Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 07:47
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kim są gamerzy i co biblioteka może im zaoferować?

Często zadajemy sobie pytanie, czym jest gaming? Jaka konkretnie to grupa społeczna? Jak postrzegamy graczy i jaka jest ich różnorodność wiekowa?
Kim są gamerzy i co biblioteka może im zaoferować?

Właśnie dlatego w Oleśnickiej Bibliotece Publicznej im. Mikołaja Reja 28 października w sali konferencyjnej, odbyło się szkolenie pt. „Kim są gamerzy i co biblioteka może im zaoferować?”, jak biblioteka może dostosować swoją ofertę, aby lepiej odpowiadać potrzebom tej grupy społecznej.

W trakcie szkolenia omówiono, jakie korzyści może przynieść bibliotece aktywne zaangażowanie się w życie gamingowej społeczności. Dlaczego biblioteka powinna być takim miejscem?

Biblioteka udostępnia książki, ale nie zapominajmy, że integruje różne grupy społeczne, w tym graczy, w jaki sposób więc możemy rozpoznać współczesnego gracza? Jakie są ich zainteresowania poza grami?

Dyskutowano, jak zachęcić graczy do czytania oraz jak wykorzystać ich pasję do gier do promocji czytelnictwa. Jakie działania biblioteki mogą przyczynić się do zwiększenia czytelnictwa wśród tej grupy społecznej i co najważniejsze, jak gracze mogą aktywnie wspierać inicjatywy czytelnicze biblioteki.

Szkolenie zostało zorganizowane przez Fundację Good Culture, a prowadzącym był Sebastian Kochaniec, doktor nauk humanistycznych. Jeden z założycieli inicjatywy „Gamestok” – bibliotecznych spotkań międzypokoleniowych poświęconych doświadczaniu narracji w grach i literaturze. Szkoli głównie z obecności i wykorzystania gier wideo oraz mechanizmów gier w animacji czytelnictwa, a także wykorzystywania dobrodziejstwa popkultury w projektowaniu „ścieżek czytelniczych” na potrzeby przyciągania nowych użytkowników bibliotek. Uważa, że w XXI wieku droga do książki rozpoczyna się bez książki, a biblioteka to nie tylko czytelnia i wypożyczalnia, ale przede wszystkim centrum doświadczania narracji i obcowania z treścią w różnorodnych formach.

 Ze szkolenia skorzystali pracownicy Oleśnickiej Biblioteki Publicznej, pracownicy Bibliotek z Powiatu, partnerzy Oleśnickiej Biblioteki Publicznej, przedstawiciele Instytucji Kultury.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic