Grzyby psylocybinowe i nieprawdziwe informacje na ich temat
Najczęstsze mity na temat grzybów psylocybinowych dotyczą halucynacji i właściwości uzależniających. Pojawiają się także nieprawdziwe informacje, według których psylocybina odpowiada za rozwój schizofrenii.
Mit 1: halucynacje po grzybach psylocybinowych
Choć popularnie nazywane „halucynogennymi”, grzyby psylocybinowe nie powodują klasycznych halucynacji, czyli widzenia obiektów, których nie ma. Substancja czynna, psylocybina, wpływa jednak na sposób, w jaki mózg przetwarza rzeczywistość. Może to prowadzić do wrażenia jej przekształcenia – obiekty mogą subiektywnie zmieniać kształt i kolory, ale nie są to omamy typowe dla klasycznych halucynacji.
Wrażenie „rozszerzonej rzeczywistości” wynika z komunikacji między obszarami mózgu, które zwykle nie współdziałają. W kontekście zakupu tego produktu na polskim rynku, dopuszczalne jest jedynie przeprowadzanie badań — nie hodowla oraz konsumpcja. Miłośnicy mykologii odnajdą grzyby psylocybinowe na przykład w sklepie SHROOMSY. Sprawdź odmianę Golden Teacher: https://shroomsy.pl/growkity/golden-teacher.
Mit 2: grzyby psylocybinowe uzależniają
Przekonanie, że grzyby psylocybinowe uzależniają, jest nieprawdziwe. W rzeczywistości badania wskazują, że psylocybina ma niezwykle niski potencjał uzależniający. Znacznie mniejszy nawet niż kofeina. Ponadto grzyby psylocybinowe nie powodują zespołu odstawiennego ani nie wywołują potrzeby sięgania po inne substancje. Mogą być też używane jako wsparcie w leczeniu uzależnień od bardziej szkodliwych substancji. Trzeba jednak pamiętać, że w naszym kraju stosowanie ich nie jest dozwolone.
Mit 3: grzyby psylocybinowe wywołują schizofrenię
Obecna wiedza wskazuje, że grzyby psylocybinowe same w sobie nie są przyczyną schizofrenii. Osoby z grupy ryzyka zachorowania na schizofrenię powinny jednak zachować szczególną ostrożność. Jeżeli ktoś przeżył kiedyś epizod psychotyczny, powinien unikać tego typu substancji.
Jakie naprawdę właściwości mają grzyby psylocybinowe?
Grzyby psylocybinowe wykazują swoje psychoaktywne działanie dzięki dwóm związkom chemicznym: psylocybinie i psylocynie. Psylocybina jest metabolizowana do swojej aktywnej formy – psylocyny, która bezpośrednio oddziałuje z receptorami serotoninowymi. Zwłaszcza 5-HT2A. Skutkiem tego są zmiany w percepcji zmysłowej, odczucie odrealnienia otoczenia oraz doświadczenia przypominające stany medytacyjne lub fazę REM snu. Dochodzi również do zaburzenia orientacji w czasoprzestrzeni.
Wpływ psylocyny na sieć neuronową mózgu, odpowiedzialną za funkcje poznawcze, tłumaczy jej potencjał terapeutyczny. Zakłócenia w tzw. domyślnej sieci mózgu zwiększają elastyczność procesów myślowych. Może to przyczyniać się do mniejszej podatności na stany lękowe i wahania nastroju.
Prawda na temat legalności grzybów psylocybinowych
W większości państw, w tym w Polsce, posiadanie, uprawa i handel grzybami psylocybinowymi są zakazane. Psylocybina jest zakazana z powodu jej psychoaktywnych właściwości. Można jednak kupić grzyby psylocybinowe w postaci grzybni. W takiej formie możliwe jest wykorzystanie jej do obserwacji.
Miłośników mykologii nie brakuje w naszym kraju, a wiedza na temat rozwoju grzybów jest fascynująca. Trzeba jednak pamiętać, aby nie doprowadzić do pojawienia się owocników. W takich bowiem przypadkach posiadanie grzybów psylocybinowych staje się nielegalne. W sklepie SHROOMSY zakupisz w pełni legalne growkity. To skolonizowane przez grzybnie podłoża wybranej odmiany. Sprawdź ofertę tutaj: https://shroomsy.pl/growkity.
Napisz komentarz
Komentarze