W ostatnich dniach otrzymujemy wiele telefonów dotyczących zalewania posesji związanych między innymi z niedrożnościami rowów melioracyjnych, przepustów itp.
W związku z powyższym przypominamy, że zgodnie z:
- Ustawą z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne (Dz. U. z 2023 r.
poz. 1478 ze zm.)
- Art. 205. Utrzymywanie urządzeń melioracji wodnych należy do
zainteresowanych właścicieli gruntów, a jeżeli urządzenia te są objęte działalnością spółki wodnej działającej na terenie gminy lub związku spółek wodnych, w którym jest zrzeszona spółka wodna działająca na terenie gminy – do tej spółki lub tego związku spółek wodnych.
- Art. 206. Jeżeli obowiązek, o którym mowa w art. 205, nie jest wykonywany, właściwy organ Wód Polskich ustala, w drodze decyzji, proporcjonalnie do odnoszonych korzyści przez właścicieli gruntów, szczegółowe zakresy i terminy jego wykonywania
W literaturze podaje się, że utrzymanie rowów polega m.in. na:
- wykaszaniu roślinności ze skarp i dna rowów,
- odmulaniu dna koryt rowów,
- usuwaniu drzew i krzewów ze skarp i dna rowów po wcześniejszym uzyskaniu zgody na ich usunięcie,
- usuwaniu wszelkich zatamowań np. kłód, gałęzi, kamieni, ziemi i liści tamujących odpływ,
- naprawy uszkodzonych skarp i dna rowów.
Ponadto informujemy, że w chwili obecnej na terenie powiatu mamy przypadki gromadzenia się wody na niżej położonych terenach (na polach, łąkach, posesjach). Związane to jest z wysokimi stanami wód powierzchniowych w rzekach i ciekach wodnych jak również z mocno nasiąkniętym gruntem. Odpompowywanie takich rozlewisk w przypadkach, gdy nie zagrażają budynkom (mieszkalnym, produkcyjnym itp) nie przynosi pozytywnych rezultatów.
Napisz komentarz
Komentarze