"Czas poświęcenia" Niny Zawadzkiej to powieść obyczajowa. Ja zaliczyłabym ją także do powieści psychologicznej. Znając pewne mechanizmy, które wpływają na nasze wybory życiowe, możemy powielać, lub nie, zachowania naszych przodków. Z psychologicznego punktu widzenia jesteśmy w stanie przenieść tzw. traumy pokoleniowe w teraźniejszość. Traumy i wydarzenia, które nie pozwalają o sobie zapomnieć do tego stopnia, że kładą się cieniem na dalsze losy. Przeszłość to wczoraj, która, owszem, jest ważna, ale nigdy nie powinna wpływać na to, co teraz i co nastąpi w przyszłości. Każdy z nas jest niepowtarzalną jednostką i ma prawo do swoich wyborów, do realizowania swoich planów i marzeń, a nie powielania schematów zachowań rodziców czy dziadków. Jednak to tylko teoria. Czas i sytuacje często wymuszają ich podejmowanie wbrew samym sobie, a te niestety mają wpływ na przyszłe życie ich oraz rodziny. Przed takimi wyborami staje główna bohaterka powieści.
Historia zaczyna się, gdy Eleonora, starsza kobieta, dowiaduje się, że z powodu rozbieżności w dokumentach nie otrzyma emerytury. W obliczu tej sytuacji decyduje się opowiedzieć swojej synowej o sekretach z przeszłości, które kryją się za tym problemem. Jej opowieść przenosi nas do czasów młodości Emilii, dziewczyny o wielkich marzeniach, żyjącej w niewielkiej wsi Malinicze na terenie ZSRS. Rodzina Dreznali, przeciwstawiająca się władzy, zmaga się z biedą i represjami. Tragiczne wydarzenia, takie jak pacyfikacja wsi i Wielki Głód, prowadzą do dramatów – Emilia zostaje wydana za mąż za rosyjskiego wierzyciela, co staje się jej ogromnym poświęceniem. Jednak to tylko początek jej wyborów.
Przeszłość, podjęte w trudnych czasach decyzje, kłamstwo, przemilczanie, niechęć do wspomnień kładą się cieniem na teraźniejszości, na relacjach z bliskimi, na niezrozumieniu przez nich naszych postaw, na ich błędnej i powierzchownej interpretacji. Ważną postacią w tej powieści jest synowa Eleonory – Małgorzata, psycholożka, która z racji swojego zawodu tłumaczy mechanizmy zależności zachowań od sytuacji życiowych. Przykładem może być tzw. syndrom sztokholmski głównej bohaterki. Choć wydaje się, to paradoksalne, mechanizm ten stanowi formę obrony psychicznej w obliczu ogromnego stresu.
O tym i innych emocjach, dramatach, dylematach moralnych przeczytacie Państwo w książce Niny Zawadzkiej "Czas poświęcenia", dostępnej w Wypożyczalni dla Dorosłych przy ul. Reja 10. Książka, która porusza i zmusza do refleksji.
Polecam, Ela z Gromadzenia
Napisz komentarz
Komentarze