Systemy ERP - czym są?
ERP, czyli Enterprise Resource Planning, to niezwykle przydatne, nowoczesne oprogramowanie, w które z roku na rok inwestuje coraz większa liczba przedsiębiorców na całym świecie. Dla wielu firm jest to już nieodłączny element prowadzenia działalności gospodarczej. Na implementację tego narzędzia decydują się zarówno małe, średnie jak i wielkie przedsiębiorstwa. Czym dokładnie są tego typu systemy?
System ERP to rewolucyjne oprogramowanie, które służy do integracji różnych danych gromadzonych wcześniej w osobnych systemach poszczególnych działów danego przedsiębiorstwa. Integracja danych i informacji stanowi ogromną szansę, ponieważ pozwala na wzrost efektywności firmy, zcentralizowanie danych i procesów, a w konsekwencji optymalizację kosztów oraz znaczącą poprawę jakości świadczonych usług. Dzięki inwestycjom w systemy ERP przedsiębiorstwa mogą odnosić bardzo wiele korzyści, czego dowodem jest fakt, iż tego typu oprogramowaniem dysponuje coraz większa liczba podmiotów.
Najważniejsze zalety systemów ERP
Implementacja nowoczesnego oprogramowania ERP może przynieść przedsiębiorstwom wiele wymiernych korzyści. Jakie są najważniejsze zalety tych systemów? Przede wszystkim należy wskazać, że dzięki temu, iż ERP wiąże się ze stworzeniem jednej, centralnej bazy danych, wszyscy uprawnieni pracownicy mają dostęp do niezbędnych informacji, a zatem poprawia się komunikacja między zatrudnionymi. Oprócz tego, skutkuje to też tym, iż można bardzo szybko wykrywać różnego rodzaju awarie, zagrożenia i nieprawidłowości.
W firmach dysponujących oprogramowaniem ERP często skracane są łańcuchy dostaw, poprawia się satysfakcja klientów, zaś ryzyko występowania zatorów płatniczych zostaje ograniczone. Implementacja ERP prowadzi też do obniżenia kosztów związanych z magazynowaniem towarów oraz skrócenia czasu trwania procesów rekrutacyjnych.
Systemy ERP - wady
Różne case study uwydatniają także pewne wady systemów ERP. Do grona wad tych systemów należy wskazać niekiedy duży koszt implementacji - oczywiście, wszystko zależy od skali prowadzonej działalności. Wiadomo, że dla małych firm, które nie dysponują dużymi budżetami, zakup oprogramowania ERP może być dużym wydatkiem. Trzeba jednak pamiętać, że warto ponieść te koszty, aby w przyszłości cieszyć się z wymiernych korzyści.
Dla niektórych firm trudnością mogą też być problemy związane z dostosowaniem systemu do indywidualnych potrzeb oraz specyfiki procesów. Tego typu problemy nie występują jednak wtedy, gdy korzysta się ze wsparcia przy implementacji ze strony renomowanych firm, takich jak Mindbox.
Kolejna wada to fakt, iż niektórzy pracownicy mogą mieć problem z opanowaniem funkcjonalności tego typu oprogramowania. Oczywiście, dobry dostawca zadba o to, aby zatrudnieni ludzie zaznajomili się z działaniem takiego programu, jednak nie zawsze wszyscy pracownicy są równie chętni do uczenia się nowych rzeczy.
Brak oprogramowania ERP - jakie może nieść konsekwencje?
Jeśli przedsiębiorstwa nie inwestują wystarczających środków w nowoczesne oprogramowanie, takie jak ERP, mogą ponieść wiele strat. Niektórym przedsiębiorcom wydaje się, że implementacja ERP to zbędny wydatek.
Niestety, sytuacja, w której każdy dział firmy ma własne oprogramowanie, jest niezwykle nieefektywna. Może to skutkować tym, iż powstawać będą bardzo często różne problemy komunikacyjne, co skutkuje pogorszeniem jakości obsługi klienta. Brak systemów ERP powoduje też większe ryzyko awarii czy nieporozumień w kadrze.
Napisz komentarz
Komentarze