Choć pierwsza wzmianka o naszym mieście pochodzi z 1230 roku, to zwyczajowo za jego "urodziny" zwykło się uważać 22 lutego 1255 roku, kiedy to wydano akt lokacji miasta na prawie średzkim. W tym roku obchodzimy 770-lecie tego wydarzenia.
W 1255 roku Oleśnica była osadą targową, położoną przy ważnych szlakach handlowych - na mocy aktu lokacyjnego książę wrocławski Henryk III przekazał zasadźcom Albertowi i Richolfowi teren o powierzchni około 16,8 hektara w celu lokacji miasta. Zasadźcy mieli za zadanie sprowadzić osadników, wytyczyć ulice, zorganizować miejską społeczność oraz nadzorować budowę infrastruktury. W zamian za poniesiony trud otrzymali szereg przywilejów i korzyści ekonomicznych, stając się pierwszymi wójtami miasta.
Lokacja miasta miała ogromne znaczenie dla jego rozwoju przestrzennego. Wytyczono prostokątny rynek o wymiarach 140 x 70 metrów, z którego wychodziło dwanaście ulic, co było unikalnym rozwiązaniem w skali Śląska. Wokół rynku powstała zwarta zabudowa Dodatkowo, miasto otoczono fortyfikacjami drewniano-ziemnymi, wykopano fosy i zadbano o ich odpowiednie zasilanie wodą.
Dziedzictwo tego wydarzenia pozostaje widoczne do dziś w układzie urbanistycznym Oleśnicy, który stanowi żywy ślad średniowiecznej historii miasta.
W ten weekend na gości ODSzH będą czekały bezpłatne urodzinowe pocztówki i balony przygotowane specjalnie na tę wyjątkową okazję. Oleśnicki Dom Spotkań z Historią jest czynny w sobotę i niedzielę od 10 do 15.
Napisz komentarz
Komentarze