Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 13 kwietnia 2025 23:34
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak wypełnić kwestionariusz samooceny trudności w zakresie wykonywania czynności związanych z funkcjonowaniem?

Osoby, które chcą otrzymać wsparcie ze względu na swoją niepełnosprawność, muszą wypełnić specjalny formularz. Mowa o kwestionariuszu samooceny trudności w zakresie wykonywania czynności związanych z funkcjonowaniem (w skrócie PPW-K). Po co się to robi? Chodzi o to, żeby dokładnie ocenić, jak trudności wynikające z niepełnosprawności wpływają na codzienne życie. Dzięki temu można ustalić, jaki rodzaj i poziom wsparcia jest potrzebny.
Jak wypełnić kwestionariusz samooceny trudności w zakresie wykonywania czynności związanych z funkcjonowaniem?

Co znajduje się w kwestionariuszu?

Kwestionariusz samooceny trudności w zakresie wykonywania czynności związanych z funkcjonowaniem składa się z kilku części. Na początku trzeba uzupełnić swoje dane osobowe, takie jak imię, nazwisko, PESEL i numer dokumentu tożsamości. Jest też pytanie o to, czy osoba jest w stanie samodzielnie wypełnić kwestionariusz. Jeśli nie – należy podać powód.

Kolejna część to samoocena funkcjonowania. Znajdziesz tutaj ogólne pytania o to, jak radzisz sobie z codziennymi czynnościami. Trzeba wybrać jedną z czterech opcji: bardzo źle, źle, średnio lub dobrze.

Najważniejsza część to szczegółowe pytania dotyczące różnych obszarów funkcjonowania. Pytania te są podzielone na kategorie, takie jak:

  • Poruszanie się – chodzi o to, jak radzisz sobie ze wstawaniem, siadaniem, chodzeniem, wchodzeniem po schodach itp.
  • Dbanie o siebie i zdrowie – pytania o higienę, ubieranie się, jedzenie, picie i dbanie o zdrowie.
  • Aktywność w domu – czy potrafisz robić zakupy, gotować, sprzątać itp.
  • Komunikacja – jak radzisz sobie z mówieniem, rozumieniem mowy, pisaniem i czytaniem.
  • Funkcje poznawcze i psychiczne – pytania o pamięć, koncentrację, myślenie i radzenie sobie z emocjami.

W każdej kategorii trzeba wybrać jedną z opcji: całkowity brak zdolności, brak zdolności, zdolność ograniczona, zdolność częściowo ograniczona lub pełna zdolność. Na końcu kwestionariusza jest również miejsce na opisanie dolegliwości, które najbardziej utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Jak wypełnić kwestionariusz?

Kwestionariusz PPW-K wypełnia osoba, która ubiega się o wsparcie. Czasami, jeśli stan zdrowia na to nie pozwala, może pomóc w tym opiekun lub ktoś z rodziny.

Zacznij od dokładnego przeczytania instrukcji. Pamiętaj, że szczerość to podstawa, bo w kwestionariuszu nie ma ani dobrych, ani złych odpowiedzi. Chodzi o to, żeby pokazać, jak naprawdę wygląda Twoje życie z niepełnosprawnością. Nie spiesz się, postaraj się skupić i daj sobie czas. Jeśli masz jakieś wątpliwości lub potrzebujesz pomocy, poproś o nią specjalistę, np. pracownika kancelarii LexAgo.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Gabriel RóżańskiTreść komentarza: Straszliwe, szkodliwe i obrzydliwe wydarzenie, istna parada zboczeńców i dewiantówData dodania komentarza: 13.04.2025, 23:34Źródło komentarza: Droga krzyżowa w OleśnicyAutor komentarza: Gabriel RóżańskiTreść komentarza: Piekło jest tylko i wyłącznie według Biblii i w Biblii, nie ma go nigdzie indziej poza Biblią i umysłami jej wyznawców. Zresztą to co jest napisane w Biblii nie ma żadnego znaczenia, to tylko kolejna mitologia, jedna z wielu. Zabijanie dzieci nie jest żadnym złem, tylko samym dobrem, żadne dziecko nie powinno się nigdy rodzić. Złem i grzechem jest płodzenie i rodzenie dzieci. Nawet jeżeli piekło by istniało, to nie ma to żadnego znaczenia i nie należy się tym przejmować, będzie co ma być, człowiek i tak nie ma na to żadnego wpływu, trzeba żyć tu i teraz, zaspokajać swoje potrzeby, dostarczać sobie przyjemności i zaspokojenia, oraz chronić dzieci przed istnieniem, reszta nie ma znaczenia i nie jest ważnaData dodania komentarza: 13.04.2025, 23:30Źródło komentarza: Magdalena Biejat pod zamkiem w Oleśnicy wsparła Gizelę JagielskąAutor komentarza: fgnTreść komentarza: Piekło jest wg Biblii. Mówił o nim Jezus. Robienie lajków nie zakłamie rzeczywistości zła jakie popełnia się w oleśnickim szpitalu zabijając dzieci.Data dodania komentarza: 13.04.2025, 23:17Źródło komentarza: Magdalena Biejat pod zamkiem w Oleśnicy wsparła Gizelę JagielskąAutor komentarza: skowronekTreść komentarza: Piękne wydarzenie duchoweData dodania komentarza: 13.04.2025, 23:14Źródło komentarza: Droga krzyżowa w OleśnicyAutor komentarza: Gabriel RóżańskiTreść komentarza: Zgłoszone na policjęData dodania komentarza: 13.04.2025, 22:49Źródło komentarza: Zacięte derby powiatuAutor komentarza: Gabriel RóżańskiTreść komentarza: Obrzydliwa religijna propagandaData dodania komentarza: 13.04.2025, 22:48Źródło komentarza: Biegowa Droga Krzyżowa w miodarskim lesie /WIDEO, ZDJĘCIA/
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic