Pani Joanna jest także autorką biografii Antoniego Słonimskiego („Słonimski. Heretyk na ambonie”), Kazimiery Iłłakiewiczówny („Iłła”) i książki „Służące do wszystkiego”.
Książka „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” jest czytelniczym fenomenem na miarę „Czułej Przewodniczki” Natalii de Barbaro. W naszej bibliotece mamy trzy egzemplarze, które są cały czas w obiegu czytelniczym, a lista oczekujących na wypożyczenie jest bardzo długa.
Kobiety kupują tę książkę dla siebie i bliskich kobiet, polecają ją sobie, rozmawiają o niej.
„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” uzupełnia lukę w kobiecej herstorii i pozwala zrozumieć nasze mamy, babcie, prababcie, a co za tym idzie także siebie.
Kult poświęcania się dla rodziny, karmienie zamiast okazywania uczuć, praca ponad siły, podporządkowanie się mężowi, synowi, dzieciom, rezygnowanie z własnych potrzeb, problem z odpoczywaniem i czasem dla siebie – to tematy, które każda kobieta zna z własnego doświadczenia.
Jest to bolesna lektura, bo przedstawione w niej opowieści mówią o kobietach jako o zbędnych, o ich braku perspektyw i możliwości do rozwoju, o nie-byciu i egzystowaniu na granicy życia i śmierci, o braku głosu i bezimienności naszych mam, babek, prababek.
Jednocześnie możemy przeczytać opowieści o kobietach, które swoim poświęceniem, samozaparciem i determinacją sprawiły, że kolejne pokolenia mogły się kształcić, budować rodzinne relacje na innych zasadach i stworzyć świat, w którym każda z nas jest ważna i niezbędna.
Spotkanie poprowadziła Anna Jach.
"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025"
Napisz komentarz
Komentarze