: Wieczna hańba mordercom!Data dodania komentarza: 3.04.2025, 13:04Źródło komentarza: Proliferzy uważają, że w Oleśnicy dziecko zabitoAutor komentarza: AteistaTreść komentarza: Na pewno się mylisz. To przecież w tym szpitalu na 3/4 etatu powiat zatrudnił dwóch księży. Ci właśnie księża zgadzają się na to co czyni ten oddział. Ci księża nie stawiają się na modlitwy tych działaczy.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 12:58Źródło komentarza: Burmistrz czyta dzieciomAutor komentarza: Mateusz IVTreść komentarza: "Stefan Kisielewski pisząc o dyktaturze ciemniaków miał na myśli cenzurę, jednak potocznie zwykło się tak nazywać "elitę" polityczną PRL. W swych rękach władzę skupiali ludzie dzisiaj douczeni, ale władzę zawdzięczający tylko przynależności do właściwej partii .czyli PO?-"Tragikomiczne jest to, że dygnitarze partyjni, nie tylko kończyli właściwą edukację szkolną na wysokim szczeblu często jedocześnie mając zero oglądu społecznego j. Tak klasy rządzsce Polską łączyły się z faktem, że głos decydujący w przełomowym momencie dziejowym zdobyli ludzie obcego systemu, później zawłaszczający przy okazji ideę Solidarności, grający na nutę antypolską.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 12:25Źródło komentarza: Kto jedzie na "Wielki Marsz" do stolicy?Autor komentarza: jak nie, jak takTreść komentarza: Jakiś agent z Opus Dei poniżej chiba?Data dodania komentarza: 3.04.2025, 12:15Źródło komentarza: Kto jedzie na "Wielki Marsz" do stolicy?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic