– Nie ma smutniejszego widoku niż matka zapłakana za swoim dzieckiem, które posunęło się do przestępstwa by zwrócić na siebie uwagę. Kiedy trzeba 15-latkowi wymierzyć karę kilkunastu lat więzienia to serce boli - mówiła sędzia Anna Maria Wesołowska
Za nami wyjątkowe spotkanie. Znana prawniczka najpierw spotkała się z dziećmi i młodzieżą, a następnie z dorosłymi.
Wesołowska, rozpoznawalna także dzięki popularnemu programowi telewizyjnemu, w swojej zawodowej karierze orzekała w sprawach karnych. Zdarzało jej się też skazywać ludzi na kary dożywotniego więzienia, najbardziej przejmujące dla niej były jednak te obrazy, w których na sali rozpraw w kajdankach pojawiało się dziecko.
- Trudno też słucha się, gdy 3-letnia dziewczynka mówi, że jej tatuś bije ją paskiem z czymś metalowym na końcu i to boli. Ona nie wie jeszcze, że ten metal to klamerka, ale wie, że boli - przytaczała Sędzia pokazując rysunki dzieci, które tak wyrażają swoje emocje. Były na nich m.in. rękawice bokserskie, kieliszek, papierosy, krzyk, a także serce. - Jesteśmy dla dzieci całym światem, kochają nas ponad wszystko - przekazywała.
O tych i podobnych historiach Sędzia mówiła podczas spotkań w naszej gminie, najpierw z dziećmi i młodzieżą w hali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Dobroszycach, a później z dorosłymi w Gminnym Centrum Kultury. Wyjątkowego gościa powitali Artur Ciosek, Wójt Gminy Dobroszyce, a także Monika Hołówka, Sekretarz Gminy Dobroszyce. To były wartościowe, inspirujące i pełne emocji spotkania, które pozwoliły otworzyć się także najmłodszym.
Najpierw w prelekcji udział wzięły dzieci z klas od I do IV, następnie odbyło się spotkanie dla młodzieży od klas V do VIII. Uczniowie dowiedzieli się jak wygląda praca sędziego. Zostali w bardzo przystępny sposób zapoznani z obowiązującym prawem, zwłaszcza z zagadnieniami związanymi z przestrzeganiem prawa przez osoby nieletnie.
Uczestnicy spotkań zostali poinformowani też o tym jakie kary grożą za naruszanie prawa, niestosowanie się do zasad i do obowiązujących regulaminów. Podczas spotkań omawiane były również zasady odpowiedzialności nieletnich. A Sędzia opowiadała też o sprawach, które dane jej było prowadzić w przeszłości. Głos zabierali także najmłodsi. Mówili, że w domach pojawia się przemoc, że najbardziej nie chcieliby żeby rodzice się kłócili, rozstawali, a także podnosili na nich głos.
Popołudniowe spotkanie skierowane było do dorosłych. W centrum wystąpień Sędzi znalazły się kwestie edukacji prawnej oraz jej ogromnego znaczenia dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Anna Maria Wesołowska podkreślała, że tylko znajomość własnych praw i obowiązków stanowi solidny fundament dla budowania świadomej, odpowiedzialnej i bezpiecznej wspólnoty. Sędzia przytaczała przykłady zaniedbań dorosłych względem dzieci, m.in. w kwestii udostępniania im telefonów komórkowych. Mówiła również o problemach wynikających z kłótni prowadzonych na oczach dzieci, niekonsekwencji, a także o tym, jak bardzo najmłodsi cierpią, choć nie zawsze o tym mówią.
Napisz komentarz
Komentarze