Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 7 listopada 2024 00:41
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Koniec sezonu rowerowego. Co zrobić z rowerem zimą?

Nie wszyscy rowerzyści decydują się na jazdę zimą. Wielu wraz z nadejściem pierwszych przymrozków odstawia swój pojazd do wiosny. Dlatego warto dowiedzieć się, jak zadbać o rower po zakończeniu sezonu i jakie są najlepsze miejsca do jego przechowywania przez ten czas.
Koniec sezonu rowerowego. Co zrobić z rowerem zimą?

Jakie prace należy wykonać po zakończeniu sezonu rowerowego?

Przede wszystkim powinien zostać on dokładnie umyty z wszelkich zabrudzeń, takich jak błoto. Wskazana byłaby przy tym szczególna troska o łańcuch. Można go łatwo zdjąć, dlatego warto to zrobić i wymoczyć w rozpuszczalniku, na przykład w benzynie ekstrakcyjnej. Rozpuści on stary smar i inne zanieczyszczenia. Kolejną czynnością jest jego dokładne wytarcie czystą ścierką lub ręcznikami papierowymi. Następnie przeprowadza się ponowne smarowanie, najlepiej do tego celu użyć specjalistycznego oleju. Po założeniu go z powrotem należy ustawić przerzutki na najniższe tryby, dzięki czemu zarówno sam łańcuch, jak i sprężyna przerzutki będą pozostawione w mniej napiętej pozycji. Z tego samego powodu, jeżeli jednoślad jest wyposażony w hamulce typu V-brake, dobrze jest je rozpiąć. Z kolei opony powinny być dobrze napompowane, aby się nie odkształciły. Opłaca się również wyjąć baterie ze świateł i innych gadżetów elektronicznych, ponieważ mogą się rozlać przez zimę.

 

Jakie miejsca są złym wyborem?

Wiele osób mieszkających w blokach, zwłaszcza tych posiadających małe mieszkania, rozważa trzymanie go na balkonie. Jednak to jeden z najgorszych możliwych wyborów. Takie rozwiązanie nie zabezpiecza w wystarczającym stopniu ani przed kradzieżą roweru, ani przed uszkodzeniem prze niekorzystne warunki atmosferyczne. Rower znajdujący się na balkonie, szczególnie na niższych kondygnacjach, ciągle stosunkowo łatwo ukraść. Jednocześnie narażony jest on na deszcz, wilgoć i topniejący śnieg. Pewnym wyjściem jest zastosowanie pokrowca na rower. Jednak podczas przechowywania na zewnątrz nie ma gwarancji, że zapewni on 100% ochronę i do środka nie przedostanie się woda, na przykład podczas deszczu. Kiepskie miejsce to również wspólna piwnica w bloku. Z reguły nie są one zbyt dobrze zabezpieczone, więc niepowołane osoby mogą się do nich dostać. W przypadku braku innego wyboru należy zaopatrzyć się w dobre zabezpieczenie. Najlepiej przypiąć pojazd do jakiegoś solidnego elementu.

 

Gdzie najlepiej przechowywać rowery?

Dużo lepiej sprawdzi się garaż lub piwnica w domu jednorodzinnym, ponieważ prawdopodobieństwo kradzieży jest w nich dużo mniejsze. Wybrane pomieszczenie powinno być przede wszystkim suche. Idealnie byłoby, gdyby było ono jeszcze ogrzewane. Największymi minusami trzymania pojazdu w piwnicy jest właśnie możliwa wysoka wilgotność, a także duża ilość kurzu. Pokrowiec może dużo pomóc w takiej sytuacji, jednak zdecydowanie najlepszymi miejscami do przechowywania roweru zimą są dom lub mieszkanie. Pojazd będzie w nich nie tylko najlepiej chroniony przed kradzieżami i wilgocią, ale dodatkowo również przed zabrudzeniami i niskimi temperaturami. Głównym powodem, dla którego nie wszyscy rowerzyści decydują się na to wyjście, stanowi brak miejsca. W najlepszej sytuacji znajdują się mieszkańcy domów, w których zazwyczaj znajduje się wystarczająco dużo przestrzeni. Jak mogą sobie z tym problemem mieszkańcy bloków? Popularnym sposobem są wieszaki na rower.

Składają się one z uchwytów lub haków, które mocuje się do ściany i na nich wiesza pojazd. Takie rozwiązanie nie sprawi, że w pomieszczeniu zrobi się więcej miejsca, ale umożliwi ono umieszczenie jednośladu w pozycji, w której nie będzie przeszkadzał w poruszaniu się po nim. Inną możliwością jest kupno specjalnej szafy na rowery. To znacznie droższe rozwiązanie, ale rower nie będzie wtedy znajdował się na widoku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: hitTreść komentarza: na robocie tak, na pracy już niestety nieData dodania komentarza: 6.11.2024, 23:33Źródło komentarza: Kto wygrał konkurs? Ten, kto miał wygrać...Autor komentarza: była.EX.po-pisTreść komentarza: Pamiętaj: jedna zasada jest dla mnie święta, k***a. Naucz się tego, jak będziesz o czymkolwiek rozmawiał. Jak będziesz w Platformie, będę cię bronił, k***a, jak niepodległoścData dodania komentarza: 6.11.2024, 22:58Źródło komentarza: Platforma wyrzuca. Platforma nominujeAutor komentarza: chciał...to maTreść komentarza: Zbysiu na prezydenta, tylko spryskaj się jeszcze na pomarańczowo!Data dodania komentarza: 6.11.2024, 22:27Źródło komentarza: Tak Oleśnica będzie obchodziła Narodowe Święto NiepodległościAutor komentarza: 4 minutyTreść komentarza: Szkoda straszna. Udrożnienie dróg oddechowych poprzez odchylenie głowy i 30 uciśnięć klatki piersiowej, to naprawdę nic strasznego. Kobieta miałaby szansę. Na każdym wydarzeniu plenerowym w Oleśnicy można to sobie przećwiczyć. Warto.Data dodania komentarza: 6.11.2024, 21:50Źródło komentarza: 25-latka zmarła na oleśnickich RatajachAutor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Kojot. Powiedzieć , że jesteś mądry czy inteligentny to pieronem cię skrzywdzić.Data dodania komentarza: 6.11.2024, 21:19Źródło komentarza: Inwestycje drogowe za 12 milionówAutor komentarza: OvikTreść komentarza: Koko. Powiedzieć, że jesteś mądry czy inteligentny to pieronem cię skrzywdzić.Data dodania komentarza: 6.11.2024, 21:17Źródło komentarza: Gala boksu pełna gwiazd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic