Królewskie koncerty organowe dra Michała Szostaka w Wilkowie to już tradycja.
Nazwa cyklu wywodzi się od tego, że organy to „Król instrumentów”, natomiast wykonawca dr Michał Szostak jako pierwszy Polak posiada certyfikat królewskiego towarzystwa The Royal College of Organists w Londynie.
Pierwszy koncert w Wilkowie tego wykonawcy miał miejsce 26 września 2021, drugi 18 września 2022 roku, kolejny został zaplanowany na niedzielę 14 maja 2023 roku na godzinę 16:00. Tym razem wrześniowy termin dorocznych koncertów został przeniesiony na maj w związku z terminarzem tras koncertowych artysty.
Koncerty dra Michała Szostaka w Wilkowie cieszą się zainteresowaniem okolicznych miłośników muzyki organowej w tym z Bierutowa oraz Oleśnicy. Na koncertach bywają także obecni goście z innych miejscowości, w tym bardziej oddalonych, ostatnio np. m.in. z Krakowa. Dzieje się tak za sprawą wykonawcy, którego nazwisko jest rozpoznawalne na całym świecie z racji licznych koncertów, które wykonuje w wielu miejscach świata.
W roku 2022 koncertował również na największych organach świata w Boardwalk Hall, Atlantic City, New Jersey, USA.
Biogram artysty
Michał Szostak studiował grę na organach na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Andrzeja Chorosińskiego, a także improwizację organową w Pontificio Istituto Ambrosiano di Musica Sacra w Mediolanie w klasie maestro Davide Paleari. Jest pierwszym Polakiem, który uzyskał certyfikat królewskiego towarzystwa The Royal College of Organists w Londynie. Swe umiejętności doskonalił podczas licznych kursów mistrzowskich na całym świecie.
Jest doktorem sztuk muzycznych w zakresie gry na organach. Prowadzi czynną działalność koncertową w krajach Europy, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Azji i Afryki wykonując kilkadziesiąt recitali rocznie. Jest autorem książek nt. organów, a jego artykuły pojawiają się regularnie w periodykach polskich, brytyjskich, amerykańskich oraz kanadyjskich.
Przez wiele lat pracował jako organista w sanktuarium w Licheniu Starym, gdzie grał na największych 157. głosowych organach w Polsce posiadających 6 klawiatur manuałowych oraz klawiaturę nożną. Nagrał szereg płyt CD w kraju i zagranicą, a także był współautorem cyklu audycji radiowych nt. organów. Jest założycielem Fundacji im. Jana Drzewoskiego zajmującej się tematyką organową. Prowadzi działalność naukowo-badawczą i dydaktyczną w Społecznej Akademii Nauk oraz Collegium Civitas. Obecnie prowadzi proces habilitacji.
Napisz komentarz
Komentarze