Rewolucji w oleśnickiej oświacie ciąg dalszy. Kolejny krok w stronę ucznia!
Proces informatyzacji naszych szkół utrzymuje wysokie tempo. W 2017 roku Miasto Oleśnica uzyskało ze środków unijnych 2.322.209,35 zł. Z własnych środków dołożyło kwotę 830.395,95 zł.
Dzięki temu oleśnicka oświata została doposażona w sprzęt dydaktyczny w niespotykanej dotychczas ilości. Zakupiono, dostarczono i uruchomiono: 615 notbooków, 28 monitorów interaktywnych, 20 szaf do przechowywania i ładowania komputerów, 20 wizualizerów.
Zakupiono również pracownię matematyczno – przyrodniczą dla Szkoły Podstawowej Nr 3.
Dzięki wiedzy i kompetencji nauczycieli oleśnickich szkół powyższy sprzęt jest już wykorzystywany w procesie nauczania.
Niemal wszystkie (z wyjątkiem SP 8) szkoły zostały połączone siecią światłowodową. Już w I etapie projektu e- Oświata, szkoły zostały wyposażone w wewnętrzną sieć WI-FI, w II etapie dostosowano tę sieć do tzw. „szybkiego Internetu” (powyżej 100 Mb/s).
W 2018 r. rozstrzygnięto przetargi na rozbudowę serwerowni, która jest sercem systemu. Obecnie montowane są nowe urządzenia – serwery typu blade, macierze dyskowe, biblioteki taśmowe, okablowanie itp. Dzięki tym inwestycjom powstaje lokalna oświatowa chmura.
Istotnym elementem e-Oświaty II jest kontent dydaktyczny, zawierający co najmniej 50.000 ćwiczeń, gier, testów, obrazów i filmów (w rozdzielczości HD) ze wszystkich przedmiotów.
W piątek 12 października podpisano z gdyńską firmą Nuadu Sp. z o.o. umowę na wspomniany kontent do platformy edukacyjnej. Jest to ostatni etap realizacji projektu e-Oświata II.
Rewolucyjnym i jedynym w kraju jest rozwiązanie pozwalające nauczycielowi odnotowywać prace prowadzone na platformie bezpośrednio w elektronicznym dzienniku. Funkcjonalność ta zapewne ucieszy wielu rodziców, którzy jeszcze dokładniej będą mogli śledzić postępy swoich dzieci w nauce.
Z innych udogodnień tego projektu możemy wymienić między innymi możliwość powtórzenia całej lekcji zapisanej na platformie, możliwość konsultacji z nauczycielem czy dostęp z dowolnego miejsca do podręczników bez konieczności ich noszenia!
Zakończenie inwestycji przewidziane jest na koniec roku.
Należy podkreślić, że większość ww. funkcjonalności jest już zrealizowana lub znajduje się w trakcie realizacji. To nie są plany, to jest już oleśnicka szkolna rzeczywistość.
Wszystkie wymienione działania mają przybliżyć metody nauczania w oleśnickich szkołach do wymogów współczesnych czasów.
Napisz komentarz
Komentarze