Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 15 lutego 2025 23:26
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nauka w domu dzieci a nauka w szkole

Nauka w domu a nauka w szkole - różnicę widać na pierwszy rzut oka. A jakie są podobieństwa? Nauka w domu może zastępować naukę w szkole pod pewnymi warunkami. Mowa o edukacji domowej, która w Polsce oraz na świecie zyskuje coraz większą popularność i pozwala na realizację obowiązku szkolnego poza murami szkoły. Z czego wynika rosnąca popularność nauczania domowego? Czym różni się nauka w domu od tej w szkole?
Nauka w domu dzieci a nauka w szkole

Nauczanie domowe - czym jest?

Nauczanie domowe zwane również homeschooling oraz edukacją domową to sposób na realizację obowiązku nauki w wieku 6-18 lat w domu. Edukacja domowa pozwala na realizację podstawy programowej w domu pod okiem rodziców, opiekunów prawnych lub innych osób wskazanych przez rodziców lub opiekunów. Zgodę na naukę w domu wyraża dyrektor placówki, do której dziecko jest przyjęte. Rodzic lub opiekun prawny zobowiązuje się do zapewnienia odpowiednich warunków do nauki dziecka w domu oraz deklaruje przystąpienie dziecka do egzaminów końcoworocznych.

Nauka w domu a nauka w szkole - podobieństwa

Nauka w domu a nauka w szkole ma tą samą funkcję. Celem jest zdobycie wiedzy określonej na danym poziomie nauki. W obu przypadkach istnieje konieczność nauki zagadnień zawartych w podstawie programowej. W nauczaniu domowym można uczyć się na kilku poziomach szkół tj. przedszkole, szkoła podstawowa oraz szkoła średnia. Dzieci realizujące naukę w domu mogą przystąpić do takich samych egzaminów ogólnopolskich (egzamin ósmoklasisty oraz matura) jak dzieci uczące się w szkole. Dodatkowo dzieci realizujące obowiązek szkolny w postaci edukacji domowej mogą uczestniczyć w dodatkowych zajęciach organizowanych przez szkołę.

Nauka w domu a nauka w szkole - różnice

Nauka w domu zapewnia więcej wolności dla rodziców i dzieci. Dzieci mogą uczyć się w dowolny sposób. Nie jest to nauka z podręczników. Dzieci najczęściej uczą się przez doświadczenie, zabawę i odkrywanie świata. Istnieją liczne narzędzia ułatwiające naukę w domu. Są to na przykład platformy e-learningowe, które dostarczają w przyjazny sposób niezbędną na danym poziomie wiedzę.

Nauka w domu to nauka wolna od sprawdzianów, odpowiedzi i zadań domowych. Jedynym sposobem weryfikacji wiedzy zdobytej przez ucznia jest coroczny egzamin z przedmiotów realizowanych na danym poziomie nauki. Nauka w domu to również możliwość na rozwijanie pasji dziecka. Uczeń w edukacji domowej może poświęcić więcej czasu na rozwijanie swoich zainteresowań. Często nauka w domu zajmuje mniej czasu niż nauka w szkole. Wynika to z realizacji podstawy programowej, której zawartość jest znacznie krótsza niż wiedza przekazana w podręcznikach. Dodatkowo skupienie rodzica lub opiekuna prawnego na dziecku pozwala na spersonalizowane podejście, które nie jest możliwe w licznej klasie, będącej pod opieką jednego nauczyciela w trakcie lekcji.

Obawa przed byciem nauczycielem swojego dziecka

Obawa przed byciem edukatorem domowym jest obecna w większości przypadków, kiedy rodzice lub opiekunowie prawni zastanawiają się nad przejściem dziecka na edukację domową. Nauka w domu odbywa się bez specjalnych przeszkoleń czy kursów. Edukatorzy domowi, mimo pierwszych obaw, szybko oswajają się ze swoją nową rolą. Pomoc dziecku jest niezwykle istotna w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Później dzieci często uczą się same, dzięki dostępnym narzędziom. Rolą rodzica lub opiekuna prawnego jest wtedy odpowiednie usystematyzowanie nauki dziecka.

Nauka dziecka w edukacji domowej - dostępne narzędzia

Nauka w domu, dzięki odpowiedniemu wsparciu, może być przyjemnością, zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. W przypadku decyzji o przejściu na edukację domową warto wybrać szkołę przyjazną edukacji domowej. Dodatkowo można zdecydować się na bezpłatne wsparcie projektu edukacyjnego Centrum Nauczania Domowego.

Centrum Nauczania Domowego oferuje pomoc w przejściu na nauczanie domowe. Rodzic lub opiekun prawny zyskuje pomoc w załatwieniu wszystkich formalności, możliwość wyboru szkoły z listy przyjaznych szkół Centrum Nauczania Domowego, dostęp do interaktywnej platformy z materiałami z całej podstawy programowej egzaminy w przyjaznej atmosferze oraz dostęp do społeczności domowych.

Więcej informacji na temat nauki w domu dzieci oraz pomocy oferowanej przez Centrum Nauczania Domowego można uzyskać:

pod numerem telefonu: +48 12 399 43 59

wysyłając e-mail: [email protected]

odwiedzając osobiście Centrum Nauczania Domowego: ul. Szlak 20/7, 31-153 Kraków

wypełniając formularz kontaktowy na stronie: https://domowi.edu.pl/kontakt/

wysyłając wiadomość przez wizytówkę w Google: https://edukacjadomowa.business.site/

 

 

 

Czytaj również:

Nauczanie domowe podcasty

Typy szkół w edukacji domowej

Jak przejść na edukację domową?

Sławne osoby w edukacji domowej

Język żyrafy


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic