Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 00:52
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

"4 książki na..." długie zimowe wieczory

Startujemy z nową serią polecajkową – „4 książki na…”! Rozpoczynając Nowy Rok w Bibliotece, chciałabym zaproponować cztery książki na styczeń, tak aby każdą jedną można było przeczytać w ciągu tygodnia – lub, oczywiście, w każdym innym czasie. Przedstawione poniżej powieści swoją treścią i objętością są jak najbardziej dopasowane do długich godzin wieczornych.
"4 książki na..." długie zimowe wieczory

Do stworzenia listy zainspirował mnie przykład jednego z krajów skandynawskich – Islandii  – którego mieszkańcy opanowali zimowe czytanie do perfekcji. Panuje tam pewien obyczaj - Jólabókaflóðið  (dosłownie – i poetycko -  świąteczna powódź książek), który polega na corocznym zakupie dużej ilości książek i wzajemnym obdarowywaniu się nimi w okresie zimowym. Tradycja ta wywodzi się z czasów drugiej wojny światowej, kiedy pomimo inflacji, papier pozostał tam stosunkowo tani i w związku z tym Islandczycy wręczali sobie głównie książki na prezent świąteczny. Biorąc więc przykład z kraju, w którym zimą słońce wschodzi tylko na parę godzin ponad horyzont, poniżej proponuję obszerne – i zajmujące – tytuły.

Przy każdym z opisów można znaleźć informacje, w którym dziale biblioteki znajduje się dana książka.

Wypożyczalnia dla Dorosłych

Agneta Pleijel - Lord Nevermore

Jest to fascynująca i wielowątkowa powieść autorstwa wielokrotnie nagradzanej szwedzkiej pisarki. Opowiada ona o Broniu i Staszku, a właściwie o Bronisławie Malinowskim, odkrywcy i antropologu i Stanisławie Witkiewiczu, czyli Witkacym, malarzu, poecie i pisarzu. W książce można odnaleźć motywy przyjaźni, miłości i przekraczania granic – tych geograficznych i tych metafizycznych. Dzięki kontekstowi historycznemu  (początek XX wieku) "Lord Nevemore" zawiera także refleksje na temat sztuki, poszukiwania własnej tożsamości i dekadentyzmu.

Biblioteka „Pod Pegazem”

Sarah Waters - Złodziejka

To epicka opowieść dla fanów epoki wiktoriańskiej i zagadek kryminalnych. Jest to historia córki przestępczyni - Sue Trinder. Mieszka ona w Londynie i obraca się w jego półświatku – pewnego dnia otrzymuje propozycję nielegalnego zarobku, na którą przystaje, przez co trafia do tajemniczego domu. Napotyka w nim różne wyzwania, problemy, ale też zakazane uczucia. Powieść łączy w sobie intrygę, niezwykłą atmosferę, a także adekwatność historyczną i językową. Wszystko to ukazane w nawiązaniu do tradycji epickiej powieści dickensowskiej.

Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży „Pod Sową”

Christelle Dabos - Lustrzanna

"Lustrzanna" to prawdziwy hit autorstwa francuskiej pisarki Christelle Dabos. Autorka napisała ją w ramach literackiego wyzwania, dzięki czemu wygrała konkurs na debiutancką powieść dla młodzieży. Seria Lustrzanna porównywana była we Francji do tych o Harrym Potterze J.K. Rowling, czy "Mrocznych Materii" Phillipa Pullmana. Pierwsza część serii "Zimowe zaręczyny" opowiada o wydarzeniach w życiu Ofelii, dziewczyny, która potrafi przechodzić przez tafle luster i odczytywać przeszłość przedmiotów. Po tytułowych zaręczynach Ofelia musi pozostawić za sobą dawne życie i pokonać wiele przeszkód po drodze, by odnaleźć narzeczonego.

Wypożyczalnia dla Dorosłych

Rebecca F. Kuang - Babel czyli o konieczności przemocy

To kolejna propozycja z gatunku fantastyki, ale z rodzaju tych społecznie zaangażowanych, w której uwidoczniona jest niezgoda na brak akceptacji wobec odmienności i niesprawiedliwość. Autorka polemizuje w niej z mitem angielskich, elitarnych szkół,  bogactwa, władzy i elegancji klasy wyższej, często portretowanych w klasykach literatury. Głównym bohaterem powieści jest Robin, który po długich latach nauki zostaje przyjęty do oksfordzkiego instytutu lingwistycznego, tytułowego Babel. Poprzez pracę umysłową na rzecz Imperium Brytyjskiego musi odrobić dług, jakim była dotychczasowa edukacja. Pewnego dnia poznaje osobę bliźniaczo do siebie podobną i staje przed wyborem – czy pozostać lojalnym wobec tych, którzy go wykształcili i wychowali, czy raczej dołączyć do tych, którzy uświadomili mu ogrom wyzysku i opresyjności brytyjskiego imperium, a także wcielić w swoje życie potencjalne metody walki przeciw niemu.

Pozdrawiam i oczywiście samych udanych lektur.

Katarzyna z Biblioteki "Pod Sową"



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic