Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 kwietnia 2025 23:36
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dolina Baryczy - rozmawiali o klimacie i współpracy

Eksperci podkreślili wpływ zmian klimatu na obszar Doliny Baryczy.
Dolina Baryczy - rozmawiali o klimacie i współpracy

W środę 19 lutego ponad 100 uczestników - głównie radnych - wszystkich gmin Doliny Baryczy wzięło udział w konferencji pt.: „Dobry KLIMAT dla współpracy w Dolinie Baryczy”. Celem konferencji była prezentacja „Międzygminnego planu adaptacji do zmian klimatu dla Doliny Baryczy”. 

Strategiczny dokument powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Partnerstwo dla Doliny Baryczy  (2023 – 2024) w partycypacyjnym procesie angażującym ponad 290 osób - pracowników urzędów, instytucji, przedstawicieli, mieszkańców oraz organizacji pozarządowych.

Gminę Twardogóra reprezentował przewodniczący Rady Miejskiej Mirosław Adamczyk, który omówił przykłady adaptacyjne do zmian klimatu. 

Na prośbę Stowarzyszenia przewodniczący rad wszystkich gmin/powiatu Doliny Baryczy zaprosili radnych na konferencję połączonej z posiedzeniem komisji. W konferencji wzięli też udział starosta milicki, burmistrzowie i przedstawiciele gmin wraz z pracownikami merytorycznymi – którzy angażowali się w opracowanie dokumentu. 

Uczestników przywitali: Inga Demianiuk-Ozga oraz zaproponowany jako prowadzący posiedzenie komisji, najmłodszy z przewodniczących rad, Robert Wnuk - przewodniczący Rady Gminy Przygodzice.   

Eksperci podkreślili wpływ zmian klimatu na obszar Doliny Baryczy oraz fakt, iż tego typu dokument jest jednym z pierwszych obejmujących obszary wiejskie. Obowiązek tworzenia takich planów mają duże i średnie miasta. Ten strategiczny dokument jest niezbędny, aby skutecznie i wspólnie przeciwdziałać zagrożeniom, takim jak susze, powodzie, zanieczyszczenie powietrza, rosnąca ilość i koszty odpadów czy przeciwdziałanie ubóstwu energetycznemu. Zagadnienia te znacząco wpływają na gospodarkę, ekosystemy i jakość życia mieszkańców Doliny Baryczy. Zidentyfikowane w plan adaptacji cele i działania pozwolą na nawiązanie wzajemnej współpracy oraz pozyskiwanie środków zewnętrznych a przede wszystkim komunikacje i edukacje mieszkańców. Inga Demianiuk-Ozga podkreśliła również, że wszystkie trzy strategie, na które Stowarzyszenie pozyskało ponad 35 milionów złotych będą realizowały zidentyfikowane w Planie adaptacji cele.

W trakcie konferencji eksperci przybliżyli uczestnikom tematykę energetyki obywatelskiej w formie klastrów czy spółdzielni energetycznej, a także temat wody - bilansu zlewni i zależności między dostępnością wody dla mieszkańców, gospodarki rybackiej i turystyki. Tematy te omawiane były szczegółowo z ekspertami dzień wcześniej w ramach spotkania roboczego z włodarzami i pracownikami  merytorycznymi.

Konferencja zakończyła się ważnymi wnioskami. „Międzygminny plan adaptacji do zmian klimatu” (MGPA) ma ogromny potencjał w poprawie jakości życia mieszkańców Doliny Baryczy. Dzięki wdrożeniu planu możliwe będzie zmniejszenie stale rosnących kosztów związanych z gospodarką odpadami, wodą i innymi usługami. Ponadto, MGPA stanie się podstawą do realizacji gminnych polityk klimatycznych, które będą obejmować edukację ekologiczną, aktywizację społeczności lokalnych oraz współpracę z organizacjami pozarządowymi. Te działania mają na celu nie tylko adaptację do zmian klimatycznych, ale także zwiększenie świadomości ekologicznej i zachęcanie mieszkańców do aktywnego uczestnictwa w procesach decyzyjnych dotyczących ochrony środowiska.


 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: zw=kowalski:-)Treść komentarza: olesniczan. A ty szczurze tym razem nie wyszedłeś z nory ? Gdyby to było podpisane moim nickiem to już byłoby słychać twoje wycie.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 22:54Źródło komentarza: Prezes i jej spółdzielnia z HIT-em 30-leciaAutor komentarza: zw=kowalski:-)Treść komentarza: Wyobraź sobie, że Polacy stanowią jedną z największych grup imigrantów w Szwecji. Z samej Oleśnicy pochodzą dziesiątki a może nawet i setki imigrantów. W tym wielu moich znajomych z LO. Z tego co pamiętam to najwięcej imigrantów pochodzi z Finlandii.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 22:25Źródło komentarza: Sprawcy włamania zatrzymani. Próbowali uciekaćAutor komentarza: zw=kowalski:-)Treść komentarza: Wyobraź sobie, że Polacy stanowią jedną z największych grup imigrantów w Szwecji. Z samej Oleśnicy pochodzą dziesiątki a może nawet i setki imigrantów. W tym wielu moich znajomych z LO. Z tego co pamiętam to najwięcej imigrantów pochodzi z Finlandii.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 22:22Źródło komentarza: Kto jedzie na "Wielki Marsz" do stolicy?Autor komentarza: Pucio GucioTreść komentarza: zw! Imigranci już grasują! Rządy ciemniaków to i atrakcje jak w Szwecji!Data dodania komentarza: 3.04.2025, 21:14Źródło komentarza: Sprawcy włamania zatrzymani. Próbowali uciekaćAutor komentarza: Dyktatura CiemniakówTreść komentarza: "„Skandaliczna dyktatura ciemniaków” – to słowa wypowiedziane przez Stefana Kisielewskiego 29 lutego 1968 r. na nadzwyczajnym zebraniu Oddziału Warszawskiego Związku Literatów Polskich (ZLP) w sprawie zdjęcia z repertuaru Teatru Narodowego Dziadów w reżyserii Kazimierza Dejmka. Teraz zdejmują „tylko” Mickiewicza, Sienkiewicza, Żeromskiego, Reymonta, Herlinga-Grudzińskiego, a także – Rymkiewicza i Dukaja." Rządy peowiaków na czele z Tuskiem to "Rządy Ciemniaków. To dyktatura ciemniaków!Data dodania komentarza: 3.04.2025, 21:11Źródło komentarza: Sprawcy włamania zatrzymani. Próbowali uciekaćAutor komentarza: Stop WariatomTreść komentarza: Edmund! Walnij stakana spirytu i podejdź do sprawy trzeźwo! Wy Edek potrafisz!Data dodania komentarza: 3.04.2025, 20:59Źródło komentarza: Kto jedzie na "Wielki Marsz" do stolicy?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic