Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 08:46
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Na naszych oczach powstaje mural poświęcony Marii Cunitz

Urodzona w Świdnicy astronomka wydała w oleśnickiej drukarni w 1650 roku swoje główne dzieło "Urania Propitia".
Na naszych oczach powstaje mural poświęcony Marii Cunitz
Maciej Polak tworzy drugi już mural w Oleśnicy.

Autor: Krzysztof Dziedzic

Jak już informowaliśmy, w Oleśnicy na blocku przy ul. Sinapiusa powstaje mural, który jest pokłosiem festiwalu OFCA. Powstaje z opóźnieniem, co organizatorzy festiwalu zapowiadali.

Obecnie prace trwaja w szybkim tempie. Na rusztowaniach zastaliśmy głównych autorów - malarzy Macieja Polaka i Bartosza Stępińskiego, a także pomagającą im graficzkę Weronikę Nawrot. Całą trójkę łączy ukończenie studiów w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Bohaterką muralu będzie urodzona w Świdnicy astronomka Maria Cunitz (Cunitia, Kunitz). Dlaczego właśnie ona? Bo w 1650 roku wydała własnym sumptem w drukarni Johanna Seyferta dzieło "Urania propitia", będące udoskonaleniem tablic rudolfińskich Keplera. Dzieło to przyniosło jej sławę w Europie. Warto zatem upowszechniać wiedzę o tym fakcie.

[za Wikipedią]

Urania propitia została wydana w 1650 roku w Oleśnicy i była dedykowana cesarzowi Ferdynandowi III. W 1651 roku we Frankfurcie ukazało się jej drugie wydanie. Urania propitia przyczyniła się do upowszechnienia wiedzy o odkrytych przez Keplera prawach ruchu planet. Maria Cunitz poprawiła napisane przez niego Tablice rudolfińskie oraz znacznie uprościła zaproponowane przez niego schematy obliczeniowe, m.in. odchodząc od wtedy nowatorskich, a więc i słabo rozumianych, logarytmów.

Urania propitia, licząca 552 stron, została jednocześnie wydana w dwóch wersjach językowych − pierwsza część jest napisana po łacinie, druga po niemiecku. Dzięki napisaniu pracy również w języku powszechnie zrozumiałym (zgodnie z dotychczasową tradycją dzieła naukowe pisano wyłącznie po łacinie), dzieło Marii stało się dostępne dla znacznie szerszego grona badaczy. Obie te cechy wyrażają zamysł autorki przedstawiony w samym tytule dzieła: Urania propitia, czyli astronomia przybliżona czytelnikowi, uczyniona zrozumiałą.

W Uranii znajduje się też novum. Jest to pierwsze dzieło astronomiczne, które zawiera efemerydy faz Wenus.

 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LukiTreść komentarza: A nie lepiej postąpić ekologicznie ? Wyburzyć i introdukować wymarłego barana twardogòrskiego?Data dodania komentarza: 23.11.2024, 08:10Źródło komentarza: Wyburzyli dobudówki pałacuAutor komentarza: LukiTreść komentarza: Do kurier. Tak 30 lat do tyłu w imporcie murzynuf:ppppData dodania komentarza: 23.11.2024, 08:05Źródło komentarza: Dzień Życzliwości w Urzędzie Miasta OleśnicyAutor komentarza: LukTreść komentarza: Daje radę. Fakt. Ta w białej bluzce też spoko. Chyba siè zżulè... jak taka obsługa to warto. Zaczynam rozumieć patusòw. :dData dodania komentarza: 23.11.2024, 07:57Źródło komentarza: Życzenia dla pracowników socjalnychAutor komentarza: Szfet krowalskiTreść komentarza: O szfedzjo moja kochaaaaanaaaa tobie oddddddajjjje cześć . Tyś Oleeeeśniceeee uwolniła odeeeee mnie wdxiecxna ciiiii onaaaa jesdttttData dodania komentarza: 23.11.2024, 07:44Źródło komentarza: Zagraj, zaśpiewaj - scena czekaAutor komentarza: KokoTreść komentarza: Szwecji świetlica? Tak ale nazywa się ciemnica bo ekologiczny ten lud o tej porze roku żyje bez prądu. A że na pòłnocy zimą ciemno to po ciemku walczą o klimat. Proste? Kultura wyższa i cywilizacja jak trza!Data dodania komentarza: 23.11.2024, 07:41Źródło komentarza: Mają we wsi nową świetlicęAutor komentarza: jak nie, jak takTreść komentarza: Zbysiu, jaki z ciebie 'xyz'.... zwykła popierdulka jesteś?Data dodania komentarza: 23.11.2024, 06:07Źródło komentarza: Śmieciarka przejechała kobietę!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic