XXXIII nadzwyczajna sesja Rady Miasta Oleśnicy ma odbyć się dzisiaj o godzinie 14. Została zwołana na wniosek opozycji - klubów radnych Oleśnica Razem oraz Koalicja Obywatelska.
Klub OR ma 6 rajców. Klub KO - 3, ale dwóch z nich (Robert Sarna i Damian Siedlecki) to opozycja, a jeden (Paweł Leszczyłowski) to członek koalicji rządzącej. Oznacza to, że obecnych powinno być 8 radnych.
Aby obrady mogły się toczyć, potrzeba jest obecność 11 radnych. Poprzednio koalicja rządząca - klub Oleśnicki Ruch Samorządowy, dwóch radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz wspomniany Leszczyłowski - sesję nadzwyczajną zbojkotowała.
Jak będzie dzisiaj? Na godzinę 16 przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji zwołał jej posiedzenie. Sesja - przypomnijmy - ma się rozpocząć o godz. 14. To wskazówka, że jednak będzie kolejny bojkot?
Może jednak te wszystkie spekulacje wezmą w łeb, radni sesji nie zbojkotują i obrady potoczą się normalnie?
AKTUALIZACJA
Oto, co o sesji napisała Oleśnica Razem w mediach społecznościowych:
- Wyrażam zdziwienie i ogromny żal. Nieobecni radni lekceważą wyborców. Powodem zwołania poprzedniej sesji był palący problem był Atola, ważnej jednostki pozbawionej zarządu. W międzyczasie doszło fałszerstwo w głosowaniu w Oleśnickim Budżecie Obywatelskim. To nie poruszyło radnych rządzącej koalicji. Nie wiem, co by ich w takim razie mogło poruszyć.... Ich nieobecność jest znamienna. Unikają trudnych tematów, a ich głos jest z góry znany przed każdą sesją. Chcielibyśmy, żeby...
...zdążył powiedzieć Michał Kołaciński, szef klubu Oleśnica Razem i w tym momencie transmisja została przez służby miejskie przerwana.
Obecny w sali obrad Mirosław Płaczkowski, przewodniczący ugrupowania Polska 2050 w powiecie oleśnickim sprawę sfałszowanych głosów określił jako "Peselgate".
Miała być rehabilitacja, jest kompromitacja
- tak bojkot ocenił Paweł Bielański z OR. "Recydywa" - tak zachowanie nieobecnych rajców określił Damian Siedlecki z klubu Koalicji Obywatelskiej. Obaj mocno podkreślali, że nie interesuje ich kryminalny charakter afery z numerami PESEL, ale jej wpływ na Oleśnicki Budżet Obywatelski.
AKTUALIZACJA V
Oświadczenie oleśnickiego koła Stowarzyszenia Polska 2050 w sprawie anulowania wyników głosowania w Oleśnickim Budżecie Obywatelskim.
"Szanowni Państwo – czujemy się szczególnie upoważnieni do zabrania głosu w tej sprawie ponieważ jako Stowarzyszenie Polska 2050 , konsultowaliśmy i bardzo aktywnie wspieramy projekt 2.A czyli „Ścieżki edukacyjno-treningowej dla osób poruszających się na wózkach” Nie jest to projekt z grupy tych rozrywkowych, praktycznych i medialnych.
Tu naprawdę wykonana była z mieszkańcami ciężka praca edukacyjna, której wyniki na skutek karygodnego występku pracownicy miejskiej spółki zostały anulowane.
Decyzje o powtórzeniu całego głosowania jest krzywdząca dla prawie 2 tysięcy zaangażowanych osób a zastosowanie odpowiedzialności zbiorowej nie powinno mieć nigdy miejsca.
Ze swojej strony bardzo dziękujemy wszystkim mieszkańcom za zaufanie i oddane głosy!
Prosimy nie zniechęcajcie się, skoro udało się nam wygrać raz
WYGRAMY RÓWNIEŻ W POWTÓRZONYM GŁOSOWANIU.
Wspierany przez nas projekt jest nietypowy i unikalny w skali kraju - przez co głosy wsparcia dochodziły do nas z kilku dolnośląskich fundacji i stowarzyszeń wspierających osoby z niepełnosprawnościami min. „Nie ma barier Dolny Śląsk”, „Klub Kibiców Niepełnosprawnych” czy Fundacja „Eudajmonia”. W Oleśnicy może powstać miejsce służące do nauki, treningu, szkoleń i jednocześnie będące środowiskową atrakcją dla osób poruszających się na wózkach z całego województwa.
Na razie jednak, dziś, nasi sympatycy z zażenowaniem czytają o oleśnickiej “reasumpcji” i taki obraz Oleśnicy idzie w świat.
Dlatego więc liczymy na priorytetowe wyjaśnienie tego miejskiego PESELGATE, ponieważ rzuca ono cień na Ratusz, na Oleśnicę, Oleśniczan i na całą ideę Budżetu. Procederu tego dopuściła się osoba prywatnie i zawodowo mocno powiązana z Ratuszem ( co oczywiście o niczym na tym etapie nie świadczy ani o niczym nie przesądza ), uważamy jednak, że w interesie Ratusza leży rzetelne wyjaśnienie sprawy i wyciagnięcie konsekwencji. Każdy brak stanowczego działania rzuci cień na przejrzystość intencji magistratu.
Musimy poznać odpowiedzi na następujące pytania:
- CZY i KTO zainspirował pracownicę miejskiej spółki do nielegalnego działania?
- CZY całkowite unieważnienie głosowania było konieczne? – tu potrzebna będzie opinia informatyczna czy nie było możliwości usunięcia z całości tylko tych głosów pozyskanych z nielegalnie użytych peseli.
- Kto zapłaci za ponowne angażowanie zasobów miasta oraz projektodawców?
Oleśnicki Budżet Obywatelski to narzędzie budujące nasze lokalne, demokratyczne społeczeństwo, integrujące i angażujące mieszkańców, należy je chronić i rozwijać z szacunkiem dla wszystkich Oleśniczan.
Napisz komentarz
Komentarze