„Suzume” Makoto Shinkaia to niezwykła opowieść, która łączy elementy fantastyki z głęboką refleksją nad kruchością ludzkiego życia.
Książka jest literacką adaptacją filmu anime o tym samym tytule tego samego autora. Makoto Shinkai napisał książkę, żeby zapisać myśli i emocje postaci ze swojego filmu.
Polecam przeczytanie książki i obejrzenie anime, bo daje to pełen obraz tej poruszającej historii.
Fabuła opowiada bowiem historię młodej 17-letniej dziewczyny Suzume, której podróż przez Japonię staje się nie tylko fizyczną wędrówką, ale obrazuje w sposób metaforyczny jej dojrzewanie i mierzenie się z trudną przeszłością i utratą bliskiej osoby.
W tle wydarzeń mamy nawiązanie do prawdziwego zdarzenia: tsunami, które nawiedziło Japonię w 2011 roku, pozostawiając po sobie zniszczenie i niezliczone ludzkie dramaty. Ten naturalny kataklizm jest cieniem, który przewija się przez całą historię dziewczyny, przypominając o ulotności ludzkiego istnienia w konfrontacji z siłami natury.
Imię nastolatki – oznaczające po japońsku „wróbel” dodatkowo podkreśla tę ulotność i pokorę, z jaką traktują swoje życie Japończycy, żyjąc na aktywnych wulkanicznych wyspach.
Realność przenika się z magią – bohaterka odkrywa tajemnicze drzwi, które prowadzą do Wieczności - innego wymiaru, do którego żywi nie powinni trafiać, a kiedy są otwarte – świat realny doświadcza trzęsień ziemi. W misji zamykania przejść towarzyszy jej Souta, młody strażnik, który na skutek klątwy zostaje przemieniony w… krzesło.
Zachwyt nad pięknem i ulotnością naszego świata towarzyszy twórczości Makoto Shinkai od samego początku. Kto czytał i oglądał mangi i filmy anime: „Twoje imię”, „Ogród słów” czy „Dziecię Słońca i Deszczu” wie, jak twórca potrafi przeplatać rzeczywistość z fantastyką, nadając swojej twórczości wręcz baśniowy charakter.
„Suzume” to książka, którą można polecić zarówno młodzieży, jak i dorosłym, zwłaszcza fanom anime i twórczości Makoto Shinkaia. To opowieść o przemijaniu, sile wspomnień i wartości życia – lektura, która porusza i na długo pozostaje w sercu czytelnika.
„Wiemy, że śmierć cały czas kroczy obok nas. Lecz mimo to pragniemy! Żeby żyć dłużej, choćby o rok, choćby o dzień, choćby o chwilę!”
Ania z Biblioteki Dla Dzieci i Młodzieży „Pod Sową”
Napisz komentarz
Komentarze