Zdrowa dieta doda Ci energii!
Zdrowe odżywianie sprawia, że dysponujemy wysokim poziomem energii. Możemy nią dowolnie dysponować, pamiętając przy tym o odpoczynku i regeneracji. Nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje białka, zdrowych tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów. Aby zaspokoić podaż na wspomniane składniki odżywcze, należy zadbać o zróżnicowaną i zbilansowaną dietę. W naszym menu powinny dominować produkty mało przetworzone, gdyż obfitują one w cenne witaminy, minerały i antyoksydanty. Niestety obróbka kulinarna często zmniejsza zawartość tych składników odżywczych. Czy wiesz, że świeżo wyciśnięty sok najlepiej wypić w ciągu 15 minut, aby zawarta w nim witamina C nie zdążyła się utlenić?
Unikaj żywności wysoko przetworzonej, która zawiera konserwanty. Wspomniane substancje wprawdzie zapewniają bezpieczeństwo mikrobiologiczne, ale nie działają wybiórczo. Eliminują nie tylko potencjalne patogeny, ale też „dobre” szczepy bakterii. W rezultacie dochodzi do naruszenia równowagi mikrobiologicznej w jelitach. Jest to niezwykle niekorzystne dla zdrowia, gdyż niektóre szczepy bakterii kwasu mlekowego przekształcają tryptofan w serotoninę, czyli neuroprzekaźnik odpowiedzialny za regulację nastroju. Jego niedobór zwiększa ryzyko depresji, która manifestuje się między innymi spadkiem energii.
Niedobór magnezu przyczynia się do zmęczenia i znużenia. Zmniejsza też tolerancję sytuacji stresowych. Wspomniany pierwiastek jest bardzo ważny, gdyż uczestniczy w 300 reakcjach biochemicznych. Niestety coraz częściej dostarczamy go wraz z pożywieniem w niedostatecznych ilościach, ponieważ sięgamy po produkty wysoko przetworzone. Ponadto w stanach napięcia emocjonalnego zapasy magnezu ulegają obniżeniu.
Witamina D powstaje w naszej skórze pod wpływem działania promieni słonecznych. Niestety wspomniany proces zachodzi efektywnie jedynie od połowy kwietnia do połowy września. Jesienią i zimą należy dostarczać ją z zewnątrz, zwiększając spożycie tłustych ryb morskich i owoców morza. Jeśli z jakiegoś powodu nie jest to możliwe, warto rozważyć suplementację witaminy D. Naukowcy podejrzewają, że jej niedobór pośrednio zwiększa ryzyko depresji i spadku aktywności.
Witaminy z grupy B odpowiadają za sprawność intelektualną, pamięć, koncentrację i funkcje psychologiczne. Przeciwdziałają też zmęczeniu.
Żelazo wchodzi w skład hemoglobiny, która nadaje czerwony odcień krwi i uczestniczy w transporcie tlenu do komórek. Niedobór tego składnika manifestuje się anemią i zmęczeniem. Produkty odzwierzęce zawierają łatwo przyswajalne żelazo. W przypadku artykułów roślinnych wspomniany pierwiastek jest trudniej dostępny, dlatego należy łączyć go z witaminą C, np. pochodzącą z soku z cytryny.
Włącz suplementację adaptogenów, aby zapewnić sobie zastrzyk energii!
Adaptogeny to m.in. zioła, które pomagają lepiej radzić sobie ze stresem. Osoby, które doświadczają nasilonego lub przewlekłego napięcia nerwowego, odczuwają zmęczenie. Ich nadnercza wydzielają kortyzol, który utrudnia zasypianie. Deficyt wysokiej jakości snu skutkuje zmęczeniem, ogólnym rozdrażnieniem, dysregulacją emocjonalną, pogorszeniem pamięci i koncentracji. Adaptogeny sprawiają, że lepiej tolerujemy stres. Niektóre z nich, w tym ashwagandha, wspierają nocny wypoczynek i przez to zapewniają zastrzyk energii. Więcej informacji na temat witanii ospałej znajdziesz w artykule: https://mothersprotect.com/blogs/blog/ashwagandha-kompendium-wiedzy. Ponadto zauważono, że niektóre adaptogeny, w tym różeniec górski i cytryniec chiński, dodają sił witalnych.
Ekspozycja na światło dzienne jako naturalny sposób na energię
Nasz zegar biologiczny, a co za tym idzie aktywność organizmu, jest ściśle regulowany przez światło dzienne. Gdy większość dnia spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, stajemy się ospali i zmęczeni. Z tego względu zaleca się, aby codziennie spacerować na świeżym powietrzu przed zapadnięciem zmroku. Możesz również dodać sobie energii, kupując żarówki imitujące światło słoneczne. Oznacza się je jako 4500 K.
Napisz komentarz
Komentarze