Synergizm witamin i minerałów – na czym polega?
Reakcje chemiczne zachodzące pomiędzy witaminami i minerałami mogą poprawiać lub osłabiać ich działanie. Efektem pożądanym w codziennej suplementacji jest synergizm, czyli proces, który wspiera wchłanianie cennych substancji odżywczych. Jeden pierwiastek może zwiększać biodostępność innego, dzięki czemu organizm potrzebuje niższych dawek preparatów witaminowych, ponieważ jest w stanie wykorzystać je w maksymalnym stopniu. Efekt synergii może zachodzić pomiędzy różnymi substancjami odżywczymi – najczęściej specjaliści zalecają łączenie konkretnych witamin lub minerałów. Warto pamiętać także o tym, że niektóre związki mogą wykazywać działanie antagonistyczne, co oznacza, że wzajemnie zmniejszają swoją biodostępność.
Witaminy D i K – jak działają te substancje?
Witamina D może chronić naszą tkankę kostną poprzez zmniejszanie ryzyka rozwoju osteoporozy oraz krzywicy. Jej niedobór jest kojarzony z osłabieniem odporności – to dość powszechny problem wśród mieszkańców naszej szerokości geograficznej. Mówi się, że witamina D może działać plejotropowo, co oznacza, że wpływa na wiele cech organizmu – wciąż niedostatecznie doceniamy jej rolę w profilaktyce wielu chorób. Witamina K prawdopodobnie jest niezbędna dla prawidłowego procesu krzepnięcia krwi. Może wykazywać działanie przeciwkrwotoczne, a do tego coraz częściej mówi się o jej wielokierunkowym wpływie na zdrowie człowieka. Zarówno witamina D, jak i witamina K mogą oferować kompleksowe wsparcie organizmu, dlatego warto przyjmować je razem: https://mybionic.pl/dr-jacob-s-witamina-d3-k2-forte-20-ml-w-kroplach.
Podobieństwa i różnice pomiędzy witaminą D i K
Niedobór witaminy D może dotykać nawet 90% Polaków. Zbyt niski poziom witaminy K pojawia się rzadko, ale występuje na przykład u osób przyjmujących leki, które niekorzystnie wpływają na florę bakteryjną jelit. Obie substancje mogą brać udział w metabolizmie tkanki kostnej oraz wykazywać wielonarządowe działanie pozakostne. Witamina K powszechnie występuje w pokarmach, czego nie można powiedzieć o witaminie D – ten składnik dostaje się do organizmu na skutek syntezy słonecznej. Nasza dieta i nawyki powinny uwzględniać przyjmowanie obu wspomnianych substancji, ponieważ mogą one wykazywać działanie synergistyczne.
Synergistyczne działanie witamin i minerałów – prozdrowotne połączenia
Nie tylko witaminy D i K mogą wykazywać wyższą skuteczność w momencie, gdy są przyjmowane jednocześnie. Podobne, pozytywne oddziaływanie jest przypisywane między innymi:
- witaminie A z cynkiem,
- witaminom B9 i B12,
- magnezowi i potasowi,
- magnezowi i witaminie B6,
- żelazu i witaminie C.
Warto stawiać na synergistyczne połączenia składników odżywczych. Prawidłowo zbilansowana suplementacja to nieocenione wsparcie dla naszego organizmu.
Napisz komentarz
Komentarze