Przedsiębiorcy wprowadzający obniżki mają obecnie obowiązek informowania konsumentów o najniższej cenie towaru lub usługi z ostatnich 30 dni przed wprowadzeniem promocji i to od niej powinni obliczać wysokość rabatów. W przypadku produktów, które są w sprzedaży krócej, będzie to najniższa cena od momentu wprowadzenia ich do oferty. Informacja o najniższej cenie z 30 dni przed obniżką musi znajdować się w widocznym miejscu, obok promocyjnej ceny oraz wszędzie tam, gdzie przedsiębiorca ogłasza rabaty dotyczące konkretnego towaru lub usługi np. w reklamie, przy produkcie na półce sklepowej, na wywieszce, w gazetce, w programie lojalnościowym czy w wynikach wyszukiwania w sklepie internetowym.
Bądźmy czujni
Powiatowy Rzecznik Konsumentów przypomina mieszkańcom powiatu oleśnickiego, że, kupując towar po obniżonej cenie, mają takie same prawa jak przy zakupie tej samej rzeczy w cenie regularnej. Warto również być czujnym przy finalizacji zakupu. Jeśli w sklepie stacjonarnym stwierdzimy przy kasie, że kwota na paragonie jest wyższa niż ta na metce lub etykiecie, mamy prawo dokonać zakupu w cenie z metki i otrzymać zwrot różnicy.
Omnibus wprowadził również obowiązek dla przedsiębiorców, którzy zapewniają dostęp do recenzji produktów – muszą oni podawać informacje, czy i w jaki sposób weryfikują ich autentyczność oraz czy zamieszczają wszystkie opinie, czy tylko te pozytywne. Nowe przepisy zakazują również zamieszczania nieprawdziwych opinii oraz ich zniekształcania w celu promowania produktów. Nie można także zlecić takich działań innej osobie.
Kupujesz w Internecie?
Przemyśl zakupy, weryfikuj hasła marketingowe i nie daj się manipulacjom, które wywołują presję czasu i skłaniają do szybkich zakupów. Przeczytaj regulamin i warunki zwrotu oraz sprawdź sprzedawcę. Pamiętaj, że masz prawo do odstąpienia od umowy w terminie 14 dni bez podawania przyczyny - niektórzy sprzedawcy wydłużają ten czas.
Jednak prawo do zwrotu towaru nie obowiązuje np. gdy został on przygotowany na indywidualne zamówienie według specyfikacji konsumenta, jak biżuteria z grawerem.
Kupujesz w sklepie stacjonarnym?
Ewentualny zwrot towaru zależy wyłącznie od woli sprzedawcy. Dlatego upewnij się czy przedsiębiorca przewiduje taką możliwość. Wtedy to on dyktuje nam warunki zwrotu. A to oznacza, że może np. wymagać od nas zwrotu towaru tylko i wyłącznie z paragonem, z metkami czy w nienaruszonym opakowaniu albo dokonać zwrotu na kartę podarunkową.
Napisz komentarz
Komentarze