Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 kwietnia 2025 10:17
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Święto patrona w LO Oleśnica

I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Oleśnicy informuje:
Święto patrona w LO Oleśnica

29 września po raz kolejny obchodziliśmy święto patrona naszej szkoły. Tradycyjnie było ono podzielone na dwie części. 

Pierwszą stanowił program artystyczny przygotowany przez uczniów, drugą – sadzenie róży w ogrodzie Słowackiego, którą to czynność (zgodnie z wieloletnim zwyczajem)wykonują przedstawiciele klas pierwszych. Program artystyczny to zawsze ta część, która budzi największe zainteresowanie całej społeczności szkolnej, stanowi swoistą niespodziankę i ma formę bardziej „nasączonego” humorem happeningu niż oficjalnej, poważnej akademii. 

W tym roku na tę część złożyły się artystyczne interpretacje tekstów napisanych przez Słowackiego, miniatury dramatyczne Gałczyńskiego z cyklu Teatrzyk Zielona Gęś zainscenizowane prze uczniów, wiersz Białoszewskiego „Król rur” nawiązujący do romantycznego dramatu, piosenki napisane przez Elżbietę Adamiak („Jesienna zaduma”) i Wojciecha Młynarskiego(„Ogrzej mnie”). Całości dopełniła „Lekcja anatomii Słowackiego”, scenka dramatyczna przedstawiająca w zabawny sposób życie naszego patrona. W całe to przedsięwzięcie ducha niespodzianki, spontanicznej radości , prawdziwego talentu tchnęli następujący uczniowie:

Ewa Kamińska (IV b), Marek Doskocki (III a), Julia Leśniowska (IV d), Emilia Nyga (II b), Julia Koszela (II b), Julia Świstak (II b), Mirela Senger (II b), Mikołaj Lewandowski (II b), Andrzej Marzec (II b), Franciszek Skiba (II b), Oliwia Borkowska (II b), Aleksandra Małolepsza (II b), Nadia Krawczyk (II d), Emilia Jaruszewicz (I c), Martyna Niewiadoma (I c), Maja Strzała (I c). Pomagał w przygotowaniach – Aleksander Radzyniak.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Jolanta Kowalska 04.10.2023 10:00
Wśród tematów, które dominują obecnie w dyskursie medialnym w oleśnickim internecie ważne miejsce zajmuje kryzys migracyjny. Obserwujemy szeroką dyskusję społeczną, a właściwie emocjonalny spór m.in. o to, czy Polska powinna przyjąć uchodźców, a jeśli tak, to ilu oraz jak należy zabezpieczyć kraj przed potencjalnymi atakami terrorystycznymi. Zaczęto stawiać pytania o patriotyzm, nacjonalizm, rasizm, tzw. multi-kulti, tożsamość kulturową itp. Skrajne stanowiska szczególnie wyraźnie uwidaczniają się w cyberprzestrzeni, dlatego to właśnie zachowania jej użytkowników są główną osią dyskursu. Strach, pobieżna znajomość obcej kultury, emocjonalność i nierzetelność doniesień prasowych, a w końcu niezgodność wartości wyznawanych przez islamistów z tymi uznawanymi w kręgu kultury europejskiej — to wszystko uznać można za składowe tła aktywności internautów . Niech ten wpis anowi próbę wskazania możliwych kierunków analiz z uwzględnieniem tez stawianych m.in. przez Samuela Huntingtona i Feliksa Konecznego. Czy to nie młodzież z tego liceum i pedagodzy powinni wsząć rzetelną dyskusję na temat zagrożeń po przyjęciu (ewentualnym) nielegalnych emigrantów? Czy niższa cywilizacja zniszczy cywilizację wyższą bo tamci nie mają żadnych oporów?

Zw-Kowalski 04.10.2023 10:12
@Jolanta. To temat bardzo zastępczy. Polska nie zgadzając się na relokację wystawiła sobie bardzo złą opinię. Zamiast mówić jacy to oni rzekomo są źli należało próbnie przyjąć pierwszych imigrantów z relokacji. I gwarantuje ci, że zdecydowana większość z nich w nocy od razu by zniknęła. Polska nie może im nic dobrego zapewnić a to mogą dać im np. Niemcy i Szwecja. W czymkolwiek nie porównasz Polski i tych państw to Polska słabo wypada. Ja nie emigrowałem do Rosji czy na Ukrainę. Ja emigrowałem tam gdzie mi państwo stwarza lepsze warunki rozwoju. I nie chodzi tu o socjal który jest w Szwecji też praktycznie głodowy ale zapewniający byt.

Więcej kultury! 04.10.2023 10:18
Zbyniu! Przeczytaj najpierw Samuela Huntingtona i Feliksa Konecznego. Czy to nie przerasta Twoich możliwości intelektualnych? Co Ty piszesz? Bzdury na poziomie idiotyzmów z "Nie"!

Cytat 04.10.2023 10:52
1993 Huntington opublikował w „Foreign Affairs” głośny artykuł The Clash of Civilizations? (Zderzenie cywilizacji?), który sprowokował debatę wśród teoretyków stosunków międzynarodowych. Huntington w artykule przeciwstawił się tezie Francisa Fukuyamy o „końcu historii”, który miałby nastąpić po upadku komunizmu. Huntington, opisując geopolitykę po zakończeniu zimnej wojny stwierdził, że politykę zdominują w przyszłości starcia między cywilizacjami. Przyszłe konflikty zbrojne będą się toczyć nie między państwami, ale między cywilizacjami. Źródłami konfliktów międzynarodowych staną się różnice kulturowe, wywodzące się z podziałów religijnych. Współczesny świat zmienia się w arenę walki i rywalizacji między cywilizacjami

Cytat 04.10.2023 11:28
Szczególne znaczenie ma to właśnie w mieszance cywilizacyjnej. Prawo to głosi, że długi kon- fl ikt między cywilizacjami wygrywa zazwyczaj cywilizacja niższa. Historyk z Krakowa wymienia jedynie trzy przypadki zwycięstwa cywilizacji wyższej: zlatynizowanie Germanów, zbizantynizowanie Słowian bałkańskich i unię polsko-litewską. Cywilizacje stawiają wymagania etyczne. Niewątpliwie, te wyższe szacjią bardziej skompliko- wane, wymagają więcej ofi ary, więcej pracy społecznej. Społeczno- ści żyjące w mieszance zazwyczaj wybierają drogę łatwizny. Istotne dla tego prawa dziejowego jest zagadnienie owej żywotności cywili

Magda L. 05.10.2023 13:53
Historyk z Krakowa wymienia jedynie trzy przypadki zwycięstwa cywilizacji wyższej: zlatynizowanie Germanów,......" Mam poważne wątpliwości co do całkowitego zlatynizowania Germanów?!

Magda 04.10.2023 12:45
Zbyszek wszczął dyskurs? O czym Ty piszesz Zbyniu?

Jan 06.10.2023 07:27
Zbyszku to po co w Szwecji na ulice chcą lub już wprowadzili wojsko jak ci pseudo emigra ci są tacy dobrzy, pracowici i prawi? A ilu ty przyjąłeś tych pseudouchodźców pod swój dach? Pochwal się.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: IREKTreść komentarza: AIDA wynosi się z Oleśnicy ? Tyle lat ten zakład mnie męczył. Nie tylko mnie ale i okolicznych mieszkańców. Głośnym hałasem nie do zniesienia całą dobę, smrodem spalanych odpadów w kominie, głośnym zachowaniem pracowników na nockach, którzy puszczali na cały zakład muzykę, robili wyścigi wózkami widłowymi i hałasowali na sali. To było nie do zniesienia, mieszkając tak blisko tego zakładu. Ludzie w końcu odetchną z ulgą.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 10:02Źródło komentarza: AIDA ODCHODZI Z OLEŚNICY!Autor komentarza: 🎪🤡Treść komentarza: Obawiam się że to nie prima aprilis.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 09:16Źródło komentarza: OFCA - nowa wizualizacjaAutor komentarza: JurasTreść komentarza: Ty szwedzie wpisz sobie np. Krasnystaw miasta partnerskie . Pierwsze u góry Alvesta w Szwecji tyb "znafco" szwecji i wszystkiego innego.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 08:46Źródło komentarza: Młodzież z Warendorfu w ratuszuAutor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Juras. Twoja znajomość języków obcych jest na poziomie bronsia i horbacza. Przetłumacz sobie zwroty na język Polski. I w systematyce poczynionej przez miasto Kraków. Analogia do podatku dochodowego. Definicja podatku w Szwecji to też składka na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Czyli słynny polski oszust ZUS. Dlatego realny a nominalny podatek w Szwecji i Polsce są zbliżone. Natomiast nominalne w Polsce podatek jest rzekomo niższy bo Polaczki ZUS nie nazywają podatkiem. A składka płacona do ZUS jest chyba wyższa niż nominalna Sabina zwana podatkiem w Polsce .Data dodania komentarza: 2.04.2025, 08:31Źródło komentarza: Młodzież z Warendorfu w ratuszuAutor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Poczekaj na sprostowanie redakcji po 1 kwietnia.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 08:20Źródło komentarza: OFCA - nowa wizualizacjaAutor komentarza: PijarowiecTreść komentarza: Jeszcze nie zaczęli a już sobie zrobili sesję zdjęciową? Gdyby nie to że to Syców, to bym nie uwierzył.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 07:46Źródło komentarza: Już niedługo przebudowa budynku na Wałowej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic