Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 kwietnia 2025 09:25
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Będzie nosić imię prof. Antoniego Cieszyńskiego

Otrzyma też sztandar.
Będzie nosić imię prof. Antoniego Cieszyńskiego
Okładka folderu wydanego przez MOKiS

Centrum Kształcenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Oleśnicy, pod dyrekcją Przemysława Wróbla, od jutra będzie nosić imię prof. Antoniego Cieszyńskiego. Otrzyma też sztandar z nową nazwą.

Przypomnijmy, że Antoni Cieszyński urodził się w Oleśnicy w 1882 roku. Dzięki wytężonej nauce, ogromnemu talentowi i pracy badawczej stał się cenionym na świecie stomatologiem. Był wybitną osobowością. Jest autorem wielu publikacji naukowych. Opracował regułę izometrii. Uważany jest za twórcę polskiej stomatologii.

Antoni Cieszyński był przy tym wielkim polskim patriotą i społecznikiem. W nocy z 3 na 4 lipca 1941 r. został rozstrzelany przez Niemców we Lwowie wraz z grupą 25 polskich profesorów wyższych uczelni.

Wskazanie prof. Cieszyńskiego jako patrona oleśnickiej placówki kształcącej i wychowującej młodzież to z jednej strony wskazanie świetnego wzorca do naśladowania, z drugiej - ukłon w stronę społeczności Oleśnicy, z którą jest związany z racji miejsca urodzenia, 

Prof. Antoni Cieszyński jest upamiętniony w Oleśnicy ulicą (de facto jest to deptak; obok pomnika Kosmonautów), poświęconym mu pomnikiem przy tej ulicy (wraz z oryginałem tablicy pamiątkowej przeniesionej z Rynku), nową tablicą pamiątkową na kamienicy w Rynku i stałą ekspozycją (eksponaty i instalacja dźwiękowa) w Oleśnickim Domu Spotkań z Historią, obecnie agendzie Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki. 

Różne oleśnickie inicjatywy na przestrzeni lat podtrzymują pamięć o Profesorze.

Przed laty obecna radna powiatowa Zdzisława Jakimiec zaprosiła nieżyjącego już dziś syna Antoniego Cieszyńskiego - prof. Tomasza Cieszyńskiego, wybitnego chirurga, do Szkoły Podstawowej nr 4, gdzie miał pogadankę w jednej z klas.

W 2016 roku Biblioteka i Forum Kultury zorganizowała wystawę "Cieszyński" autorstwa Krzysztofa Dziedzica w holu sali widowiskowej.


W 2017 roku właśnie w Zamku Książąt Oleśnickich - siedzibie CKiW OHP odbyła się sesja naukowa dla uczczenia 135. rocznicy urodzin Profesora, zorganizowana przez Bibliotekę i Forum Kultury (dyrektor Anna Zasada) oraz Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich (prezes Leszek Mulka).


Polskie Towarzystwo Historii Nauk Medycznych opisuje na swojej stronie internetowej towarzyszącą tej sesji wystawę w zamku:

"Na czas uroczystości w zamku została przygotowana wystawa poświęcona A. Cieszyńskiemu autorstwa Krzysztofa Dziedzica, oleśnickiego dziennikarza, który posiada największy zbiór pamiątek po profesorze w tym książki, publikacje broszurowe, niektóre w oryginalnej introligatorskiej oprawie z wytłoczonym tytułem: Klinika Stomatologiczna. Prace prof. Antoniego Cieszyńskiego 1929-193. Wydział Lekarski Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Opera Omnia, Zbiór pamiątek jest imponujący i z pewnością nie dysponuje podobnym żadna z bibliotek na świecie. Cała wystawa przedstawia biografię wybitnego naukowca, jego osiągnięcia, a także aktywności na arenie międzynarodowej. Stałą ekspozycję przybliżająca sylwetkę twórcy stomatologii można oglądać w Oleśnickim Domu Spotkań z Historią".

Opisywana wystawa była prezentowana także na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.

Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki pod dyrekcją Agaty Szpiłyk wydał w 2021 roku folder "Antoni Cieszyński. Pionier stomatologii polskiej" autorstwa Krzysztofa Dziedzica. 

Corocznie delegacje składają kwiaty - wcześniej pod tablicą w Rynku, obecnie pod pomnikiem - upamiętniając rocznicę urodzin Profesora w Oleśnicy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Wnuczki i wnuczkowieTreść komentarza: Dziadku Gabrysiu. Dlaczego nie stosujesz się do zaleceń lekarzy ? Nasza mama i my martwimy się.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 09:15Źródło komentarza: Kto jedzie na "Wielki Marsz" do stolicy?Autor komentarza: Chichot historiiTreść komentarza: Analfabeto wtórna. Było oświadczenie. Do 1 Maja mają zniknąć wraki aut. Do 1 Maja miasto ma przejąć kontrolę nad trawnikami na których kierowcy zrobili sobie parkingi. I dopiero gdy zarząd miasta i radni tego nie uczynią do świąt zimowego przeszłego powstanie przewodnik po oleśnickich slamsach. Nawet takim jak obecny zarząd miasta trzeba dać szansę.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 09:09Źródło komentarza: Burmistrz czyta dzieciomAutor komentarza: jak nie, jak takTreść komentarza: Ciemniak gabryś, nawet nie wie...że do średniowiecza prowadzi go 'czarna mafia'!Data dodania komentarza: 3.04.2025, 08:45Źródło komentarza: Kto jedzie na "Wielki Marsz" do stolicy?Autor komentarza: Walczące KonstytutkiTreść komentarza: Gdzie w Oleśnicy podziały się te konstytutki co niedawno krzyczały o Konstytucji?? Przecież łamana jest Konstytucja ??Data dodania komentarza: 3.04.2025, 08:44Źródło komentarza: Kto jedzie na "Wielki Marsz" do stolicy?Autor komentarza: Dyktatura CiemniakówTreść komentarza: "Jest to oczywiście kolejny element wojny, którą wytyczyło nam państwo Tuska. Walczą z nami PO, Lewica, Hołownia, media, teraz doszły samorządy. Tęczowy Jaśkowiak postanowił pomóc swojemu koledze Trzaskowskiemu i utrudnia nam zorganizowanie wiecu. Walka z wolnością słowa i zamiłowanie do cenzury są coraz powszechniejsze w Platformie, która jeszcze niedawno dumnie krzyczała o demokracji, praworządności i Konstytucji - wskazał Mentzen."Data dodania komentarza: 3.04.2025, 08:40Źródło komentarza: Kto jedzie na "Wielki Marsz" do stolicy?Autor komentarza: DO ŚmierciTreść komentarza: Po wyborach będziesz wiedział jak długo będziesz pracował na leniwych imigrantów??Data dodania komentarza: 3.04.2025, 08:32Źródło komentarza: Kto jedzie na "Wielki Marsz" do stolicy?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic