Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 21:34
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Rak tarczycy i jego leczenie w Powiatowym Zespole Szpitali w Oleśnicy

Na oddziale chirurgicznym Powiatowego Zespołu Szpitali w Oleśnicy od kilku lat przeprowadza się liczne operacje tarczycy, również w przypadkach stwierdzenia raka tego narządu. Od tego roku, podczas operacji raka tarczycy, nienowotworowych chorób tarczycy, czy guzów ślinianek stosowany jest neuromonitoring.
Rak tarczycy i jego leczenie w Powiatowym Zespole Szpitali w Oleśnicy

– Zabieg polega na założeniu specjalnej elektrody na rurkę intubacyjną oraz na śródoperacyjnej kontroli nerwu odpowiednią sondą – wyjaśnia lek. med. Zbigniew Krawczuk - specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej. I dodaje: – Zapis funkcji nerwów, dzięki specjalnemu urządzeniu, wykonujemy przed i po usunięciu tarczycy i, oczywiście, po obu stronach. W Powiatowym Zespole Szpitali w Oleśnicy od kilku lat istnieje możliwość wykonania badań w kierunku chorób tarczycy, w tym USG, oraz biopsji celowanych pod USG. Po operacji, w przypadku stwierdzenia raka, dalsze decyzje podejmowane są na miejscu w Oleśnicy, w ramach tzw. konsylium onkologicznego, z udziałem m.in. chirurga onkologa, onkologa klinicznego oraz radioterapeuty – dodaje chirurg z PZS w Oleśnicy.

Zbigniew Krawczuk prosi również, aby pamiętać: – Rak tarczycy odpowiednio wcześnie wykryty i właściwie leczony może być wyleczalny. – W naszym szpitalu znajdziecie państwo pełną pomoc w diagnostyce, leczeniu okołooperacyjnym i operacyjnym chorób tarczycy, którą zapewni profesjonalna kadra medyczna wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt – wyjaśnia.

WARTO WIEDZIEĆ

Tarczyca jest bardzo ważnym narządem produkującym hormony i odpowiadającym za sprawne funkcjonowanie całego organizmu. Gruczoł ten narażony jest na wiele chorób, w tym na raka. W Polsce co roku rozpoznajemy około 2500 nowych przypadków raka tarczycy. Chorujemy na raka tarczycy coraz częściej. Nie wiadomo dokładnie, jaka jest tego przyczyna, ale jest to tendencja ogólnoświatowa.

Na raka tarczycy częściej chorują kobiety, a szczyt zachorowalności występuje między 30-60 rokiem życia. Rozróżniamy kilka typów raka tarczycy. Około 90 proc. raków tarczycy, to tzw. raki zróżnicowane (tzw. brodawkowaty i pęcherzykowy). Przy odpowiednio szybkim rozpoznaniu i właściwym leczeniu w tych najczęstszych typach – wyleczalność zróżnicowanego raka tarczycy sięga około 98 proc. Podstawową diagnostyką guzków tarczycy jest badanie USG. W przypadku stwierdzenia podejrzanych guzków wykonuje się biopsję cienkoigłową, celowaną pod kontrolą USG (tzw. BACC).

W przypadku stwierdzenia raka tarczycy najważniejszym leczeniem jest całkowite, chirurgiczne usunięcie tarczycy, zwykle z usunięciem węzłów chłonnych przedziału centralnego szyi. Po operacji stosuje się hormony tarczycy w tabletkach, które w pełni zastępują własne hormony – stosuje się je w odpowiednich dawkach. Powikłania chirurgii tarczycy nie są częste, ale istotne – należą do nich przede wszystkim: niedoczynność przytarczyc oraz uszkodzenie nerwów odpowiedzialnych za funkcję strun głosowych - mówienie (głównie tzw. nerwy krtaniowe wsteczne). W celu ochrony wyżej wymienionych nerwów , w najlepszych ośrodkach, stosuje się tzw. neuromonitoring, czyli specjalną technikę, która „mówi” gdzie jest nerw i dzięki jego lokalizacji zmniejsza radykalnie ryzyko jego uszkodzenia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic