Emblemat samochodowy, czyli wizytówka Twojego auta
Z pozoru to tylko znaczek, który nie ma żadnego wpływu na osiągi samochodu, komfort podróżowania czy wygodę prowadzenia. Jednak auto pozbawione logotypu niewątpliwie traci na wyglądzie, a w dodatku jest trudniejsze w zidentyfikowaniu. Co prawda doświadczeni kierowcy nie mają problemów z rozpoznaniem modelu samochodu po sylwetce, jednak brak charakterystycznego znaczka w pewien sposób obniża prestiż auta. Można to odczuć chociażby podczas oglądania filmów i seriali, gdzie emblematy samochodowe często są zasłonięte z uwagi na zasady dotyczące lokowania produktu.
Emblematy samochodowe to nie tylko logotypy
Emblematy logotypów są dla wielu kierowców najważniejsze. Trudno wyobrazić sobie Forda bez stylizowanego napisu na niebieskim tle, Peugeota bez charakterystycznego lwa albo Mercedesa bez trójramiennej gwiazdy… Jednak emblematy samochodowe przedstawiają nie tylko markę samochodu. Za pomocą znaków producenci pozwalają zidentyfikować również:
- model samochodu, np. napis Passat, Leon, Rapid
- wersję wyposażeniową np. Astra Classic, Audi S-line
- pojemność i rodzaj silnika, np. 2.0 TDI, 1.9 CDTI, 3.2 V6
- wersję specjalną, np. e-tron GT w usportowionej wersji elektrycznych modeli Audi lub Alltrack w modelu Passat Variant z napędem 4x4.
Logotyp znajduje się na przodzie (na masce lub kratce chłodnicy) oraz na tylnej klapie. Nazwę modelu, wersji wyposażeniowej oraz rodzaj silnika zwykle można znaleźć z tyłu samochodu. Emblematy mogą występować również w innych miejscach, np. na przednich drzwiach lub w kołpakach.
Kiedy emblemat wymaga wymiany?
W fabryce emblematy samochodowe zakłada się zwykle na taśmie dwustronnej, przy czym miejsce montażu jest wcześniej nagrzewane dla lepszej przyczepności. W niektórych samochodach znaczki są przykręcane, choć dotyczy to raczej starszych modeli. Producenci nie dają gwarancji na emblematy ani nie określają ich żywotności. Nowy znaczek warto przykleić, gdy stary odpadnie albo straci estetyczny wygląd. Oczywiście prawidłowo zamontowany logotyp nie urwie się przy byle okazji, najczęściej dochodzi do tego w wyniku uderzenia w przeszkodę, wypadku samochodowego czy aktów wandalizmu. Znaki graficzne i napisy mogą ulec uszkodzeniu także wskutek złych warunków atmosferycznych czy soli drogowej.
Gdzie kupić emblematy do swojego samochodu?
Emblematy samochodowe można zamówić w sklepie internetowym zajmującym się sprzedażą części i akcesoriów motoryzacyjnych. Oryginalne znaczki oraz wysokiej jakości zamienniki dostępne są w sklepie AWParts.pl. Można tutaj znaleźć m.in. emblemat Škoda, który pasuje do takich modeli jak Octavia I, Octavia II oraz Superb, a także emblemat Dacia do modeli Logan II oraz Sandero II. Sklep oferuje również m.in. emblematy do popularnych modeli marek Volkswagen i Seat. Znaczki pokryte są z drugiej strony taśmą dwustronną, dzięki czemu naklejenie ich nie zajmuje wiele czasu i nie wymaga użycia narzędzi.
Jak nakleić emblemat na samochód?
Emblemat odpadł w trakcie stłuczki albo został zerwany przez wandala? Najpierw trzeba zaznaczyć położenie starego znaczka (np. za pomocą taśmy), a następnie dokładnie usunąć pozostałości kleju i odtłuścić karoserię. Przygotowanie powierzchni ułatwi środek odtłuszczający, np. K2 T2 KLINET. Żeby nie nakleić znaczka krzywo, warto posłużyć się małą poziomicą lub wyznaczyć proste linie za pomocą taśmy.
Emblematy samochodowe nie zawsze odpadają, ale czasami trzeba je wymienić ze względu na zarysowaną powierzchnię. W tej sytuacji należy zacząć od usunięcia starego znaczka. Żeby to zrobić, wystarczy wsunąć cienką żyłkę (np. wędkarską) pomiędzy karoserię a znaczek, a następnie przeciągać żyłkę tak jak nić dentystyczną podczas czyszczenia zębów. Następnie trzeba wyczyścić resztki kleju i odtłuścić powierzchnię, a na koniec nakleić nowy emblemat.
Napisz komentarz
Komentarze