Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 14:15
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Na dworzec w Oleśnicy przyjechał pociąg ELF

Pojazd szynowy najnowszej generacji pokazano oleśniczanom.
Na dworzec w Oleśnicy przyjechał pociąg ELF

Autor: Krzysztof Dziedzic

Dziś na dworcu w Oleśnicy odbywa się prezentacja najnowszego pociągu Kolei Dolnośląskich - pojazdu ELF.

Przygotowano z tej okazji dodatkowe atrakcje i upominki.

Obejrzyjcie naszą fotorelację.

za Wikipedią:
Pesa Elf (ang. electric low floor – elektryczny niskopodłogowy) – rodzina normalnotorowych elektrycznych zespołów trakcyjnych polskiej produkcji, wytwarzanych od 2010 w zakładach Pesy w kilku wersjach, różniących się liczbą członów i przeznaczeniem. W skład rodziny wchodzą modele: 21WE (EN62), 22WE (EN76), 27WE i 34WE (EN96). Zostało wyprodukowanych ponad 100 elfów i są one eksploatowane przez SKM Warszawa, Koleje Mazowieckie, Koleje Śląskie, Koleje Wielkopolskie, Koleje Dolnośląskie i Polregio.

Konstrukcja
Charakterystyka rodziny
Elfy to normalnotorowe, pozbawione drzwi międzywagonowych, niskopodłogowe składy przeznaczone do obsługi przewozów pasażerskich wszystkich rodzajów – od aglomeracyjnych, poprzez regionalne i międzyregionalne do dalekobieżnych. W zależności od przeznaczenia składy mogą cechować się różnym przyspieszeniem, maksymalną prędkością eksploatacyjną, długością (wersje zamówione w latach 2009–2013 są 2-, 3-, 4- i 6-członowe), liczbą drzwi (od jednej do trzech par na stronę członu) i zagospodarowaniem wnętrza. Najbogatsza wersja (10 członów i prędkość maksymalna 190 km/h) jest przewidziana dla pociągów kwalifikowanych. Sylwetkę zewnętrzną oraz wnętrze pojazdów zaprojektował Bartosz Piotrowski.

Pesa oferuje także pojazdy Elf dostosowane do szyn o rozstawie 1520 mm. Jednakże żaden taki pojazd nie został zamówiony.

Zasilanie, napęd i podwozie

W większości wersji pierwszy i ostatni wózek to wózki napędowe, a wózki pomiędzy członami (w systemie Jakobsa) to wózki toczne. Taki układ może być stosowany w składach do pięciu członów[61], dlatego wyjątkiem od tej reguły są modele 27WE i 27WEb.

Wózki elfów wyposażone są w dwa stopnie usprężynowania. Pierwszym są sprężyny stalowe, a drugim sprężyny pneumatyczne (poduszki powietrzne Conti Tech) ze sprężyną awaryjną. Poduszki (po dwie na wózkach klasycznych i po cztery na wózkach Jacobsa) stanowią podparcie dla pudeł. Dla dodatkowego tłumienia drgań zamontowano amortyzatory hydrauliczne przy sprężynach śrubowych i pneumatycznych (pionowe), jarzmie czopa skrętu (poprzeczne) i z boku wózków (wzdłużne, jako tłumiki wężykowania).

Ze względu na sposób połączenia członów ze sobą, nie jest możliwe skracanie i wydłużanie pojazdu w warunkach eksploatacyjnych. Istnieje możliwość łączenia elfów w zespoły pracujące w trakcji wielokrotnej[12], składające się z maksymalnie dwóch (27WEb) lub trzech jednostek (np. 22WE, 27WE).

Wersje zamówione do końca 2014 są przeznaczone do linii zelektryfikowanych prądem stałym o napięciu 3 kV, lecz istnieje również możliwość produkcji składów zasilanych prądem przemiennym o napięciu 25 kV lub 15 kV.

Nadwozie
Szkielet pudeł elfów zbudowany jest ze stali o podwyższonej odporności na korozję, poszycie o grubości 1,5 mm również jest stalowe, natomiast czoło pojazdu wykonano z tworzyw sztucznych.

Wszystkie drzwi znajdują się w strefie z niską podłogą, pod którymi umieszczono wysuwane stopnie ułatwiające wsiadanie z peronów o wysokości mniejszej niż 550/760 mm nad PGS.


Kabina 27WE
Szczegóły wyposażenia wnętrza też są odpowiednio dostosowywane dla zamawiającego. Stosowane są różne układy (rzędami, grupami i wzdłuż okien) i rodzaje foteli. W przestrzeni pasażerskiej znajduje się toaleta w systemie zamkniętym (niezainstalowana w wersji wykonanej dla SKM Warszawa) oraz przestrzeń dla podróżnych z ograniczoną możliwością poruszania się, dużym bagażem lub rowerem, w pobliżu której, przy drzwiach są windy dla niepełnosprawnych[12]. Elfy są wyposażone w kabiny przystosowane do obsługi dwuosobową drużyną trakcyjną (maszynista pociągu + pomocnik maszynisty)[12], dzięki czemu (zgodnie z obowiązującymi przepisami) mogą w normalnej eksploatacji przekraczać prędkość 130 km/h.

Bezpieczeństwo
Pojazdy jako pierwsze w Polsce spełniają europejską normę bezpieczeństwa pasywnego PN-EN-15227 (kat. C1)[12][63]. Norma ta przewiduje cztery scenariusze zderzeń:
zderzenie dwóch pojazdów o masach 185 t przy prędkości 36 km/h (energia zderzenia E=2,31 MJ)
zderzenie pojazdu ze standardowym wagonem towarowym (masa 80 ton), prędkość 36 km/h (energia zderzenia E=2,71 MJ)
zderzenie pojazdu o masie 185 ton z cysterną (naczepą) o masie 15 ton, prędkość 110 km/h, energia zderzenia E=6,46 MJ
zderzenie pojazdu o masie 185 ton z małą przeszkodą (samochód, zwierzę); zapewnienie statycznej wytrzymałości zgarniacza na poziomie 300 kN w osi pojazdu
Do wypełnienia założeń pierwszych dwóch scenariuszy zamontowano opatentowane przez Pesa Bydgoszcz absorbery energii z systemem antywspinającym[60]. Ich rolą jest przejmowanie energii w celu ochrony ludzi i pociągu oraz sczepianie pojazdów, aby zapobiec ich nasuwaniu się na siebie[60]. Dla założeń trzeciego scenariusza przed klatką bezpieczeństwa kabiny maszynistów zainstalowano blok z aluminium komorowego (Honey Comb) dodatkowo pochłaniający energię w trakcie kolizji. Zainstalowane dla potrzeb czwartego scenariusza zgarniacze mają odsuwać lekką przeszkodę (np. samochód) z toru, aby nie została zmiażdżona pod pociągiem. Funkcję zderzaka w elfie pełni także sprzęg czołowy. Zaprojektowano go tak, aby w trakcie kolizji wsuwał się pod pojazd, co ma zmniejszać ryzyko wykolejenia składu. Wytrzymałość konstrukcji elfa określono jako P II według normy PN-EN-12663-1.

Testy poszczególnych elementów systemu bezpieczeństwa przeprowadzano na rzeczywistych obiektach 1:1[60] i w postaci symulacji komputerowych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Jurek 26.10.2024 19:06
W Szwecji na perony mozna dojechac darmowym śmigłowcem. Ew. Jak ktos mieszka nad woda to w gratisie są podtòże łodzią podwodną. Full opcja!

zw-kowalski 27.10.2024 21:02
@Jurek. Twój sarkazm jest namolny. Ale sprowadzę cię do realu. Rano pierwsze połączenie z powiatem jest w wersji kombinowanej. Pierwsze 30 km jedziesz taxi w cenie biletu autobusowego. Mankament tego jest taki, że dzień wcześniej trzeba zgłosić. Przy większej ilości pasażerów wstawią busa. Do tego dzieci do szkoły dowożą TAXI, busami i autobusami. Rodzic ma tylko wyprowadzić dziecko na drogę bitą. Choć widuję jak TAXI z grzeczności wjeżdża na dojazd i kilkaset metrów podwozi przed dom. Co ty na to ?

zw-kowalski 26.10.2024 19:03
A jak się dostać na peron gdy przejście będzie zalane.

jak nie, jak tak 27.10.2024 21:08
Zbysiu, kup se ponton dmuchany i młotek przy okazji!

zw-kowalski 27.10.2024 21:28
Do @jak nie... Ale to nie ja a tysiące podróżnych musi się dostać na peron. Podziwiam ten typ sarkazmu. Kolej ma pasażerów w d.... a ty się nabijasz z sytuacji w jakich się znajdują dojeżdżający do pracy.

elementary 27.10.2024 22:26
Zbysiaczku, ale ja o ty pisałem...tam zawsze była woda po deszczu. Wina Niemców? Po za tym, tacy bogacze jak ty...chyba nie jeżdżą pociągami?

zw=kowalski:-) 28.10.2024 08:30
Do @elementary. A kim ty jesteś ? Tam nie było zalewania za moich szkolnych czasów. Zaczęło się gdy przedłużono przejście do ówczesnej fabryki obuwia. I stan ten tylko z roku na rok się pogarszał. Pamięć może być zawodna. PS. Twój sarkazm "tacy bogacze" to mi "lotto". Jak trzeba to korzystam z pociągu. To ekologiczne. Poza tym na wycieczce objazdowej czasami trzeba pokonać pociągiem odcinek Luxor - Kair czy Chang Mai - BKK. Czy na moście na rzece Kwai. PS. PS. Nigdy nie uważałem się za bogacza. Natomiast to co mam wystarcza mi na godziwe życie. I pewnie jak większość wolałbym mieć więcej.

jak nie, jak tak 28.10.2024 08:50
A kim ty jesteś, lokalnym 'trampeczkiem'? Ja jeździłem prawie codziennie w latach 70tych i zawsze się skakało po ustawionych cegłówkach. Ale ty wiesz oczywiście lepiej...

zw-kowalski 28.10.2024 11:07
@a kim ty .. pytanie było w sensie imienia i nazwiska lub innego znaku identyfikacyjnego. Oczywiście nie w stylu "tchórza". Ja napisem od czasu przebudowy tunelu. Sprawdź w którym ty było roku. Więc jest przed i po ? Poza tym to nie świadczy źle o mnie a o kolei . Według ciebie problem nie jest rozwiązany przez ponad 50 lat . PS. Dyrektor przedszkola (była) mówiła, że dopóki przedszkola nie podłączali do sieci ciepłowniczej czy ocieplania to piwnice były suche. Wilgoć zaczęła się pojawiać dopiero później.

zw-kowalski 28.10.2024 11:12
Sorry. Nie "ja napis.." ale " ja napisałem". Sorry.

Na bank 26.10.2024 14:49
Za chwilę na burcie będzie napis WKS PANY

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GeorgeTreść komentarza: A ja życzę dużo zdrowia i dalszych sukcesów w pracy jak i w życiu prywatnym małej ślicznotce, czarnej po lewej stronie w ciemnych okularach :*Data dodania komentarza: 22.11.2024, 13:58Źródło komentarza: Życzenia dla pracowników socjalnychAutor komentarza: Ö-vikTreść komentarza: Razem z mocno zdrowo odklejonym czerwonym volvo.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 13:41Źródło komentarza: Dzień Życzliwości w Urzędzie Miasta OleśnicyAutor komentarza: Ö-vikTreść komentarza: W szczególności mocno zdrowo odklejony czerwone volvo.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 13:17Źródło komentarza: Życzenia dla pracowników socjalnychAutor komentarza: DolnoślazakTreść komentarza: Znowu sukces!!!,koalicji 13 grudniowej, pokazanie że ,teraz ma być spektakularnie!!!, zatrzymano tego co nie powinien siadać za kierownicę po spożyciu , to zły czyn !!! ,ale co z innymi którzy od lat nie wstawiają się do kryminału na odbycie kary? są nieuchwytni ? władza która jest silna wobec słabych ,a słaba wobec silnych to jest zamordyzm !!!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:47Źródło komentarza: Nauczyciela wyprowadzili ze szkoły w kajdankach!Autor komentarza: KokoTreść komentarza: Szwecja też życzy wszystkiego najlepszego , zwłaszcza żeby postarzałe szfedzkie renifery nie przyłaziły i nie dawały "mondrych" rad!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:41Źródło komentarza: Życzenia dla pracowników socjalnychAutor komentarza: OvikTreść komentarza: Kukuryku. Miliony Polaków mieszka w Polsce a pracuje poza granicami. Kulczyk, Solorz i tysiące innych też tak robią lub robili.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:30Źródło komentarza: Nauczyciela wyprowadzili ze szkoły w kajdankach!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic