W tym wideo znajdą Państwo rzetelne informacje, które rzucają światło na wydarzenia, zmiany i osiągnięcia naszej oleśnickiej perły. Zachęcam do obejrzenia materiału, aby lepiej zrozumieć ostatnie, dynamiczne lata. To początek starań o przejęcie Zamku Książąt Oleśnickich przez miejski samorząd. Dziękuję kolegom z innych ugrupowań za poparcie i wypowiedzenie się w tak ważnej kwestii dla naszego miasta
- napisał w social mediach Michał Kołaciński, lider Oleśnicy Razem.
Za przejęciem zamku opowiedział się też Mirosław Płaczkowski z Polski 2050 oraz Robert Sarna, radny Koalicji Obywatelskiej, a także miłośnik historii Remigiusz Szczuraszek.
Zobaczcie wideo:
AKTUALIZACJA
Swoimi przemyśleniami na powyższy temat podzielił się radny Paweł Bielański z OR:
Zamek kołem zamachowym rozwoju i promocji miasta. Komentarz polityczny.
Film przedstawiający opinie dotyczące przejęcia Zamku Książęcego przez miasto Oleśnica rozgrzał do czerwoności wielu lokalnych polityków. Równolegle na niektórych portalach internetowych uruchomili się dyżurni hejterzy, których jedynym zadaniem jest wylać ściek hejtu na przeciwników politycznych. Ściek hejtu sprowadzający dyskusje na tory partyjnej wojny - plemion Tutsi i Hutu. Wojny, której wszyscy normalni mieszkańcy mają serdecznie dość. Dla partyjnego plemienia Tutsi to jedna z okazji by dorżnąć tych z Hutu. Dlaczego? Słowo klucz - polaryzacja. Polaryzacja to woda na młyn dla zwolenników partiokracji i duopolu władzy w skali kraju. Duopolu, z którego korzystają garściami próbując jednocześnie przenieść go na lokalny samorząd. Na filmie o zamku są opinie przedstawicieli kilku środowisk politycznych z naszego miasta, w tym tych niezwiązanych z żadną partią, dlatego emocje zwolenników partyjnactwa wręcz zapłonęły.
Co ciekawe sam pomysł nie jest nowy, bo już w 2016 roku politycy SLD podnosili temat przyszłości oleśnickiego zamku i wsparcia finansowego. Z kolei w 2018r. czyli na początku kończącej się właśnie kadencji samorządu, petycje do burmistrza Oleśnicy w tej sprawie złożył przedstawiciel Stowarzyszenia Młodzi dla Oleśnicy. Burmistrz Jan Bronś petycje odrzucił. Wówczas petycja nie wywołała większych emocji.
Od lat schemat zarządzania zamkiem jest niezmienny. Zmiana dyrektora OHP/zamku następuje wraz z ze zmianą władz centralnych. To praktyka stosowna od lat i w sumie nikogo to nie dziwi. W partiokracji stało się to normą. Czy jest to korzystne dla Zamku Książęcego w Oleśnicy? Pozostawiam tą ocenę Państwu, bo jako mieszkańcy Oleśnicy sami doskonale wiecie jak przez ostatnie 20 lat zarządzany zamek.I kiedy w ciągu ostatnich 20 lat był bardziej lub mniej dostępny dla oleśniczan i turystów. Zresztą są prowadzone statystyki, które pokazuję fakty i liczby. A wiarygodność słów polityków bardzo łatwo zweryfikować.
Przypomnę, że zamek należy do Skarbu Państwa. Za zarządzanie zamkiem odpowiada OHP podlegający Ministerstwu Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej. Ministerstwem kieruje obecnie Pani minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Nowej Lewicy (mieszkanka Wrocławia). Historia zatem zatoczyła koło, a wkrótce za Zamek Książecy w Oleśnicy będzie prawdopodobnie odpowiadać osoba związana z Lewicą. Czy zatem postulaty zgłaszane przez działaczy SLD w 2016 roku będą aktualne? Zobaczmy.
Bezdyskusyjne jest to, że jako oleśniczanie oczekujemy by zamek dalej się rozwijał, a statystki odwiedzin progresywnie rosły wraz z frontem robót remontowych i ilością imprez organizowanych na zamku. Oczekujemy by zamek był swoistym kołem zamachowym rozwoju miasta i jego promocji oraz impulsem do ożywienia oleśnickiego rynku. Ważne by mieć świadomość o tym, że w sytuacji gdy zamek należy do Skarbu Państwa, jednym z ograniczeń jest fakt, że nie jest możliwe pozyskiwanie funduszy unijnych czy norweskich. A jedyne pieniądze na remonty pochodzą z budżetu państwa czyli niejako z odległej Warszawy.
Napisz komentarz
Komentarze