1 kwietnia w naszej bibliotece odbył się pierwszy z serii wykład dla rodziców o rozwoju emocjonalnym i społecznym nastolatków. Pani Karolina Klimkiewicz przybliżyła zebranym na sali rodzicom specyfikę tego okresu rozwoju młodego człowieka.
Ogrom zmian, jakie zachodzą w życiu nastolatka potrafi być tak przytłaczający, że czasem trudno nam dorosłym zrozumieć cały ten proces i potrafić wesprzeć nasze dzieci tak, jak tego potrzebują.
Zmiany biologiczne w ciele, zmiany psychologiczne, szukanie i określanie swojej tożsamości, zmiany w rolach społecznych. Do tego dochodzi presja ze strony rówieśników, szkoły, rodziców. Adolescencja to naprawdę burzliwy okres, który jest trudny zarówno dla nastolatków, jak i całej rodziny.
To, czego my rodzice musimy się nauczyć, to uważności na nasze dzieci, umiejętności towarzyszenia im w tych trudnościach i wspierania ich w starcie w dorosłość.
A żeby to zrobić, musimy być przygotowani na to, że będzie trudno dla obydwu stron, na to, że czasem nie damy rady. Ale musimy nauczyć się przyznawać do swoich błędów i myśleć o sobie, że jesteśmy wystarczająco dobrymi rodzicami tacy, jacy jesteśmy.
My jako dorośli rodzice musimy stworzyć dla naszych zbuntowanych nastolatków bezpieczną przestrzeń, do której mogą wracać, żeby odetchnąć, nabrać sił i odwagi, żeby wyfrunąć do świata z szeroko rozpostartymi skrzydłami.
Żeby zrozumieć na czym polega okres dojrzewania, Pani Karolina Klimkiewicz poleca książki dla nastolatków i rodziców, których część znajdziecie także w naszym bibliotecznym księgozbiorze:
"Jak dojrzewać i nie zwariować. Poradnik dla młodzieży", dostępny online TUTAJ
Mikołaj Marcela, "Wszystko czego Ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem",
Andy Cope, Andy Whittaker i inni, "Ogarnij życie instrukcja podboju świata dla nastolatków",
Dean Burnett, "Dlaczego rodzice tak Cię wkurzają i co z tym zrobić",
Sarah-Jayne Blakemore, "Sekretne życie mózgu nastolatka".
A już 29 maja o godzinie 17.00 zapraszamy rodziców na kolejny wykład, który poprowadzą Michał Staroszczyk i Mateusz Kur. Temat wykładu to: "Uzależnienia od nowych technologii".
Wykład został realizowany w ramach naszego projektu edukacyjnego "Korki z życia – zdrowie psychiczne nastolatków", który jest współfinansowany ze środków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii działającej przy Urzędzie Miasta w Oleśnicy.
Napisz komentarz
Komentarze