Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 7 października 2024 19:27
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak rozpoznać symptomy COVID-19

Ta choroba zagraża całemu układowi nerwowemu.
Jak rozpoznać symptomy COVID-19

COVID-19 może powodować m.in. różnego typu zaburzenia układu nerwowego. Takie symptomy mogą pojawić się jeszcze przed gorączką i kaszlem - wynika z przeglądu danych na temat przebiegu infekcji.

Zaburzenia smaku i węchu, bóle i zawroty głowy, zmniejszenie czujności, osłabienie, bóle mięśni i udary - to lista skutków zakażenia SARS-Cov2, które mogą pojawić się u połowy hospitalizowanych pacjentów. Donoszą o tym naukowcy z Northwestern University (USA), którzy przeanalizowali zgromadzone dotąd dane na temat pacjentów leczonych w uniwersyteckiej klinice.

„Ważne, aby opinia publiczna i lekarze zdawali sobie z tego sprawę, ponieważ infekcja SARS-Cov2 może się już początkowo manifestować objawami neurologicznymi - zanim pojawi się gorączka, kaszel czy kłopoty z oddychaniem” - ostrzega dr Igor Koralnik, autor pracy opublikowanej w piśmie „Annals of Neurology”.

Autorzy publikacji opisują możliwe kłopoty neurologiczne, sposoby ich diagnozowania oraz mechanizmy powstawania.

„Zrozumienie tego jest kluczem, by odpowiednio dobrać leczenie i opiekę nad pacjentem” - podkreśla dr Koralnik.

Choroba może wpływać na cały układ nerwowy - mózg, rdzeń kręgowy, nerwy, a także na mięśnie. Sposoby jej oddziaływania są różne. Po pierwsze, ponieważ wirus może oddziaływać na wiele organów (płuca, nerki, serce) - mózg może ucierpieć w wyniku niedotlenienia lub skrzepów prowadzących do udarów. Wirus może też bezpośrednio zaatakować mózg i opony mózgowo-rdzeniowe. Dodatkowo, reakcja układu odpornościowego może doprowadzić do zapalenia, które uszkodzi mózg i nerwy.

Wiedza na temat długofalowych skutków zakażenia jest ograniczona. Dlatego badacze zamierzają dalej obserwować pacjentów w nowej, specjalnie założonej przychodni Neuro-COVID. Chcą sprawdzić, czy wywołane chorobą skutki są tymczasowe - czy trwałe. Badania te mają stanowić podstawę dla diagnostyki, leczenia i obchodzenia się z neurologicznymi symptomami COVID-19. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: He, he...Treść komentarza: a gdzie władze powiatu i miasta. Oleśnickie kartofle powinny zająć pierwsze miejsca.Data dodania komentarza: 7.10.2024, 18:30Źródło komentarza: "Święto Ziemniaka" - ależ to była kulinarna przygoda!Autor komentarza: JjTreść komentarza: Ciemnota narodowa jest i będzie,brak wiedzy co robił wielki marszałek jest strasznaData dodania komentarza: 7.10.2024, 17:11Źródło komentarza: Piłsudczycy świętowali w SycowieAutor komentarza: ?Treść komentarza: No bo co innego robić w tym smutnym mieście, które nie ma praktycznie nic do zaoferowania?Data dodania komentarza: 7.10.2024, 17:06Źródło komentarza: Pijemy coraz więcej małpek w Oleśnicy...Autor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Sarkastycznie ale dobrze napisane.Data dodania komentarza: 7.10.2024, 16:52Źródło komentarza: Radny PiS ostro o nowym etacie we władzach powiatu oleśnickiegoAutor komentarza: anonimTreść komentarza: Burmistrzu jeżeli popłyniesz z prądem i będziesz wciskał zielony i niebieski ład i rezygnację z inwestycji jaką zaproponował kłamca wyborczy Tusk do taczka czeka.Data dodania komentarza: 7.10.2024, 15:07Źródło komentarza: Burmistrz jest w stolicyAutor komentarza: J@n\NTreść komentarza: KGW " Gościniec" Goszcz wielkim sercem pracowitością i uśmiechem ugościło każdego kto przybył na spotkanie pieczonego ziemniaka .Data dodania komentarza: 7.10.2024, 15:02Źródło komentarza: "Święto Ziemniaka" - ależ to była kulinarna przygoda!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic