Kolektory słoneczne – na czym polega ich praca?
Są to urządzenia, które produkowane są do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło. Jak to działa? Energia słoneczna, która dociera do kolektora, zamienia się w energię cieplną nośnika (glikol, woda, powietrze). Co istotne, kolektory słoneczne dzielimy na płaskie i próżniowe.
Mają one wiele zastosowań, wśród tych najpopularniejszych jest: podgrzewanie wody użytkowej, wsparcie centralnego ogrzewania, i podgrzewanie wody basenowej. Tego rodzaju odnawialne źródła energii to przede wszystkim cała lista zalet – jakich?
Zwrot kosztów inwestycji – to opłacalne!
Każdy, kto interesuje się takim rozwiązaniem, zapewne w pierwszej kolejności szuka informacji na temat kosztów takiej inwestycji. W przypadku kolektorów słonecznych inwestycja w wysokości 5 300 zł jest w stanie zwrócić się w czasie od 4 do 10 lat. Tymczasem przy kosztach inwestycji gazu ziemnego wynosi to 10 lat. Zakup kolektorów może zwrócić się jeszcze w czasie trwania gwarancji. Dodatkowo na plus jest tutaj pozytywny wpływ inwestycji na środowisko naturalne.
Poza tym warto mieć na uwadze różne rodzaje form dofinansowania takiego zakupu. Można tu wyróżnić dopłaty gminne oraz rządowe programy dopłat. Stanowi to ważną formę obniżenia poniesionych wcześniej kosztów.
Urządzenia – tylko wysoka jakość!
Zwykle urządzenia takie posiadają różne certyfikaty, wśród nich jest Solar Keymark. Zaświadcza on o tym, że urządzenie przez 20 lat nie straci znacznie na swojej sprawności. Dodatkowo warto zwracać uwagę na długość trwania okresu gwarancji. Może ona wynosić nawet 11 lat. Dobrym przykładem są instalacje oparte na kolektorach Hewalex, ponieważ na rynku dostępne są urządzenia tej marki, które pracują już prawie 30 lat.
Kolektory słoneczne – zadbaj o ekologię
Plusem zainstalowania u siebie kolektora słonecznego są ponadto korzyści dla naszego wspólnego środowiska. Chodzi tutaj zarówno o produkcję tych urządzeń, jak i ich późniejszej utylizacji. Dodatkowo praca tych systemów wymaga wsparcia minimalnego zużycia energii elektrycznej, a przy okazji przyczyniają się one do ograniczenia uciążliwej emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Co ciekawe, praca instalacji solarnej ogranicza o około 1.100 kg emisję dwutlenku węgla. Do jej zaabsorbowania potrzebne byłoby około 130 drzew.
Napisz komentarz
Komentarze