Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 14 kwietnia 2025 01:52
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Artystyczny mit o lepszym świecie /WIDEO/

Na wystawę Erika Waterkotte i Jarosława Grulkowskiego zaprosił Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy.
Artystyczny mit o lepszym świecie /WIDEO/

Autor: Krzysztof Dziedzic

"Mit o lepszym Świecie. Myth of a Better World" - to tytuł wystawy dwóch artystów w nieczynnym kościele św. Jerzego w Oleśnicy, zamienionym na galerię Nawa św. Jerzego.

Obejrzyjcie galerię zdjęć i wideo.

Wystawa anonsowana była tak:

"Tytuł wystawy ujawnia swoisty spiritus movens artystycznej wędrówki Erika Waterkotte i Jarosława Grulkowskiego.

Rekonesans doświadczeń i przekonań, wiary w sens istnienia, definiujący się w postawie „w” Świecie i „wobec” Świata w sposób szczególny wyraża się w obrazie. Proces twórczy jest drogą mentalnej i realnej podróży dającej utopijną nadzieję odkrycia lepszego miejsca - Atlantydy, w której można przetrwać.

Erik Waterkotte sięga do fascynacji mistycyzmem i duchowością, nawiązuje do złożoności swojego katolickiego wychowania, jego twórczość jest przesycona szacunkiem dla natury i tajemniczą atmosferą obrazów, symboli i koloru.

Jarosław Grulkowski wskazując na estetycznie wysublimowane widoki strzelistych nagich grani kreśli niepokojący w swej dychotomii scenariusz srogiego, nieprzyjaznego miejsca. Innym razem, w rzędach miarowych molekuł ujawnia daremność rozkodowania intrygującej struktury znaków nawiązując do granic poznania Wszechświata wyznaczonych przez możliwości obserwacyjno poznawcze człowieka.

Czy odnalezienie mitycznego „lepszego Świata” w dobie chaosu jest możliwe? Czy jest zarezerwowane dla sztuki, religii, a może nauki?".

Erik Waterkotte jest profesorem nadzwyczajnym mediów drukowanych na Wydziale Sztuki i Historii Sztuki na Uniwersytecie Karoliny Północnej-Charlotte. Jego twórcze badania wykorzystują media graficzne i mieszane do tworzenia wielowarstwowych eksponatów eksplorujących reprezentacje przekonań i ideologii.
Erik Waterkotte wystawiał swoje prace w kraju i za granicą, ostatnio na Uniwersytecie Alberty w Kanadzie, w Appleton Museum of Art w Ocala na Florydzie i w Landmarks Art Gallery na Texas Tech University. Jego prace znajdują się w kilku kolekcjach, w tym w Muzeum Sztuki Weisman na Uniwersytecie Minnesota i w galeriach Purdue University. Waterkotte była laureatką kilku nagród i rezydencji, w tym stowarzyszonej rezydencji artystycznej w McColl Center for Art & Innovation. Waterkotte gościł jako artysta na uniwersytetach w całych Stanach Zjednoczonych. Otrzymał tytuł MSZ. z University of Alberta i jego B.F.A. z Uniwersytetu Stanowego Illinois.

Jarosław Grulkowski w latach 2004–2009 studiował grafikę w ASP im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz w ASP im. Jana Matejki w Krakowie. Zaraz po obronionym z wyróżnieniem dyplomie rozpoczął pracę w macierzystej uczelni. Jest adiunktem w Katedrze Rysunku i Pracowni Rysunku na Wydziale Malarstwa.
W swojej pracy artystycznej podejmuję rozważania dotyczące komplikacji i dynamiki procesów natury. Poprzez koincydencję form prymarnych, rytmizację modułów, i konsekwencję światłocieniową w ascetycznych kompozycjach tworzących cykle poszukuję esencji zjawisk i syntezy fenomenów natury.

 

 


Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Gabriel RóżańskiTreść komentarza: Zgłoszone za hejt i mowę nienawiściData dodania komentarza: 14.04.2025, 00:11Źródło komentarza: Radny z Oleśnicy na obchodach 15. rocznicy katastrofy w SmoleńskuAutor komentarza: Gabriel RóżańskiTreść komentarza: Wiemy, że to był zamach PiS i Jarosława Kaczyńskiego na prezydenta RP i pozostałych pasażerów samolotuData dodania komentarza: 14.04.2025, 00:10Źródło komentarza: Radny z Oleśnicy na obchodach 15. rocznicy katastrofy w SmoleńskuAutor komentarza: Gabriel RóżańskiTreść komentarza: Straszliwe, szkodliwe i obrzydliwe wydarzenie, istna parada zboczeńców i dewiantówData dodania komentarza: 13.04.2025, 23:34Źródło komentarza: Droga krzyżowa w OleśnicyAutor komentarza: Gabriel RóżańskiTreść komentarza: Piekło jest tylko i wyłącznie według Biblii i w Biblii, nie ma go nigdzie indziej poza Biblią i umysłami jej wyznawców. Zresztą to co jest napisane w Biblii nie ma żadnego znaczenia, to tylko kolejna mitologia, jedna z wielu. Zabijanie dzieci nie jest żadnym złem, tylko samym dobrem, żadne dziecko nie powinno się nigdy rodzić. Złem i grzechem jest płodzenie i rodzenie dzieci. Nawet jeżeli piekło by istniało, to nie ma to żadnego znaczenia i nie należy się tym przejmować, będzie co ma być, człowiek i tak nie ma na to żadnego wpływu, trzeba żyć tu i teraz, zaspokajać swoje potrzeby, dostarczać sobie przyjemności i zaspokojenia, oraz chronić dzieci przed istnieniem, reszta nie ma znaczenia i nie jest ważnaData dodania komentarza: 13.04.2025, 23:30Źródło komentarza: Magdalena Biejat pod zamkiem w Oleśnicy wsparła Gizelę JagielskąAutor komentarza: fgnTreść komentarza: Piekło jest wg Biblii. Mówił o nim Jezus. Robienie lajków nie zakłamie rzeczywistości zła jakie popełnia się w oleśnickim szpitalu zabijając dzieci.Data dodania komentarza: 13.04.2025, 23:17Źródło komentarza: Magdalena Biejat pod zamkiem w Oleśnicy wsparła Gizelę JagielskąAutor komentarza: skowronekTreść komentarza: Piękne wydarzenie duchoweData dodania komentarza: 13.04.2025, 23:14Źródło komentarza: Droga krzyżowa w Oleśnicy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic