W ubiegłym tygodniu lekarze we Wrocławiu potwierdzili zachorowanie sześciolatka na błonicę, chorobę zakaźną gardła i krtani, która dzięki szczepieniom została populacyjnie wyeliminowana. Dziecko wróciło z wakacji w Zanzibarze. Nie było szczepione.
Wczoraj szef GIS Paweł Grzesiowski poinformował, że w Polsce został potwierdzony drugi przypadek podejrzenia błonicy. To osoba, która miała kontakt z dzieckiem, które znajduje się obecnie w szpitalu w stanie ciężkim
W latach 1981–2000 zgłaszano pojedyncze przypadki błonicy, głównie związane z podróżami do krajów, gdzie choroba była endemiczna. Ostatni przypadek przed dłuższą przerwą odnotowano w 2001 roku.
W ostatnich latach sytuacja epidemiologiczna błonicy w Polsce przedstawia się następująco:
• 2022 rok: nie odnotowano żadnych przypadków błonicy;
• 2023 rok: zarejestrowano jeden przypadek;
• 2024 rok: odnotowano dwa przypadki zachorowań;
• 2025 rok, marzec: jeden przypadek.
Jedynym skutecznym sposobem zabezpieczenia się przed zachorowaniem na błonicę jest podanie szczepionki przeciwko tej chorobie.
Na zakażenie bakterią błonicy i pełnoobjawowy obraz choroby narażone są w szczególności nieszczepione dzieci i młodzież poniżej 15 roku życia.
Należy podkreślić, że na terenie powiatu oleśnickiego w 2024 roku obowiązkowym szczepieniom ochronnym zgodnie z kalendarzem szczepień podlegało 21922 dzieci do lat 19, z czego zgłoszonych jako uchylających się od obowiązku szczepień ochronnych było 277 dzieci.
W Polsce w ramach Programu Szczepień Ochronnych wszystkie dzieci i młodzież w wieku 1-19 r.ż. objęte są obowiązkiem bezpłatnych szczepień przeciwko błonicy.
Napisz komentarz
Komentarze