Katarzyna Stoparczyk spotkała się dziś z oleśniczanami w Oleśnickiej Bibliotece Publicznej.
To urodzona w Oleśnicy dziennikarka, autorka książek, reżyserka spektakli teatralnych. Współtwórczyni projektu „Dajcie nam głos!! Kasia Stoparczyk i dzieci”. Mistrzyni rozmowy. W Polskim Radiu stworzyła kultowe audycje m.in. „Dzieci wiedzą lepiej” i „Myślidziecka 3/5/7”, a we współpracy z Wojciechem Mannem format telewizyjny pt. „Duże dzieci”.
Na bazie jej autorskiej audycji „Myślidziecka 3/5/7” ukazała się książka pt. „Jak mieć w życiu frajdę”. Wydała także dwie książki dla dzieci, a także kilkanaście płyt z zapisem ścieżek dźwiękowych autorskich spektakli teatralnych.
Ambasadorka Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom i Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.
Kuratorka sceny dziecięcej i młodzieżowej Festiwalu Stolica Języka Polskiego. Jurorka Konkursu „Świat Przyjazny Dziecku” Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Twórczyni „Małej Kapituły”, dzięki której dzieci mają głos w wyborze książki roku w Konkursie „Świat Przyjazny Dziecku” Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Wykładowczyni Uniwersytetu Dzieci.
Członkini Prezydium Kapituły Nagrody im. Janusza Korczaka w Polsce. Uhonorowana Nagrodą Safony za odwagę pomagania dzieciom i propagowania mądrości dzieci. Uhonorowana statuetkami Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom, Odznaką Honorową Rzecznika Praw Dziecka za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka, tytułem Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej za audycję „Zagadkowa niedziela”, jak również prestiżowym tytułem Mistrz Mowy Polskiej Vox Populi.
Katarzyna Stoparczyk stała się rozpoznawalna w Polsce dzięki swojej audycji "Dzieci wiedzą lepiej" w radiowej "Trójce" i udziałowi w programie telewizyjnym "Duże dzieci", którego gospodarzem był Wojciech Mann. Jednak w Oleśnicy jest znana także z innego powodu - tu się urodziła, spędziła dzieciństwo i młodość. Jest absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego. Na widowni w Bibliotece rozpoznała swojego nauczyciela języka polskiego Krzysztofa Dziedzica.
To córka emerytowanego dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych Mariana Horbacza i siostra przewodniczącego Rady Powiatu Oleśnickiego Adama Horbacza. Na spotkanie z nią przyszło do Biblioteki wiele osób, które ją znało, w tym koleżanki szkolne.
Wszyscy oni wysłuchali dwugodzinnej rozmowy z Katarzyną Stoparczyk, prowadzonej przez Annę Hildebrandt-Mrozek. edukatorkę, trenerkę i doradcę w obszarze psychologii pozytywnej i wzmacniania dobrostanu dzieci.
Poprzedziły ją krótkie popisy artystycznej grupy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 pod kierunkiem nauczycielki Agnieszki Pyczkowskiej. Solo piosenki zaśpiewali: Martynka Bień, Cezary Wiśniewski, Irminka Wróbel.
Dzieci były naturalną "scenerią" dla Katarzyny Stoparczyk, która tak wiele miejsca i uwagi w swojej pracy dziennikarskiej poświęca właśnie im. Ten wątek dominował w jej opowieściach. Mówiono w tym kontekście o jej najnowszym przedsięwzięciu pod nazwą "Dajcie nam głos!!! Kasia Stoparczyk i Dzieci" na YouTubie.
Drugi nurt rozmowy toczył się wokół wielkich ludzi, z którymi Katarzyna Stoparczyk prowadziła swoje radiowe wywiady, a ich lista jest imponująca (m.in. Danuta Szaflarska, Jerzy Pilch, Wojciech Młynarski). Obecni na spotkaniu usłyszeli wiele ciekawych anegdot z nimi związanych.
Katarzyna Stoparczyk dała się poznać oleśniczanom nie tylko jako znakomita mówczyni, ale także jako osoba o szerokich horyzontach myślowych, patrząca na życie z mądrością filozofa, a przy tym życiowa terapeutka.
"Zbieram doświadczenia, relacje, spojrzenia w oczy, wzruszenia. To jest naszym bogactwem" - powiedziała o sobie.
Widownia słuchała jak zaczarowana. Po końcowych oklaskach dla bohaterki wieczoru ustawiła się do niej długa kolejka po autograf na książce "Jak mieć w życiu frajdę. Rozmowy Kasi Stoparczyk".
Spotkanie w Oleśnickiej Bibliotece Publicznej było elementem Ogólnopolskiego Tygodnia Szczęścia w Szkole. Jego celem jest zwrócenie uwagi na szczęście i dobrostan oraz ich związki z efektami kształcenia.
Napisz komentarz
Komentarze