Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 listopada 2024 03:55
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Budujemy dom na skarpie. O czym pamiętać?

Nie każda działka budowlana jest równym terenem o regularnych kształtach. Na niektórych działkach mogą bowiem występować pagórki, zbocza, wzniesienia czy skarpy. Te nietypowe formy terenu często są wykorzystywane do budowy ciekawych inwestycji.
Budujemy dom na skarpie. O czym pamiętać?

Zalety budowy na skarpie

Budowa domu na skarpie czy wzniesieniu może podkreślić zalety nietypowej działki. Wybudowany na skarpie dom stanie się ciekawym punktem obserwacyjnym, a także nabierze wyjątkowego charakteru. Warto o tym pamiętać, ponieważ w Polsce nie brakuje działek budowlanych o zróżnicowanym ukształtowaniu, które – działając z głową – można zamienić na malownicze miejsce do mieszkania.

Oczywiście wzniesienia i skarpy rządzą się zupełnie innymi prawami i wykorzystując je pod budowę inwestycji, należy pamiętać o wielu ważnych regułach. Warto też pamiętać, że tego typu projekty domów raczej muszą być projektami wykonanymi na indywidualne zamówienie. Ich wyższa cena warta jest jednak końcowego efektu.

Najważniejsze zasady

Budując dom na skarpie, w pierwszej kolejności należy myśleć o bezpieczeństwie. W tym celu przed przystąpieniem do prac zaleca się wykonanie odpowiednich badań geologicznych. Ocenią one jakość gruntu i pozwolą na stwierdzenie konieczności dodatkowych zabezpieczeń chroniących przed osuwaniem się ziemi. Kolejną kwestią jest dostosowanie fundamentów do pochyłości terenu. Doskonałym rozwiązaniem w tym przypadku będą fundamenty schodkowe. Znaczenie ma również bryła samego budynku. W przypadku domów na skarpie najczęściej wybierany jest projekt o zwartej bryle, której kształt podporządkowany zostaje ukształtowaniu terenu. Często kształt inwestycji jest rozłożysty i niewysoki, co sprzyja utrzymaniu środka ciężkości budynku. Jeśli chodzi o dach, to powszechne zastosowanie mają tu dachy dwuspadowe, płaskie i pulpitowe.

Dobry projekt to podstawa

Bez względu na to, jakie cechy będzie posiadał budowany przez nas dom na skarpie, podstawą działania zawsze będzie dobry projekt. Odpowiednie przygotowanie takiego projektu powinno uwzględniać wspomniane wcześniej badanie gruntu oraz optymalnie wykorzystywać możliwości, jakie daje nietuzinkowe ukształtowanie terenu. Dom na skarpie wart jest swojej ceny, ponieważ malowniczy efekt końcowy może zapierać dech w piersiach. Warto pomyśleć o takiej inwestycji, bo jest wyjątkowa pod każdym względem.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Danuta RingTreść komentarza: Koko . Idioto. Debilu. Kiedyś było śpiewano " . Być kobietą... ". Teraz specjalnie dla ciebie ".. być idiotą.. "Data dodania komentarza: 29.11.2024, 01:49Źródło komentarza: Stawki za odbiór śmieci idą w góręAutor komentarza: Statystyka głupczeTreść komentarza: @ciekawy. Mieszkańców Tajlandii jest prawie dwa razy więcej niż w Polsce. Powierzchnia Tajlandii jest prawie dwa razy większa niż Polski. Dzietność w Tajlandii jest wyższa niż w Polsce. Sprawdź sobie dane statystyczne.Data dodania komentarza: 29.11.2024, 00:23Źródło komentarza: Kochają Polskę i znają jej historięAutor komentarza: Dr NoTreść komentarza: @Koko, @Kojot. Już wcześniej internauci tego portalu ustalili, że jesteś debilem i idiotą. Więc się nie wysilaj. Natomiast w Szwecji jeśli odbiór przypada na konkretny dzień tygodnia czy miesiąca to służby odbierają tego dnia. Jeśli jest to pierwszy dzień świąt zimowych czy drugi dzień świąt wiosennych to odpady niesortowana muszą być odebrane. Jak wyglądają boksy na odpady po świętach w Oleśnicy to widzimy wszyscy..Data dodania komentarza: 29.11.2024, 00:15Źródło komentarza: Stawki za odbiór śmieci idą w góręAutor komentarza: HistomagTreść komentarza: Ostatni konkurs ze znajomości historii Oleśnicy odbył się za burmistrza Kołacińskiego.Data dodania komentarza: 28.11.2024, 23:22Źródło komentarza: Kochają Polskę i znają jej historięAutor komentarza: marekTreść komentarza: "za kreatywne i oryginalne komunikowanie się z mieszkańcami miasta poprzez social media i dobrą narrację." Jakie kreatywne i w ogóle o komunikowanie się. Nie ma żadnego komunikowania się z mieszkańcami. Ja tego nie doświadczyłem, a wprost przeciwnie mają to gdzieś.Data dodania komentarza: 28.11.2024, 23:15Źródło komentarza: Sekcja Komunikacji Społecznej docenionaAutor komentarza: .Treść komentarza: Ale nam się czarodziejki w Oleśnicy trafiłyData dodania komentarza: 28.11.2024, 23:03Źródło komentarza: "Staramy się nieco odczarować ten Urząd Miasta"
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic