Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 16:36
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

997? Policja? Nie!

Od wczoraj na Dolnym Śląsku trwa przełączanie numeru alarmowego 997 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego we Wrocławiu.
997? Policja? Nie!

Dzwoniąc pod 997, nie połączymy się już z oleśnicką policją. A z kim?

Zgodnie z harmonogramem opracowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, od 3 grudnia 2018 r. Centrum Powiadamiania Ratunkowego we Wrocławiu (CPR) rozpocznie przejmowanie obsługi numeru alarmowego 997. Proces ten zakończy się 12 grudnia 2018 r.

Oznacza to, że osoba zgłaszająca po wybraniu numeru 997 z dowolnego miejsca na obszarze województwa dolnośląskiego zostanie połączona z Centrum Powiadamiania Ratunkowego we Wrocławiu, tak samo jak w przypadku wybrania numeru 112.

Zgłoszenie obsługiwane w CPR zostanie przyjęte przez operatora numerów alarmowych, wprowadzone do systemu teleinformatycznego i przekazane do dyżurnego Policji, a w przypadku takiej konieczności – również do innych służb – w zależności od charakteru zdarzenia lub zagrożenia. Przejęcie obsługi numeru 997 przez CPR spowoduje skrócenie czasu oczekiwania na połączenie z numerem alarmowym do kilkunastu sekund.

Obsługa numeru 997 w CPR umożliwi, w razie potrzeby, automatyczne przekierowanie połączenia do innego CPR, np. w przypadku zajętości wszystkich operatorów. Tam zgłoszenie zostanie przyjęte niezwłocznie i przekazane do właściwej miejscowo jednostki Policji, a to wpłynie na szybkość podjęcia interwencji przez służby. Tego rodzaju rozwiązanie doskonale sprawdza się już od kilku lat w przypadku numeru 112, gdzie czas oczekiwania średnio wynosi zaledwie 10-12 sekund. Tak samo będzie z numerem 997, ponieważ będzie on funkcjonował w oparciu o nowoczesną infrastrukturę teletechniczną, w ramach której działa numer 112.

Średni wzrost liczby połączeń w CPR po przejęciu numeru 997w skali kraju wynosi ok. 8%. Taki sam rezultat spodziewany jest w CPR we Wrocławiu. W chwili obecnej miesięcznie CPR obsługuje około 100 tys. zgłoszeń.

W ramach przygotowań do przełączenia numeru alarmowego funkcjonariusze Sztabu Policji KWP we Wrocławiu przeprowadzili szkolenie dla operatorów numeru alarmowego Centrum Powiadamiania Ratunkowego we Wrocławiu.

W szkoleniu wzięło udział 50 operatorów. Dotychczasowa współpraca operatorów CPR z dyżurnymi Policji województwa dolnośląskiego w zakresie obsługi zgłoszeń alarmowych przebiega bardzo dobrze. Jednocześnie w 2019 roku planowane są kolejne szkolenia dla operatorów numerów alarmowych CPR.

Przejęcie obsługi 997 w CPR w poszczególnych województwach zostało już zrealizowane. Województwo dolnośląskie jest ujęte w harmonogramie MSWiA jako ostatnie, z uwagi na zakończoną na początku listopada tego roku inwestycję Zintegrowanego Centrum Bezpieczeństwa Wojewody Dolnośląskiego we Wrocławiu, gdzie zlokalizowane jest Centrum Powiadamiania Ratunkowego, przeniesione wraz z całą infrastrukturą z dotychczasowej lokalizacji.

Obecnie w Centrum Powiadamiania Ratunkowego we Wrocławiu przez całą dobę dyżur pełni około 12-14 osób.

Harmonogram przejęcie przez centrum powiadamiania ratunkowego we Wrocławiu obsługi numeru alarmowego Policji 997:
• 3 grudnia – KMP Wrocławiu
• 4 grudnia – KPP w Górze, Miliczu, Oleśnicy i Oławie
• 5 grudnia – KPP w Strzelinie, Środzie Śląskiej, Trzebnicy i Wołowie
• 6 grudnia – KMP w Wałbrzychu oraz KPP w Dzierżoniowie, Kłodzku i Świdnicy
• 7 grudnia – KMP w Jeleniej Górze oraz KPP w Ząbkowicach Śląskich, Bolesławcu i Kamiennej Górze
• 10 grudnia – KPP w Lubaniu, Lwówku Śląskim i Zgorzelcu
• 11 grudnia – KPP w Głogowie, Jaworze i Lubinie
• 12 grudnia – KMP w Legnicy oraz KPP w Polkowicach i Złotoryi


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KrólTreść komentarza: Powoli zaczyna wymieniać !Data dodania komentarza: 5.11.2024, 16:26Źródło komentarza: Nowa dyrektor na zamku w OleśnicyAutor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: @neolewak. Przez kilkanaście lat prowadziłem we Wrocławiu wypożyczalnię strojów karnawałowych. Przedszkole sióstr z ulicy Prusa zorganizowało zabawę tematyczną odnośnie świętych. Dzieci przebierały się za aniołki, sw. Marię, sw. Józefa itp. a jeden maluch się uparł i przebrał się za Spidermana. Siostry nie robiły z tego problemu. Stwierdziły, że z tego wyrośnie . Było nieco śmiechu na zdjęciach gdzie był Spiderman wśród świętości.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 16:21Źródło komentarza: Halloween w oleśnickim liceumAutor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: A może zamiast dzielić na zło rzekome od lewicy czy prawicy to podejść do tego uczciwie. To okoliczni mieszkańcy Oleśnicy albo Spalic lub ogólniej jeszcze powiatu czy mieszkańcy Polski. Niewinna a wręcz głupia zabawa spowodowała śmierć. Zupełnie niepotrzebną.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 16:16Źródło komentarza: To było podpalenie. Jest zarzut zabójstwa!Autor komentarza: alaTreść komentarza: Szkoda chłopaków, nawet jak są z rodzin lekko patologicznych, to i tak szkoda. Gdy trafią na długie lata do więzienia, to już lepsi z nich nigdy nie wyjdą i będą stanowić duże zagrożenie dla otoczenia.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 16:10Źródło komentarza: To było podpalenie. Jest zarzut zabójstwa!Autor komentarza: .Treść komentarza: Widzę, że burmistrz Horbacz żyje w jakiejś alternatywnej rzeczywistościData dodania komentarza: 5.11.2024, 15:38Źródło komentarza: Burmistrz gratuluje kulturyścieAutor komentarza: neolewakTreść komentarza: Tak nowocześni wychowują młodzież.Co dziwnego w tym że później podpalają bezdomnegoData dodania komentarza: 5.11.2024, 15:13Źródło komentarza: Halloween w oleśnickim liceum
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic