Autorka porusza bardzo ważne tematy w życiu nastolatków m.in. kształtowanie się ich tożsamości płciowej i orientacji psychoseksualnej.
W książce znajdziemy kalejdoskop barwnych dobrze napisanych nastoletnich postaci: Katuchna, Melody, Sobaka, Łanieczka czy Riko. Każda z tych osób szuka swojego bezpiecznego miejsca w świecie i bliskich ludzi wokół, którzy zrozumieją i zaakceptują to, kim są, kim chcą być.
Życie nastolatka nie jest łatwe, bo tyle jest presji, oczekiwań, możliwości i ich braku, że trudno się w tym wszystkim odnaleźć.
Bo co może zrobić nastoletnia osoba, która tak, jak Riko uświadamia sobie, że nigdy nie czuło się w pełni dziewczyną? Jak zareagują rodzice? Zaakceptują? Wesprą? A może wyrzucą z domu i zerwą kontakt?
Czy Sobaka i Melody – wyrzuceni z domu i odrzuceni przez rodziców, którzy nie akceptowali ich tożsamości i orientacji – poradzą sobie zdani tylko na siebie?
A jak ma „ogarnąć” swoje życie Łanieczka – młoda matka z problemami z odżywianiem?
I jeszcze Katuchna, samotnie wychowywana przez wiecznie pracującą matkę i odrzucona przez swoją klasę, która jednym wpisem w sieci uruchamia całą lawinę zdarzeń?
W tle historii młodych ludzi są ich rodzice: ci, którzy odrzucili, ci, którzy akceptują, ci, którzy próbują zrozumieć i jednocześnie utrzymać się na powierzchni życia. Rodzicielstwo też jest trudne, nikt nie uczy nas, jak sobie samemu z życiem poradzić i jeszcze wesprzeć młodych w ich trudnościach.
Anouk Herman daje nadzieję, że można sobie poradzić, że chęć, dobra wola i szacunek dla wyborów bliskich nam osób to dobry kierunek. Nieważne jest to, co ludzie powiedzą, ale dbałość o relacje z bliskimi, to podstawa szczęśliwego i udanego życia.
Czerwiec to Miesiąc Dumy na całym świecie i przypomnienie, że wśród nas są osoby, których tożsamość płciowa i orientacja psychoseksualna nie jest w pełni akceptowana w naszym społeczeństwie. Te osoby spotykają się z odrzuceniem, dyskryminacją i hejtem.
Zanim kogoś ocenisz i odrzucisz – poznaj! Bo tak jak książek nie warto oceniać po okładce, tak samo ludzi warto poznać zanim wyda się o nich krzywdzącą opinię.
Świat jest dużo ciekawszy, jeśli się spojrzy na odmienność innych osób z ciekawością i życzliwością. Można wtedy dostrzec wszystkie kolory tęczy
Polecam!
Ania z Biblioteki Dla Dzieci i Młodzieży „Pod Sową”
Ważne strony!
Dla osób potrzebujących bezpłatnego wsparcia psychologicznego, przypominamy o telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży TUTAJ, na który można też czatować i wysyłać sms-y.
A na stronie Kultury Równości, znajdziecie listę specjalistów, którzy wesprą Was w ramach konsultacji psychologicznych: TUTAJ
Napisz komentarz
Komentarze