Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki jest organizatorem wystawy zbioru modlitewników ks. Tadeusza Farysia w Oleśnickim Domu Spotkań z Historią. Dziś wieczorem uroczyście ją otwarto. Gości witała dyrektor Agata Szpiłyk. Wśród obecnych było grono uczestników Spotkań Oleśnickich Kolekcjonerów. Ks. Tadeusz jest jednym z nich.
Bohater wieczoru opowiedział o swoich kolekcjonerskich pasjach, w tym związanych z życiowymi wyborami i miejscem kapłańskiego posłania.
Na wystawie „Niech piękno tych rzeczy pociąga” zaprezentowane są modlitewniki, biblie, mszały oraz inne formy piśmiennictwa sakralnego różnych religii. Od czasów studenckich ks. Tadeusz rozwija swoją kolekcję, która ma charakter wielowątkowy – bibliofilski, misyjny (afrykański), papieski (związany z Janem Pawłem II) i solidarnościowy. Ksiądz Faryś podzielił swoją kolekcję pomiędzy Oleśnicki Dom Spotkań z Historią – Izbę Regionalną działającą w ramach Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Oleśnicy oraz Muzeum Diecezjalne w Świdnicy.
Modlitewnik jest książeczką do modlitwy, która rozpowszechniona jest w kościołach chrześcijańskich (katolickim, prawosławnym, protestanckim).
Wszystkie modlitewniki są śladem europejskiej kultury chrześcijańskiej, wyrazem wiary i religijności, duchowości i pobożności. Są też zapisem możliwości wydawniczych ówczesnych czasów.
W okresie zaborów polskie książeczki do nabożeństwa pełniły szczególnie doniosłą rolę. Były nośnikami kultury narodowej i języka. Oprócz funkcji religijnych, służyły rozbudzaniu uczuć patriotycznych, miłości do Boga i Ojczyzny.
Na uwagę zasługuje bogactwo edytorskie i introligatorskie eksponatów. Zazwyczaj są oprawione w skórę, czasem masę perłową, bogato zdobione, pełnią nie tylko funkcje użyteczną, świadczą też o kunszcie wydawców. Interesujące są również ślady użytkowania modlitewników: notatki, proweniencje, zniszczenia, które świadczą o ich właścicielach i bogatej historii eksponatów.
Prezentowane na wystawie modlitewniki pochodzą w większości z XIX wieku, wydane są w różnych językach europejskich. Jednymi z najciekawszych obiektów są Modlitewnik żołnierski wydany w Rzymie w 1945 roku oraz Modlitewnik dla niewidomych tłoczony pismem punktowym w alfabecie Braille’a. Warto również zwrócić uwagę na modlitewnik wydany w 1882 roku w Oleśnicy.
Cennymi eksponatami są również biblie, z których najstarsza wydana została w XVI wieku, a także dokumenty spisane w językach orientalnych, m.in. po birmańsku czy tybetańsku.