Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny informuje, że na podstawie analizy bieżącej sytuacji, obecnie rekomenduje się dobrowolne i bezpłatne szczepienia w wybranych grupach osób, w następujących sytuacjach:
1. SZCZEPIENIA PRZECIW TĘŻCOWI
Sam kontakt z wodą powodziową nie jest wskazaniem do podania szczepionki przeciw tężcowi. W pierwszej kolejności, szczepienia przeciw tężcowi zaleca się po urazie i zanieczyszczeniu rany.
Szczepienia poekspozycyjne (bezpłatne) - dla osób po urazach z naruszeniem ciągłości skóry, które zgłoszą się do lekarza każdej placówki medycznej.
Zaleca się podanie szczepienia przeciw tężcowi:
- osobom dorosłym, które w ciągu ostatnich 5 lat nie otrzymały ww. szczepionki,
- uczestniczącym w czynnościach ratowniczych, porządkowych, które mają wysokie ryzyko urazu w kontakcie z wodą powodziową lub skażonymi odpadami powodziowymi (m.in. funkcjonariusze, pracownicy porządkowi, wolontariusze)
- wszystkim osobom przebywającym na terenach dotkniętym powodzią, które nie otrzymały szczepienia przypominającego w ciągu ostatnich 10 lat.
2. SZCZEPIENIA PRZECIW WIRUSOWEMU ZAPALENIU WĄTROBY TYPU A
Szczepienia przedekspozycyjne są zalecane osobom, które są narażone na długotrwałą ekspozycję na odpady popowodziowe, ścieki, oczyszczanie wody, przygotowywanie żywności na masowa skalę, personel medyczny.
3. SZCZEPIENIA PRZECIW DUROWI BRZUSZNEMU
Szczepienia przedekspozycyjne są zalecane osobom, które zawodowo są narażone na długotrwały kontakt ze skażonymi przedmiotami (w tym służby ratunkowe, strażacy, policja, WOT, wojsko, pracownicy przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych) oraz personel medyczny.
Powyższe zalecenia dotyczące immunoprofilaktyki chorób zakaźnych na terenach dotkniętych powodzią zostały opracowane na podstawie stanowiska Krajowych Konsultantów w dziedzinie chorób zakaźnych i epidemiologii oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.
Napisz komentarz
Komentarze