Drożejące raty
Suma kredytowa to zwykle najmniejszy problem do spłaty przez kredytobiorcę, trudności dotyczą opłat okołokredytowych które finalnie wpływają na całkowity koszt kredytu. W skład raty miesięcznej pożyczki wchodzi zarówno kapitał kredytu jak i oprocentowanie, opłaty bankowe, prowizje itd. To właśnie opłaty okołokredytowe często stanowią znaczną część raty kredytowej, przez spłacając kredyt latami bardzo powoli ubywa kapitału kredytu do spłaty. Podwyżki rat kredytowych w ślad za podwyżkami stop procentowych to bolączka większości kredytobiorców, którzy zapewne w chwili zawarcia umowy kredytowej nie byli przygotowani na tak częste podwyżki. Każde zobowiązanie finansowe rodzi ryzyko, które warto uwzględnić w swoich kalkulacjach i decyzjach kredytowych, niemniej są i takie zdarzenia, które budzą wątpliwości o swoja zasadność. Szalejąca inflacja nie może tłumaczyć i usprawiedliwiać każdej podwyżki, w tym raty kredytowej. Konstrukcja wskaźnika WIBOR jest na tyle złożona a jednocześnie płynna w interpretacji że można zmiany w WIBOR uzasadnić sytuacją gospodarczą, polityczną, zmiana trendów, wzrostem ryzyk itd.
Zaskarżenie WIBOR, szanse kredytobiorcy
Pozytywne nastawienie i optymizm prawników zachęcających do zaskarżenia WIBOR w sądzie nie bierze się znikąd a jest poparte solidnymi argumentami. Aby zrozumieć istotę unieważnienia WIBOR należy przeanalizować proces ustalania wskaźnika i jego podwyżek. Szybko dojdziemy do wniosku, że sposób wyznaczania WIBOR jest nieuczciwy i przyzwala na szereg nadużyć ze strony banków, co mieć miejsca nie powinno. Niestety to co myślą kredytobiorcy, jak i środowisko prawnicze to jedno, a zupełnie co innego w kontekście opcji unieważnienia kredytu czy samego WIBOR w umowie kredytowej.
Plany likwidacji na 2025
Głośne zapowiedzi o likwidacji WIBOR mają szansę się ziścić w 2025 roku, nie oznacza to jednak całkowitego usunięcia wskaźnika a jedynie zmianę na inny, bardziej adekwatny, przejrzysty i nie budzący wątpliwości co do jego wysokości. Kolejne zaskarżenia WIBOR jakie trafiają do sądu są pewna motywacją do prac nad modyfikacją WIBOR. Zmiany mają być korzystne dla banków i dla kredytobiorców, jak będzie w rzeczywistości czas pokaże. Obojętne czy zmiany nastąpią, czy nie warto rozważyć wniesienie pozwu o usunięcie WIBOR z umowy kredytowej z uwagi na cechy abuzywne wskaźnika. Bezsprzecznie WIBOR należy uznać za nieuczciwy, co do jego legalności takiej zgodności już nie ma, istnieją pewne przesłanki wskazujące na sprzeczność z prawem a przede wszystkim zasadami współżycia społecznego, jednak czy to wystarczy, by sądy podzieliły to zdanie? Na razie przybywa jedynie pozwów, rozstrzygnięć wciąż jest brak lub są one niejednoznaczne i trafiają do dalszego rozpatrzenia.
Napisz komentarz
Komentarze