"Mit o lepszym Świecie. Myth of a Better World" - to tytuł wystawy dwóch artystów w nieczynnym kościele św. Jerzego w Oleśnicy, zamienionym na galerię Nawa św. Jerzego.
Obejrzyjcie galerię zdjęć i wideo.
Wystawa anonsowana była tak:
"Tytuł wystawy ujawnia swoisty spiritus movens artystycznej wędrówki Erika Waterkotte i Jarosława Grulkowskiego.
Rekonesans doświadczeń i przekonań, wiary w sens istnienia, definiujący się w postawie „w” Świecie i „wobec” Świata w sposób szczególny wyraża się w obrazie. Proces twórczy jest drogą mentalnej i realnej podróży dającej utopijną nadzieję odkrycia lepszego miejsca - Atlantydy, w której można przetrwać.
Erik Waterkotte sięga do fascynacji mistycyzmem i duchowością, nawiązuje do złożoności swojego katolickiego wychowania, jego twórczość jest przesycona szacunkiem dla natury i tajemniczą atmosferą obrazów, symboli i koloru.
Jarosław Grulkowski wskazując na estetycznie wysublimowane widoki strzelistych nagich grani kreśli niepokojący w swej dychotomii scenariusz srogiego, nieprzyjaznego miejsca. Innym razem, w rzędach miarowych molekuł ujawnia daremność rozkodowania intrygującej struktury znaków nawiązując do granic poznania Wszechświata wyznaczonych przez możliwości obserwacyjno poznawcze człowieka.
Czy odnalezienie mitycznego „lepszego Świata” w dobie chaosu jest możliwe? Czy jest zarezerwowane dla sztuki, religii, a może nauki?".
Erik Waterkotte jest profesorem nadzwyczajnym mediów drukowanych na Wydziale Sztuki i Historii Sztuki na Uniwersytecie Karoliny Północnej-Charlotte. Jego twórcze badania wykorzystują media graficzne i mieszane do tworzenia wielowarstwowych eksponatów eksplorujących reprezentacje przekonań i ideologii.
Erik Waterkotte wystawiał swoje prace w kraju i za granicą, ostatnio na Uniwersytecie Alberty w Kanadzie, w Appleton Museum of Art w Ocala na Florydzie i w Landmarks Art Gallery na Texas Tech University. Jego prace znajdują się w kilku kolekcjach, w tym w Muzeum Sztuki Weisman na Uniwersytecie Minnesota i w galeriach Purdue University. Waterkotte była laureatką kilku nagród i rezydencji, w tym stowarzyszonej rezydencji artystycznej w McColl Center for Art & Innovation. Waterkotte gościł jako artysta na uniwersytetach w całych Stanach Zjednoczonych. Otrzymał tytuł MSZ. z University of Alberta i jego B.F.A. z Uniwersytetu Stanowego Illinois.
Jarosław Grulkowski w latach 2004–2009 studiował grafikę w ASP im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz w ASP im. Jana Matejki w Krakowie. Zaraz po obronionym z wyróżnieniem dyplomie rozpoczął pracę w macierzystej uczelni. Jest adiunktem w Katedrze Rysunku i Pracowni Rysunku na Wydziale Malarstwa.
W swojej pracy artystycznej podejmuję rozważania dotyczące komplikacji i dynamiki procesów natury. Poprzez koincydencję form prymarnych, rytmizację modułów, i konsekwencję światłocieniową w ascetycznych kompozycjach tworzących cykle poszukuję esencji zjawisk i syntezy fenomenów natury.
Napisz komentarz
Komentarze