Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 08:51
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kultura masajska w Bibliotece Pod Pegazem

27 maja w Bibliotece Pod Pegazem miało miejsce niezwykłe wydarzenie.
Kultura masajska w Bibliotece Pod Pegazem

Gościliśmy Stowarzyszenie Rozwoju Edukacji Masajów. Głównym celem organizacji jest poprawa dostępu do edukacji w Tanzanii, a w szczególności w małych wioskach masajskich oddalonych kilkaset kilometrów od znanych Parków Narodowych. Założycielką jest Anna Kostecka, która od momentu, kiedy po raz pierwszy zjawiła się w Tanzanii, w wiosce Olkitikiti, której próżno szukać na mapie, miała jasno określony cel. Pomagać dzieciom!

Dzieci mieszkające tam, w głębokim buszu, bez bieżącej wody, prądu czy toalety, również zasługują na możliwość edukacji. I tak małymi krokami po powrocie do Polski zaczęła się przygoda, która trwa aż do dziś.

Podczas prezentacji, która została pokazana, udało się zobaczyć jak dzieci spędzają czas i jak wygląda ich każdy dzień. Ciężka praca, która towarzyszy im każdego dnia, nie pozwala również wszystkim chodzić do szkoły. Tak. Tutaj wszystkie dzieci chcą chodzić do szkoły.

Stowarzyszenie z zebranych funduszy wybudowało już przepiękne przedszkole, teraz czas na szkołę podstawową. 

W spotkaniu uczestniczył Yona, mieszkaniec masajskiej wioski, pochodzący z Olkitikiti 28-letni rdzenny mieszkaniec. Przybył na spotkanie w stroju, który towarzyszy mu każdego dnia. Przepiękne ozdoby z kolorowych koralików w postaci bransoletek, i rekwizyty, które pokazał wywarły wiele emocji wśród dzieci. Największym zaskoczeniem był język, w którym przemawiał nasz gość. Jak się okazało to język maa. To tym językiem na co dzień posługują się mieszkańcy wioski. Po tylu ciekawych informacjach, przyszedł czas na wspólne fotografie. Spotkanie pobiło rekord frekwencji, to 182 osoby. Zaczynając od dzieci przedszkolnych po dorosłych, którzy z nie mniejszym zapałem uczestniczyli w tym dniu.

Spotkanie współorganizowane jest ze Stowarzyszeniem Rozwoju Edukacji Masajów i Zespołem Szkolno Przedszkolnym nr 1 w Oleśnicy.

"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025".



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LukiTreść komentarza: A nie lepiej postąpić ekologicznie ? Wyburzyć i introdukować wymarłego barana twardogòrskiego?Data dodania komentarza: 23.11.2024, 08:10Źródło komentarza: Wyburzyli dobudówki pałacuAutor komentarza: LukiTreść komentarza: Do kurier. Tak 30 lat do tyłu w imporcie murzynuf:ppppData dodania komentarza: 23.11.2024, 08:05Źródło komentarza: Dzień Życzliwości w Urzędzie Miasta OleśnicyAutor komentarza: LukTreść komentarza: Daje radę. Fakt. Ta w białej bluzce też spoko. Chyba siè zżulè... jak taka obsługa to warto. Zaczynam rozumieć patusòw. :dData dodania komentarza: 23.11.2024, 07:57Źródło komentarza: Życzenia dla pracowników socjalnychAutor komentarza: Szfet krowalskiTreść komentarza: O szfedzjo moja kochaaaaanaaaa tobie oddddddajjjje cześć . Tyś Oleeeeśniceeee uwolniła odeeeee mnie wdxiecxna ciiiii onaaaa jesdttttData dodania komentarza: 23.11.2024, 07:44Źródło komentarza: Zagraj, zaśpiewaj - scena czekaAutor komentarza: KokoTreść komentarza: Szwecji świetlica? Tak ale nazywa się ciemnica bo ekologiczny ten lud o tej porze roku żyje bez prądu. A że na pòłnocy zimą ciemno to po ciemku walczą o klimat. Proste? Kultura wyższa i cywilizacja jak trza!Data dodania komentarza: 23.11.2024, 07:41Źródło komentarza: Mają we wsi nową świetlicęAutor komentarza: jak nie, jak takTreść komentarza: Zbysiu, jaki z ciebie 'xyz'.... zwykła popierdulka jesteś?Data dodania komentarza: 23.11.2024, 06:07Źródło komentarza: Śmieciarka przejechała kobietę!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic