Funkcjonariusze Posterunku Policji w Międzyborzu poprzez skrupulatną i wnikliwą pracę zapobiegli dalszej dewastacji obiektów użyteczności publicznej do której dochodziło w minionym czasie na terenie miasta i okolicznych wiosek. To niszczenie przejawiało się w postaci zamieszczanych rysunków farbą w spreju m.in. na elewacji budynków PKP, przystanków autobusowych, koszy na śmieci, ścianki wspinaczkowej czy urządzeń do rekreacji na placach zabaw. Okazuje się, że sprawca tych zniszczeń 17 nastoletni mieszkaniec Międzyborza szukał miejsc, które posłużą mu do nauki młodszych od siebie „artystów”. Chłopcy w wieku 12 i 14 lat zapragnęli posiadać umiejętność tworzenia graffiti więc poprosili mężczyznę o naukę. Niestety nierozważne zachowanie może ich sporo kosztować.
Policjanci zebrali dowody w tej sprawie by móc ustalić sprawców nagannego czynu i zobowiązać ich do naprawy wyrządzonych szkód. Jak podaje magistrat międzyborski naprawa tych miejsc będzie kosztować ich znaczą kwotę - 37 tysięcy 500 zł. Dlatego tak ważny jest fakt, że sprawcy zostali ujęci. Mężczyzna usłyszał już zarzut i przyznał się do zniszczeń. Za ten czyn grozi mu kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. O dalszym losie dwóch nastoletnich graficiarzy zdecyduje Wydział Nieletnich Sądu Rejonowego w Oleśnicy.
Akty wandalizmu przejawiające się w postaci umieszczania graffiti na elewacjach budynków, urządzeniach użytku publicznego, wagonach kolejowych rozstrzygane są pod kontem popełnionych wykroczeń bądź przestępstw o czym mówią konkretne artykuły:
Kodeks Wykroczeń:
art. 63 a. Bezprawne umieszczanie w miejscu publicznym ogłoszenia lub plakatu
§ 1. Kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 1a. Podżeganie i pomocnictwo są karalne.
§ 2. W razie popełnienia wykroczenia można orzec przepadek przedmiotów służących lub przeznaczonych do popełnienia wykroczenia, choćby nie stanowiły własności sprawcy, oraz nawiązkę w wysokości do 1500 złotych lub obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego.
Kodeks Karny:
art. 288 Niszczenie cudzej rzeczy
§ 1. Kto cudzą rzecz niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Napisz komentarz
Komentarze