9 listopada w I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Oleśnicy odbyła się uroczystość poświęcona setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Stała się ona okazją do przypomnienia najważniejszych momentów z historii Polski, prezentacji ludzi zasłużonych dla ojczyzny, czy przedstawienia wyjątkowych osiągnięć Polaków w minionym stuleciu.
Uroczysty apel był również podsumowaniem całego szeregu działań, jakie społeczność naszego liceum podjęła po to, by uczcić ten wyjątkowy jubileusz. Były to m.in. organizacja imprezy poświęconej prof. Antoniemu Cieszyńskiemu połączona z wystawą prezentującą osiągnięcia tego wybitnego naukowca, specjalisty w dziedzinie stomatologii, sadzenie róż przed budynkiem szkoły w barwach narodowych czy wykonanie przez uczniów okolicznościowych plakatów.
Nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję pod nazwą „Eko-historia – 100 drzew na Stulecie Odzyskania Niepodległości 1918-2018” zorganizowaną przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. W związku z tym podczas piątkowej uroczystości przed budynkiem szkoły został posadzony buk. Drzewo ma upamiętniać Antoniego Cieszyńskiego, oleśniczanina z urodzenia i zasłużonego Polaka. Trudno też o lepszy symbol uznania dla zasług i pracy na rzecz innych tego wyjątkowego człowieka niż buk, który w wielu mitologiach uchodzi za drzewo szczególne – dawało poczucie bezpieczeństwa i zapewniało ochronę nawet przed piorunami. Akcja sadzenia drzew była objęta honorowym patronatem przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę.
W trakcie apelu zaproszeni goście mogli obejrzeć przygotowane przez uczniów widowisko o tematyce historycznej, które łączyło ze sobą słowo i muzykę. Nawiązywało ono do tematu odzyskania niepodległości i odbudowy państwa z ekonomicznego i cywilizacyjnego zastoju spowodowanego polityką państw zaborczych. Twórcom przedstawienia udało się nie tylko oddać nastroje towarzyszące Polakom, ich ofiarną walkę o wolność, codzienny trud włożony w odbudowę zrujnowanego państwa, ale także pokazać, czym był patriotyzm dla pokoleń żyjących w tym trudnym, pełnym wyzwań okresie. Patriotyzm, który się czuje naprawdę, którym się oddycha, jak powietrzem i który potwierdza się w czynie, niekoniecznie zbrojnym.
W uroczystości oprócz całej społeczności naszego liceum- dyrekcji, nauczycieli i uczniów, wzięli udział zaproszeni goście: starosta oleśnicki Wojciech Kociński, wicestarosta Piotr Karsek, przedstawiciel Zarządu Powiatu Oleśnickiego Krzysztof Sycianko, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Małgorzata Iwańska, dr hab. n. med. Barbara Bruziewicz-Mikłaszewska, przedstawiciel Dolnośląskiej Izby Lekarskiej chirurg stom. Jacek Wojtkowicz, Leszek Mulka z Towarzystwa Miłośników Lwowa w Oleśnicy oraz Jarosław Kałuża, nadleśniczy Nadleśnictwa Oleśnica Śląska.
Szczególne podziękowania należą się uczniom, którzy przygotowali przedstawianie i w nim wystąpili: Aleksandrze Nawrot, Natalii Banaś, Remigiuszowi Krasowi, Dominikowi Batogowi, Julii Dylewskiej, Fabianowi Słomianowi, Jakubowi Omiecinie, Marcie Kaczmarz, Przemysławowi Płuciennikowi, Alicji Witek, Karolowi Kaczkowskiemu, Radosławowi Jaszczyszakowi. Piękną dekorację sporządziły: Weronika Pitra, Angelika Żolińska, Magdalena Majkowska, Patrycja Klek, Agata Kasprzyszak, Bogumiła Marczewska i Maja Woźniak.
Apel prowadzili Patrycja Pitra i Marcin Krawczak. Polonistka Justyna Krupka sprawowała merytoryczną opiekę nad uczniami przygotowującymi program artystyczny. Nad całością wydarzenia czuwała wicedyrektor Katarzyna Niesobska-Łacny.
Napisz komentarz
Komentarze